Kolejność mediów filtracyjnych w filtrze HW 304

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Kolejność mediów filtracyjnych w filtrze HW 304

Post autor: adamn »

W tym tygodniu będę uruchamiał nowe akwarium z filter HW 304.
Filtr ten ma 4 koszyki na media. Chcę je wypełnić w następującej kolejności od góry:
1. gąbka/ wata filtracyjna
2. zeolit
3. ceramika
4. ceramika.

Filter będzie używany w welonarium, w założeniach w przyszłości przy małej/średniej ilości roślin.

Czy taka konfiguracja jest w porządku?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jest w porządku - zakładam, że pierwsza gąbka jest na wlocie "brudnej" wody z akwarium.
Zeolit to jonowymieniacz więc możesz zastąpić go gąbką (nie bardzo rozumiem dlaczego zeolit jest tak rozpowszechniany jako medium filtracyjne).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

Gąbki na wlocie w akwarium nie mam ale ją dokupię.
Zeolit dostałem razem z filtrem i mogę go wymienic na gąbke lub gąbke i ceramike.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

tu nie chodzi o gąbke na samym wlocie działającą jak prefiltr, tylko że kolejność przepływu wody wewnątrz filtra idzie najpierw przez gąbki, następnie ceramikę i zeolit...powinno dążyć się najpierw do oczyszczenia wody mechanicznie [gąbka], a potem taka woda wstępnie czysta idzie przez biologię, żeby te drobiny i syfki nie zalepiały ceramiki/zeolitu- te media płucze się rzadko, a gąbki przy każdym czyszczeniu filtra można płukać.
tak w skrócie, po "mistrzowsku" w paincie przedstawione :D
Obrazek
Zeolit nie jest wymagany i zależy od widzimisię, jak sie ma stabilny zbiornik to pH jest stabilne a podmianki wody maja na celu pozbyć się nadmiaru NO3 i przy okazji odświeżyć akwarium jednocześnie uzupełniając mikroelementy, które zużywane są przez rośliny...
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

adamn pisze:Zeolit dostałem razem z filtrem i mogę go wymienic na gąbke lub gąbke i ceramike.
Ja Ciebie rozumiem, tylko ogólnie wypowiedziałem swoją myśl :) Producenci dają różne media, które niekoniecznie mogą spełniać swoją rolę w danym momencie a istota stosowania filtra jest praktycznie jedna i sama gąbka odpowiedniej gęstości z reguły wystarcza. Np. w swoim kubełku na samym spodzie, gdzie spływa "brudna" woda z akwarium (pod dolnym koszem), mam pocięte kawałeczki gąbki o różnej gęstości aby syf tam osiadał.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

Podsumowując. Zeolit wyrzucę, zamiast tego dam ceramikę i gąbkę.
MarJan jak gąbka ma być pierwsza, to jeśli woda spada na dół filtra a następnie wędruje do góry, to w kolejności od dołu mamy:

Gąbka/wata
Gabka/ceramika
Ceramika
Ceramika

Dodatkowo w każdym koszu z ceramika wata na górze.
Myślę, że teraz będzie dobrze[/b]
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

adamn pisze:Myślę, że teraz będzie dobrze[/b]
Sam zobaczysz, czy będzie dobrze. Wata perlonowa z czasem się zapcha i trzeba ją płukać lub częściej wymieniać. Lepiej dać więcej gąbki różnej gęstości.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

no właśnie gąbka na wlocie jako pierwsze medium filtracyjne mechaniczne i teraz zastanawiam się dlaczego tetra jako pierwsze od dołu daje i wręcz sugeruje ceramikę na to gąbkę i potem reszta wkładów do góry
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Warto to przemyśleć. Ceramikę postrzegamy bardziej jako medium do filtracji biologicznej, gąbkę jako medium filtracji mechanicznej, a być może jest odwrotnie? Tą gąbkę to mam po to, aby osad nie dostawał się wyżej i może ceramika lepiej się sprawdza? Nie wiem, muszę spróbować.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

adamn pisze: Gąbka/wata
Gabka/ceramika
Ceramika
Ceramika
Mam tak ustawionego Fluvala, czyszcze 2 lub 3 razy w roku, zadnch zeolitow, law, kulek mocy i innych dupereli nie trzeba.
ODPOWIEDZ