[200litrów] Mój zbiornik - początek przygody z akwarystyką

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

[200litrów] Mój zbiornik - początek przygody z akwarystyką

Post autor: Maciek86 »

Witam wszystkich raz jeszcze,

chciałbym założyć jeden wątek, w którym zbiorę wszystkie dane o swoim zbiorniku. Zawsze marzyłem o akwarium i to marzenie właśnie spełniam.

Zakupiłem akwarium 200l 100x40x50cm z pokrywą, do tego:
1. Filtr zewnętrzny Ikola 350
2. Grzałka Ikola 150W z termostatem
3. Termometr
Dziś dostałem informację, że została do mnie wysłana szafka pod akwarium i w poniedziałek będę mógł ustawić cały zestaw.

Co do podłoża, to chciałbym zakupić:
http://allegro.pl/zwirek-piasek-kwarcow ... 11797.html
planuję czarny piasek w akwarium, 1 duży lub 2 małe korzenie i oczywiście sporo roślin.

Co do obsady to jeszcze nie wszystko przesądzone i dużo będzie zależało od parametrów wody, ale na początek, po przestudiowaniu literatury, wybrałem:
Brzanka Wysmukła - 10sztuk
Zbrojnik - 2sztuki
Kirys Panda - 2sztuki
Kirys Czarny - 2sztuki
Prętnik Karłowaty 2sztuki

I teraz wielka prośba do Was. Pomóżcie mi, bo nie wiem czy dobrze dobrałem rybki, choć starałem się wyczytać wszystko na temat ich preferencji. Czy ilość brzanek mogę zwiększyć? A może jakaś inna ławica?

Napiszcie proszę co sądzicie o takiej obsadzie i czy ewentualnie coś zmienić/dołożyć. Może jakieś propozycje? Chciałbym mieć ładne, w miarę kolorowe akwarium, które będzie ozdobą mojego salonu.

Za wszystkie wpisy bardzo dziękuję i nie ukrywam, że bardzo liczę na Waszą pomoc.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie ma co za bardzo mówić o rybach bez parametrów wody...kiryski są stadne- po 2 szt. to za mało, chociaż po 4szt.niech bedą- raczej zrobią mieszane stadko i 8szt. razem to już lepiej. Brzanek oczywiście śmiało możesz więcej kupić, jak i tych kirysków- przerybienia na pewno nie będzie.


Do założenia jednego wątku o swoim zbiorniku najlepiej nadaje się galeria :wink:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie kirys ale kirysek. To są ryby stadne, należy trzymać minimum 8 sztuk każdego gatunku. I wymagają piasku jako podłoża.

Czekam na podanie parametrów wody. Załóż akwarium, poczekaj aż dojrzeje, potem zmierz parametry i zacznij myśleć o obsadzie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

Oczywiście najpierw założę akwarium i posadzę roślinki. Ale, już na tym etapie chciałbym się przygotować chociażby pod kątem podłoża dla ryb takich jak kiryski (Barbara, dziękuję za poprawienie). Dlatego też zamieściłem link do aukcji. Chciałbym podłoże koloru ciemnego dlatego też pytanie czy piasek kwarcowy 0,8-1,2 mm będzie odpowiednim dla ryb przydennych? Co do obsady to tylko przymiarki. Oczywiście wszystko zależeć będzie od parametrów wody.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Do wydatków dorzuć 100zł na filtr RO i parametry wody tak na prawdę przestaną być problemem [po wcześniejszym zbadaniu kranówki]...piasek takiej gradacji będzie ok., mam kiryski spiżowe z takim piaskiem+ trochę grubszym i ryby ryją jak dziki-e :D
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

No niestety muszę zapytać co to jest filtr RO? Wybaczcie początkującemu.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

filtr ro służy do przefiltrowania wody kranowej tak aby została pozbawiona jakikolwiek związków mineralnych z 0 twardościami GH i KH i obniżenia odczynu pH czyli inaczej zmiękczona i oczyszczona to to samo co woda demineralizowana
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Mając wodę z 0 twardością możesz mieszać z kranówką i dzięki odpowiednim proporcjom uzyskasz takie parametry wody jakie tylko chcesz, oczywiście dodatkowo aby ustawić sobie pH będziesz zakwaszał wodę preparatem np. aquacid czy choćby zwykłym kwasem.
Dzięki takim zabiegom uzyskasz możliwość stworzenia wody pod konkretne gatunki ryb,a nie będziesz musiał obsady dostosowywać do tego co masz w kranie.
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

Witam serdecznie,

dzisiaj poczyniłem kolejne postępy w założeniu swojego akwarium, tzn pojechałem na giełdę akwarystyczną w Łodzi i zakupiłem trochę roślin oraz bardzo fajny, duży korzeń.

podłożę zaraz będę zamawiał, chciałbym połączyć piasek kwarcowy o różnej grubości:
1. http://allegro.pl/zwirek-piasek-kwarcow ... 11797.html
2. http://allegro.pl/zwirek-piasek-kwarcow ... 95531.html

Pytanie kolejne do Was, czy do takiego podłoża jak wyżej muszę dodawać coś jeszcze (mam na myśli tutaj ziemię)? Czy w takim podłożu mogę sadzić roślinki?

PS. Jeśli ktoś z Was zrobił przycinkę roślin albo ma w planach i chciałby wspomóc mnie swoimi roślinkami, to bardzo chętnie przyjmę roślinki. Oczywiście pokrywam koszty wysyłki.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Rośliny potrzebują jakiś pierwiastków których w jałowym żwirku nie znajdą dotyczy to szczególnie tych mocno ukorzenionych daj pod ten żwirek jakąś ziemię lub inny substrat kulki gliniane tez wskazane
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

Rozumiem że zwykła ziemia ogrodowa wystarczy?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

robroy
Posty: 14
Rejestracja: 21 mar 2016 12:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: robroy »

Gratulacje- proponujecie ziemię ogrodową komuś kto zaczyna przygodę z akwarystyką. To proszenie się o kłopoty. Chciałbym zauważyć że akwarium jest z pokrywą a co za tym idzie moc światła bedzie ograniczona.Wnioski-rosliny musza być mało wymagające czyli ziemia ogrodowa zda się psu na budę a raczej na problemy. Przemyśl kolego kwestię koloru podłoża. Na aukcjach są różne wydumki barwione,czyli raczej nie nadające się do akwarium-ale klient chce to dostanie.Naturalny czarny jest bazalt ,czasem reklamowany jako bezpieczny dla ryb kopiących. Coż,napisać można wszystko. Dla kirysków najlepszy jest zwykły piasek( nie żaden żwirek) do piaskownic, np firmy ZEW .Dla roślin w zupełności takowy starcza,wsadzisz pod korzenie kulki GT i będą pięknie rosły
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

A w czym przeszkadza ziemia w akwarium z pokrywą i oryginalnym oświetleniem w akwariach na ziemi nie stosuje się mocnego oświetlenia a po drugie rosliny dobiera się do mocy światła .Ten temat jest szeroko opisany i początkujący powinien radzić sobie z tym bez problemu sprawdzałem na własnym przykładzie . Co do piasku i bazaltu to owszem zgadzam się z przedmówcą
robroy
Posty: 14
Rejestracja: 21 mar 2016 12:31
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: robroy »

Ziemia jako taka jest ok,ale nie dla nowicjuszy.Po drugie jak sam zauważyłeś rośliny dobiera się do światła a tego przy pokrywie za wiele nie będzie czyli rośliny o wymaganiach małych lub co najwyżej średnich wchodzą w grę-wiec po co ziemia dla mało wymagających roślin i problemy z nią związane??
ODPOWIEDZ