[72L] Mata Atlântica

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Mam nadzieję, że nie załamałeś lokalnej populacji... :mrgreen:
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

7 rybek mniej na 25m strumienia chyba nie robi różnicy :wink:
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Jak przyjdziesz tam następnym razem i na tym odcinku strumień będzie wyschnięty, wiatr będzie toczył sukulenty, a temperatura będzie wynosić 54 stopnie C w cieniu, to znaczy, że załamałeś. :mrgreen:
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Wtedy nic tylko czekać jak IBAMA (brazylijska instytucja od ochrony środowiska) zapuka do moich drzwi, skonfiskuje akwarium i przywali mandacik liczony w milionach $$$ :shock:
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

e tam,nie będzie tak źle ,wszystkich rybek do akwarium nie zmieścisz więc coś tam zawsze w strumyku zostanie ;)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Tydzień 21 - dziś urodziny córy więc rano tylko szybka podmiana. Wieczorem czas na kilka obserwacji.

W ostatnich tygodniach trochę popracowałem nad czasem oświetlenia (czytaj: bardziej rygorystycznie trzymam się 12h) i jest poprawa. Miałem mały problem z drobnym nalotem na szybie. Już jest ok.

Skorygowałem rybkom dietę. Wydaje mi się, że to również była zmiana na lepsze. Nic nie zalega po kątach. Dno czystsze i równiutko przekopane przez kiryski.

I na koniec - chyba rozwikłałem zagadkę tożsamości moich MacGyverów. Tetra Azul (Mimagoniates Microlepis), Blue Tetra, po polskiemu nie znalazłem. Kolega był nad strumieniem i odłowił 5 sztuk. Podesłał do mnie fotki i video. Rybki identyczne z moimi MacGyverami. Poszukałem na różnych stronach i wszystko pasuje. Nawet moczarka argentyńska. MacGyvery przywędrowały ze sklepu w sadzonkach moczarki, której połacie rosną w "moim" strumieniu. Tak więc Mata Atlântica staje się coraz bardziej autentyczna.

Parametry: pH 6.30, GH 3, KH 2, NO2 0, temp. 25.9
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Faktycznie mają niebieski grzebień pod ogonem?
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Jedne bardziej, drugie mniej wybarwione. Widziałem na różnych zdjęciach ten grzebień dużo bardziej wybarwiony na niebiesko niż w przypadku MacGyverów i rybek odłowionych przez kolegę. Na innych odcień niebieskiego był bladszy. Być może te intensywniejsze barwy ujawniają się w okresie tarła.
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Ryby z rodzaju Mimagoniates są w Polsce praktycznie nieznane.
Polska nazwa gruczołowiec lub kieszonkowiec- nie wiem czy obie się przyjęły, została zaproponowana ponad 30 lat temu.
W dostępnej mi literaturze akwarystycznej jest niewiele danych o tych rybach a i tak odnoszę wrażenie, że zostały pomieszane opisy i zdjęcia kilku bardzo podobnych gatunków.

Pshemko, chętnie bym widział Mimagoniates microlepis w swoich akwariach.
Może masz pomysł jak to zrobić? :D
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

edinio47 chciałbym coś zaradzić i "wstawić" te Tetry do jednego z twoich akwariów. Ale nie wiem jak to zrobić. W tej chwili mam do dyspozycji 9 tych rybek (4 u mnie i 5 u kolegi). Plus cały strumień do odłowienia hehe

Ja dane o tym gatunku odszukałem na lokalnej stronie:

http://www.aquarismopaulista.com/tetra- ... icrolepis/

W konsekwencji trafiłem na inne strony. Głównie anglojęzyczne. Opisy i zdjęcia się zazębiały. Stąd moje przekonanie, że to co u mnie pływa to Tetra Azul. Nie tłumaczyłbym dosłownie na Tetra Niebieska, bo z tego co odszukałem ta nazwa jest przypisana do innej rybki: Maranka (Boehlkea Fredcochui).

W ramach moich wypadów badawczo - poznawczych nad strumień mam teraz nowy cel. Kilka razy zaobserwowałem inny gatunek. Rybka smukła, wrzecionowaty kształt. Niewielka, około 5-6cm miały największe osobniki, które zaobserwowałem. Ubarwienie chyba oliwkowe z ciemniejszymi pionowymi pasami. Taki typowo okoniowy kamuflaż. Nigdy nie widziałem tej rybki w grupie. Tylko samotne osobniki. Jeden jedyny raz 2 rybki razem. Być może jakaś lokalna nieduża pielęgniczka.
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Tydzień 23:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mata jak była tak jest. Coś tam rośnie. Coś tam rośnie mniej. Ryby pływają. Nowość to ta jasno zielona roślinka na lewo od kokosa z anubiasem. Co to? Nie mam pewności. Stawiam na coś z rodzaju Hydrocotyle. Może H. Leucocephala? Roślinka wyszukana na płyciznach niewielkiego jeziorka. Rośnie dobrze. Sadzona tydzień temu była na równo z kokosem. Teraz już jest na równo z anubiasem na kokosie.

Parametrey: pH 6.28, GH 3, KH 2, NO2 0, temp. 24.0
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Większy i mniejszy prosiaczek, ładniutkie.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Kiryskowa stołówka:

https://www.youtube.com/watch?v=2_Xtmwv ... e=youtu.be

Jak widać wzięcie ma niemiecki granulat. Na brazylijskie tabletki nawet nie spojrzą gadziny.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Delikatne masz te kiryski. Dobrze wychowane.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
Pshemko Brasil
Posty: 344
Rejestracja: 22 mar 2014 17:03
Lokalizacja: Itajai (SC), Brasil

Post autor: Pshemko Brasil »

Tydzień 27:

Obrazek

Obrazek

Przez 4 tygodnie trochę się w zbiorniku pozmieniało. Popracowałem nad oświetleniem i jest lepiej. Mech się fajnie rozrósł. E. Amazonicus wystrzelił z nowymi liśćmi, które ładnie pną się w górę. A i moczarka rośnie obficiej.

W krajobrazie pojawił się spory korzeń znaleziony w strumieniu. Ma ciekawą formę, kilka wcięć itd. Fajne ciemne tło dla zieleni.

Trochę zmarniała mi roślinka z jeziora, którą zidentyfikowałem (nie wiem czy trafnie) jako H. Leucocephala. Rosła fajnie i dość szybko, ale została potraktowana jako sałatka przez moje MacGyvery. Obżarły dobrze ponad połowę liści. Teraz roślina przystopowała z wzrostem pionowym. Od dołu wypuściła kilka nowych liści.

Skład rybny bez zmian.

Poza tym trochę skoczyło mi pH. Niewiele ale jednak. Chyba trochę zmienił się odczyn kranówki, której używam do podmian.

Parametry: pH 6.83, GH 3, KH 1, NO2 0, temp. 22.3
Zablokowany