Anubiasy Gniją - Pomocy

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Anubiasy Gniją - Pomocy

Post autor: AleksanderK »

Witam,
od pewnego momentu zauważyłem wśród Anubiasów, a zwłaszcza wśród odmiany petite nana gnicie, wygląda to tak że najpierw odpadają liście a później rozpada się kłącze.

Anubiasy są przywiązane do korzenia a raczej już były, i kilka było wepchniętych do kamienia.

Anubias Barteri rośnie dobrze, ostatnio tylko 1 nowy liść miał dziury.

Dla przykładu odmiana nana gold która rośnie w zaciemieniu rośnie ładnie.

Z innymi roślinami nie ma problemu.

Woda:
pH - 7-7,2
GH - 6
KH - 4
NO3 - 10-15
NO2 - 0
PO4 - 1-1,5

Nawożenie:
Carbo - 4 ml dziennie
Fosfor - 2 ml dziennie
Potas 3 ml dziennie
Mikro - 2 ml dziennie
Żelazo - 1 ml dziennie

Nawozy to marka water boost - 1ml odpowiada 1 klikowi dozownika.

Światło 0,5W/L
Barwa:
1 świetlówka - 6500 - przód
1 świetlówka - 8500 - tył

Filtracja - FZN3
Temperatura wody - 26

Akwarium posiada bujną roślinność

Czy może to być wynik nadmiaru fosforu, ewentualnie braku potasu?

Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Jakies zdjecie tego nieszczesnika by bardzo pomoglo. Jesli mowiac o odpadaniu lisci masz na mysli starsze, to mozna sie pokusic o stwierdzenie ze moze byc faktycznie malo potasu, natomiast jesli leca juz nawet mlode liscie i wychodza blade/zolte to z pewnoscia jest problem w przyswajaniu mikro elementow. Ta odmiana anubiasow, o ktorej piszesz jest dosyc wrazliwa na nowe warunki wodne i zmiane zbiornika, czesto roslina odchorowuje i zaczyna ponownie juz rosnac bez problemow.

Czy azot tez suplementujesz bo nie napisales i masz te rosliny dosc dlugo u siebie?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Zdjęcie wrzucę wieczorkiem.

Jeśli chodzi o nowe liście to tylko 1, ale nie wiem czy to nie mogło być spowodowane tym że Anubias żył sobie pod roślinką czyli w dosyć zacienionym miejscu, ja zrobiłem przycinkę i nagle Anubias znalazł się w miejscu gdzie światło pada najbardziej, może to był powód?

Reszta nowych liści rośnie bardzo ładnie.

Odpadają tylko starsze, dopiero gdy kłącze już gnije do reszty to wtedy cała roślinka umiera, więc odpadanie dotyczy starych liści.

Rośliny są od początku czyli 2 miesiące, azotu nie dodaję, badam co tydzień i zawsze poziom wychodzi koło 15-20.

Rośliny też się bardzo mocno rozrosły, zwłaszcza kryptokoryny, mikrozoria, i rośliny łodygowe, może po prostu jest za dużo roślin a za mało składników pokarmowych w wodzie? :nie_mam_pojecia
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

AleksanderK pisze: Odpadają tylko starsze, dopiero gdy kłącze już gnije do reszty to wtedy cała roślinka umiera, więc odpadanie dotyczy starych liści.

Rośliny są od początku czyli 2 miesiące, azotu nie dodaję, badam co tydzień i zawsze poziom wychodzi koło 15-20.
Dzieki za odpowiedz. Jesli problem dotyka starych lisci i jest to bardzo widoczne to mozna z cala pewnoscia stwierdzic problem w niedoborach/blokadzie makro elementow.

Z azotem masz bardzo podobnie do mnie, ja tez mam zawsze 20ppm w testach, a jednak go suplementuje na dzien wychodzi jakies 2ppm z rana i jest to konsumowane przez rosliny pomimo ze test zawsze pokazuje 20ppm i nie dochodzi do kumulacji.

W twoim przypadku jesli wykluczysz ze adaptacja tych roslin to nie jest zrodlo problemu, zaopatrzylbym sie w sol KNO3 i upiekl dwie pieczenie na jednym ogniu. Delikatne suplementowanie uzupelni ci azot i potas. Wypadaloby zrobic jakies pomiary potasu bo jego nadmiar moze przyblokowac ci magnez/wapn i wtedy dojdzie kolejny problem.

Taki plan bym wprowadzil, bazujac na twoich informacjach i zobaczyl co sie stanie po tygodniu. Moze ktos ma jakies inne pomysly, warto by posluchac innych opini.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

A czy mogę zakupić gotowy nawóz azotu, dla mnie to jak na razie bezpieczniejsze wyjście.

Dokształcam się jeśli chodzi o robienie swoich nawozów i wolę zrobić to powolutku i 10 razy poczytać niż popełnić jakiś głupi błąd, wiesz o co chodzi - dwie lewe ręce ;)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Oczywiscie ze mozesz kupic gotowy nawoz, jesli wiesz co w nim jest i cie to zadowala. Jednak za cene soli KNO3 i butelki wody destylowanej zaplacisz kilka zloty i starczy ci na bardzo dlugo. Dodatkowo zrobisz proporcje wg swojegu uznania, mozna np. taka sol rozrobic w 500ml lub w litrze i podawac czesciej w mniejszym stezeniu i ogladac rezultaty.

Gotowy nawoz JBL N posiada azot w postaci amoniakalnej bardzo dobrze przyswajalny przez rosliny i dodatek potasu wiec suplementujesz dwa pierwiastki. Jesli cena cie nie odstrasza to jest to bardzo dobry produkt, aczkolwiek jak wspominalem wczesniej mozna sobie podobny przygotowac z soli.
ODPOWIEDZ