Ocena oświetlenia

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
sciborsson
Posty: 14
Rejestracja: 29 mar 2018 10:18

Ocena oświetlenia

Post autor: sciborsson »

Cześć,

Chciałbym zapytać was o ocenę mojego oświetlenia do akwarium 60x30x30.
Chodzi mi o podsumowanie czy tego typu oświetlenie będzie optymalne do wzrostu większości roślin akwariowych( przy założeniu optymalnego nawożenia)

W zbiorniku jest (nie wiem czy to istotnę ale gdyby oświetlenie było nie dobre dla ryb to też proszę o info):
-para pielęgniczek ramirez
-15x brzanka wysmukła
-2x otosek
-2-6 krewetek RC

Nie jestem w stanie wam wymienić roślin jakie chciałbym mieć w akwairum ponieważ niestety jeszcze się na tym na tyle nie znam.

Mogę powiedzieć jedynie że chciałbym żeby rosły u mnie ładnie rośliny czerwone jak i chciałbym również mieć możliwość hodowli trawnika.

Prosiłbym również o propozycję ciekawych niezbyt wymagających roślin- nawożę MIKRO i MAKRO elemantami do toni wody- nie mam CO2

Co do oświetlenia to:
9 segmentów:
Dioda 5630
Barwa
-biały zimny 6500K
Zasilanie
-12V DC
Moc
-1,08W
Kąt świecenia
-150 stopni
Soczewka
-TAK
Klasa szczelności
-IP68
Obudowa
-plastikowa
Współczynnik oddawana barw RA
-85
Sposób montażu
-Samoprzylepna taśma piankowa 3M, wkręty
Długość 1 segmentu:
-7cm

Do tego dochodzi lampa led 6W która była normalnie w pokrywie.

Pozdrawiam
/karol
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Co do diod, barw i doboru tego to się nie znam, też nie do końca zrozumiałem ten podział na segmenty...napisałbyś ile jakich konkretnie diod o jakiej mocy masz zastosowane to byłoby to dla mnie bardziej łopatologiczne :)

Natomiast chcę zwrócić uwagę na brak CO2- niestety przy mocnym świetle i chęci posiadania roślin silnie wybarwionych na czerwień raczej bez gazu nie da rady....aby "pędzić" rośliny trzeba zapewnić każdy możliwy aspekt, także nawożenie i światło może okazać się po prostu nieskuteczne bez CO2.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Tak z ciekawosci warto spytac o kilka rzeczy:)

Jesli dobrze patrze to nie bedziesz mial barwy ani czerwonej, ani niebieskiej, ewentualnie fioletowej? jedynie biale swiatlo w tej pokrywie?

Nawozisz makro/mikro na podstawie obserwacji roslin lub badasz pierwiastki w wodzie?

Co do flory w akwarium masz cos upatrzone i chcesz dla roslin zrobic odpowiednie warunki, czy chcesz zeby fauna/flora dostosowala sie do twoich narzuconych warunkow?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

sciborsson pisze:Co do oświetlenia to
Jeśli masz pokrywę, to takie moduły nie bardzo zdają egzamin, do akwarium otwartego owszem :)
Pomimo tego, że są IP68 spotykałem przypadki bardziej przegrzewania się pod pokrywami, niż wpływu wilgoci. pomyśl nad naświetlaczem.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
sciborsson
Posty: 14
Rejestracja: 29 mar 2018 10:18

Post autor: sciborsson »

@krzych_100

Właśnie obawiam się o te moduły, że będą się przegrzewać i/lub wilgoć od parowania tafli wody w akwarium je zepsuje, nie mam na ten moment środków na przebudowe ani zmianę oświetlenia. Możesz coś więcej powiedzieć na temat tego naświetlacza? pierwszy raz się spotykam z takim określeniem.

@MarJan

Będę w najbliższym czasie montował bimbrownie- ponieważ faktycznie może być problem tak jak mówisz bez CO2- samych diod jest 9x3=27

@mark_farina

Niestety tylko białe światło w pokrywie plus akwarium stoi w dosyć jasnym i nasłonecznionym pokoju (bez bezpośredniego narażania na promienie słoneczne)

Co do nawozów to testy będę kupował niedługo (na ten moment tylko pH z którego jestem w stanie wywnioskować mniej więcej twardość wody= pH 6,8 przy podmianach zakwaszam delikatnie roztworem HCl), teraz tak jak piszesz jedynie na tak zwanego czuja- żeby glonów nie było i rośliny nie marniały.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Są na portalach aukcyjnych za kilkanaście złotych naświetlacze LED o mocy 10W. Są płaskie i w metalowej obudowie z uchwytem.
Tak sobie myślę, że dwa stykną -jeden o barwie białej zimnej, drugi o barwie neutralnej. Mogą być i dwa o barwie białej zimnej.
Różnica jest raka, że cały naświetlacz jest jednocześnie radiatorem odprowadzającym ciepło, a przy modułach plastikowych jedynie metalowe podłoże odprowadza ciepło od spodu, a i tak jest zaklejone taśmą samoprzylepną.
Moduły dodatkowo należy zasilać określonym napięciem, natomiast naświetlacze są na 230V (zasilacz jest w środku).
Te moduły nie są jakoś szczególnie złe, ale przy otwartym akwarium.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
sciborsson
Posty: 14
Rejestracja: 29 mar 2018 10:18

Post autor: sciborsson »

Powiesz mi czy jest w takim jakiś sposób żeby to ciepło odprowadzić w moim przypadku bez zmiany tych modułów ?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

sciborsson pisze:
Niestety tylko białe światło w pokrywie plus akwarium stoi w dosyć jasnym i nasłonecznionym pokoju (bez bezpośredniego narażania na promienie słoneczne)

Sugeruje mimo wszystko dolozenie koloru czerwony i niebieski lub zamiast tych po fioletowym w ich miejsce. Rosliny to docenia i podziekuja wzrostem/barwa/jakoscia. W warunkach naturalnych swiatlo sloneczne nie jest jedynie barwa biala, a mowiac kolokwialnie wypadkowa kilka barw (''przejscie swiatla przez pryzmat'').

Co do nawozów to testy będę kupował niedługo (na ten moment tylko pH z którego jestem w stanie wywnioskować mniej więcej twardość wody= pH 6,8 przy podmianach zakwaszam delikatnie roztworem HCl), teraz tak jak piszesz jedynie na tak zwanego czuja- żeby glonów nie było i rośliny nie marniały.

Jesli chcesz ustalic nawozenie, nie wyrzucaj kasy na paski, one nie pomoga ci w tym. Na start potrzebujesz NO3, PO4, Potas ewentualnie (zelazo/magnez/wapn) i mowimy o testach kropelkowych. Nasz krajowy producent robi bardzo dobre i przystepne testy, na alledrogo mozna kupic teczke z powyzszmi za lekko ponad 100PLN. Nawozenie ''na czuja'' to jak stawianie pasjansa
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Można przykręcić moduły do aluminiowego profilu U (takim, którym zakańcza się płyty meblowe), lub innego profilu a pomiędzy metalowy pasek modułu a profil można dodać trochę pasty stosowanej do radiatorów procesorów (do kupienia w sklepach z akcesoriami komputerowymi za ok. 10zł). Jest to jakieś rozwiązanie, ale nie gwarantuję, czy skuteczne, bo chodzi o odprowadzenie ciepła z modułów (w tym przypadku poprzez aluminiowy profil).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ