Jaki zestaw akwariowy wybrać?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Wirnik
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2018 9:52

Jaki zestaw akwariowy wybrać?

Post autor: Wirnik »

Cześć wszystkim jestem nowy i od razu uderzam z pytaniem.
No więc tak: chciałbym zacząć przygodę z akwarystyką. Jaki zestaw akwariowy wybrać? Tak maksymalnie chciałbym wydać z 250 zł.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam,

Twój temat przeniosłam do działu Sprzęt.

Proszę poczytaj tematy w tym dziale, bo na Forum masz bogactwo wiedzy, po którą wystarczy się schylić.

A ponieważ, jak piszesz, zaczynasz przygodę z akwarystyką, to polecam Ci dokładną lekturę tematów zebranych w jedno:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php

Jest to lektura obowiązkowa, żeby wiedzieć i rozumieć, o czym będziemy rozmawiać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Im większy zbiornik tym łatwiejszy [bardziej stabilny], tym więcej dostępnych ewentualnych gatunków ryb...jeśli nie odstrasza Cię używka, to w drugiej kolejności [pierwsze to poczytać i coś się rozeznać] sprawdzić olx, potem sobie porównasz ceny ze znanym portalem aukcyjnym. Jeśli masz miejsce gdzie postawić, to wybieraj szkło jak największe, które się zmieści [oczywiście mam na myśli przede wszystkim długość, potem szerokość, duża wysokość wcale nie jest wskazana, praktycznie po za skalarami, które potrzebują 50cm wysokości szkła, każda inna ryba będzie szczęśliwa w standardowym 30-40cm wys.].
Nie idź do pierwszego lepszego zoologa i nie pytaj sprzedawcy- puści Cię w skarpetkach :D , u mnie w mieście ceny sprzętu w stacjonarnych są w porównaniu z allegro dwa razy wyższe lub nieraz i więcej.
Wirnik
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2018 9:52

Post autor: Wirnik »

Dziękuję za odpowiedzi. Tak właśnie myślałem żeby wystartować ze zbiornikiem średnich rozmiarów z krewetkami i roślinnością. Na jakie krewetki najbardziej zwrócić uwagę : red cherry? czy może jakieś inne? I najważniejsze pytanie: jakie światło?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Światło przyciemnione będzie pasować praktycznie każdemu stworzeniu wodnemu, ostre już nie zawsze. Natomiast jakie światło w dużej mierze zależy od samych planowanych roślin, jeśli rośliny mało-wymagające to w przeliczeniu na tradycyjne świetlówki powinno być minimum 0,3[W] na każdy litr wody zbiornika, czyli np. akwarium 100[l] razy 0,3 daje 30[W] mocy świetlówek. Standardowo zaleca się moc 0,5W/l, jeżeli planujesz rośliny trudniejsze i wybarwiające się na czerwono to potrzeba mocy świetlnej większej i zazwyczaj wiąże się to jednocześnie z podawaniem CO2 i nawożeniem w toń....o ledach nie wypowiadam się, bo jest wielu mądrzejszych tu na forum ode mnie, mam oświetlenie ledowe, ale po prostu zaufałem znanej firmie i jest ok. [mam 32W ledów w 112l netto]. Ledy ledom nierówne, zazwyczaj potrzeba mniejszej ilości mocy jak świetlówki, ale dobrać ledy to jest problem i musiałbyś poszukać tematyki na naszym forum.
Wirnik
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2018 9:52

Post autor: Wirnik »

Dzięki za podpowiedzi :) Jak tylko będą jakieś efekty mojej pracy wrzucę zdjęcia. Postawiłem na krewetki Crystal Red. Bo jeszcze dodatkowych już do tego zbiornika nie mogę wpuścić tak? Bo się wymieszają?
ODPOWIEDZ