pytanie Mroku o pH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Mrokus95
Posty: 39
Rejestracja: 25 mar 2018 20:55

pytanie Mroku o pH

Post autor: Mrokus95 »

W sumie może dodam pytanie pod temat. Czy po zmiękczeniu wody do KH 4,5 i zakwaszeniu do pH 6,4 przy pomocy specyfiku z tematu pH może podskoczyć w ciągu 24h z powrotem do 7,5? Nie wydaje mi się by coś miało zasadowy odczyn w wodzie, nie używam CO2 itp. Czy zaaplikowanie bimbrowni lub kilku szyszek mogłoby utrzymać pH na tym poziomie 6,5?

Temat wydzieliłam z dyskusji prowadzonej przez innego Autora. Proszę zakładaj własne tematy. MOD BARA
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Sprowadzenie KH do poziomu 4-5 stopni rodzi pewne problemy ze stabilnością pH. O ile przy KH~4-5 stopni jeszcze jakoś pH da się utrzymać stabilne, to już jest pewna granica kiedy trzeba uważać.
Co do skoku pH, to należy sprawdzać rzeczy wkładane do akwarium oraz najlepiej zmiękczać wodę rozrabiając wodę kranową z demineralizowaną i odstawiając na kilka godzin.
Nie wiem na ile odpowiedziałem na pytanie, ale sprawdziłbym jednak co wpływa na zasadowość wody (podłoże, korzenie, zbyt duży ruch wody itp).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Mrokus95
Posty: 39
Rejestracja: 25 mar 2018 20:55

Post autor: Mrokus95 »

Sprawdzałem- korzenie z tego co wiem zakwaszają wodę, podłożem jest wyjałowiony żwirek - obojętny dla pH. Pod nim z kolei ziemie( na opakowaniu pH 6-6,5 więc powinno nawet zaniżać.)

Duży ruch wody - to w sumie może być to w powiązaniu z brakiem CO2, światłem i roślinami w baniaku.Tylko czy może to skutkować aż taką zmianą ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Trudno jednoznacznie powiedzieć, co powoduje wahania pH. One są, ale nie powinny być takie duże. Korzenie - zależy jakie, bo część korzeni oddaje to, co nagromadziło wcześniej (gdzieś tu na Forum jest wątek o "oddających" korzeniach mangrowca).
Ja sprawdziłbym po kolei: ruch wody, żwirek itp. Metoda sprawdzania jest prosta, poza octem zostawia się element w wodzie demineralizowanej i bada twardość :)
I jeszcze mam pytanie o ceramikę w filtrach. To też należy sprawdzić w wodzie demi.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Mrokus95
Posty: 39
Rejestracja: 25 mar 2018 20:55

Post autor: Mrokus95 »

Jestem po testach, wszystkie wyglądały następująco. Odrobina badanej substancji i w małym pojemniku i lejemy ocet tak by zalało go lekko.
Korzeń - nic
Żwirek- nic
Skałki dekoracyjne - nic
Ceramika w kaskadzie - nic
W unimax mam oryginalne złoża z zestawu więc nie podejrzewam by pienily (bioceramax i zeomax plus)

Tak więc albo ten za duży ruch wody- cóż tu trudno mi stwierdzić czy za duży, potrzebowałbym jakiegoś pkt odniesienia . Ale chyba to nie to
No i CO2, co ciekawe po zakwaszania przez kilka godzin był pożądany poziom pH...

Jakieś sugestie? Myślę nad bimbrownią
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

A czym zakwaszasz?
Czy tak było od początku, kiedy miałeś oryginalne wkłady?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Mrokus95
Posty: 39
Rejestracja: 25 mar 2018 20:55

Post autor: Mrokus95 »

Najpierw zmiękczyłem wodę za pomocą wody demiralizowanej, następnie zakwasiłem aquacidem. pH spadło ładnie a następnego dnia wróciło do swojego wcześniejszego poziomu bazowego.
To niedawno postawione akwarium więc te wkłady są pierwsze jakie mam.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Tak będę jeszcze pytał - masz napowietrzanie?
Jeśli przygotowujesz wodę do podmian, to mierzysz też taką odstałą i zmieszaną wodę?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Mrokus95
Posty: 39
Rejestracja: 25 mar 2018 20:55

Post autor: Mrokus95 »

Dzięki za zaangażowanie, może uda się nam dojść o co z tym chodzi.

Nie mam napowietrzania, jedynie ruch tafli wody.
Wylot z pierwszego filtra(unimax) jest pod wodą, drugi filtr to kaskada, która jednak dość płynnie wpada do akwarium bez robienia efektu bąbelków powietrza.

To w sumie pierwszy raz gdy zmieniałem parametry wody. Przez to podmieniana woda to było 2/3 całości, tak długo mieszałem i zakwaszaszałem aż dostałem co chciałem - korzystałem z tego, że w akwarium nic jeszcze nie żyło.
Wtedy też zmierzyłem parametry wody w akwa, później zmiękczonej i na koniec godzinę po zakwaszeniu.

Następne podmiany mają się już odbywać w specjalnym 45l zbiorniku gdzie będzie odbywało się zmiękczanie i zakwaszanie. Gotowa woda będzie szła do akwarium.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Mam jednak wrażenie, że przy KH=4,5 stopni jednak pH nie utrzyma się niskie. Możliwe, że wodę trzeba mieszać i zakwaszać poza akwarium i dopiero po kilku podmianach takiej wody zmierzyć jeszcze raz w akwarium.
Piszę tak, bo zawsze wodę mieszałem poza akwarium. Jak zalewałem nowe akwarium, to starałem się już wlać wodę zmieszaną i nie zakwaszałem wody w akwarium (stąd moje pytania o napowietrzanie itp).
Spróbuj jeszcze trochę ograniczyć wypływ wody z filtrów, być może duży ruch mas wody powoduje szybsze ulatnianie się CO2 (ale w sumie też nie bardzo mi to pasuje, bo zakwasza kwasem).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Mrokus95
Posty: 39
Rejestracja: 25 mar 2018 20:55

Post autor: Mrokus95 »

Hmm, zmniejszenie wydajności filtrów - która przecież nie jest aktualnie zbyt na wyrost - może spowodować zbyt małą filtrację. Boję się wtedy o atak glonów. Dodatkowo twierdzisz, że to mało prawdopodobny powód zmian.

Sugerujesz, że po prostu resztki wody przed zakwaszaniem, które zostały w akwarium podwyższają pH ? Czy w związku z tym kolejna podmiana 50% wody za parę dni na zakwaszoną odpowiednio RO mogłaby załatwić sprawę? Obniży się wtedy też na pewno KH, chodź myślałem, że dla osiągnięcia pH ok 6,4 poziom KH 4 będzie ok :(
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Mrokus95 pisze:Dodatkowo twierdzisz, że to mało prawdopodobny powód zmian.
Ok, po prostu szukam przyczyny.
Mrokus95 pisze:Czy w związku z tym kolejna podmiana 50% wody za parę dni na zakwaszoną odpowiednio RO mogłaby załatwić sprawę?
Próbuj, bo jeśli nic innego w akwarium nie podnosi zasadowości, to trzeba spróbować i tego. Dla pH ok. 6,4 to KH może być niższe niż 4 stopnie (4 to taka granica, przy której pH już daje się łatwiej obniżać mniejszą ilością kwasu).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Mrokus95
Posty: 39
Rejestracja: 25 mar 2018 20:55

Post autor: Mrokus95 »

Ok, poczekam trochę by odbudowała się trochę Flora bakteryjną i w sobotę/niedzielę zrobię dużą podmianę. Odezwę się wtedy z nowymi wynikami
Mrokus95
Posty: 39
Rejestracja: 25 mar 2018 20:55

Post autor: Mrokus95 »

Minęło trochę czasu i widzę, że forum już działa. Podmiany wody zmniejszyły wyhania pH o 0.1 więc dość mało :( Zainstalowałem w następnym ciosie bimbrownię i teraz pH stoi na poziomie 6,6 :) Jak dla mnie super 😁
ODPOWIEDZ