Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Roślinki marnieją.. potrzebuję Waszej pomocy...
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Rośliny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
farellski

PostWysłany: 09 Cze 2018 21:38    Temat postu: Roślinki marnieją.. potrzebuję Waszej pomocy... Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam to mój pierwszy wątek.. Smile Pozdrawiam Wszystkich!
Akwarium mam od początku lutego. Dojrzewało powoli, sukcesywnie zwiększałem obsadę i roślinki bez nawozu na substracie.

Na początku wszystkie roślinki miały przyrost i nie widziałem glonów, podmieniałem wodę 1 w tygodniu 15-20%. Po około 2 m-cach ponikło maleńkie (trawka) przestała przyrastać i traciła kolor teraz korzenie wypadają i marnieje w oczach. Reszta roślin też marniała.

Zrobiłem ostre cięcie obumarłych roślin i rozpocząłem nawozić. Kupiłem z akwarium-net zestaw mikro, makro, potas i carbo. Lałem 1x dziennie jedną dawkę. Rośliny łodygowe u dołu obumierają (tracą liście) a na górze pojawiają się nowe, natomiast trawka marnieje dalej. Pojawiły się glony nitkowe, na szczęście rybki dobrze znoszą eksperymenty.
a.. na filtrze pojawił się u wyloty czerwony osad.
Proszę o pomoc...

Wodę sprawdzam tylko testami paskowymi:
pH 7,6
NO2 25
NO3 2
KH 15d
GH <3d
Zawsze miałem wysokie KH.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/V21fKXX1YCBxIOK6goo~zxzK2Ath81
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/As_kH2W1iDIOsrU2_Jz0FKeNaURB2L
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/3Pz2bgODAuIteHmd9LZgRm4blIDAYY
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 09 Cze 2018 21:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

coś te paski dzikie są, ryby żyją, a NO2 25?! powinien być niewykrywalny

Nawozisz jak kiedyś ja, na chybił-chybił, nic dobrego z tego nie wyniknie, jak nawozić to z testami na dany nawóz- kropelkowymi

Moje 112l >>klik<< Smile
Powrót do góry
farellski

PostWysłany: 09 Cze 2018 21:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/J9Nt3rpRALIXfgXKoxiiOkHFfy1tsy

proszę bardzo..

a tak było na początku... wzrost był przez jakieś 4-5 tygodni.. a potem wkradła się jakaś nierównowaga. Na początku na liściach pojawiły się glony, potem utrata kolorów i liści.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/dUG6v3TAre7qr50lJUAkgGmuDCd26f

Nie pisz posta pod postem, jest to złamanie Regulaminu Akwaforum. Jak chcesz coś dopisać, użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Powrót do góry
mark_farina
Akwarysta

PostWysłany: 09 Cze 2018 22:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czesc

Musisz nistety zrobic porzadne testy wody na NO3, PO4, Potas, o rescie nie mowie na razie. Czytales co jest w skladzie tych preparatow, ktorymi nawozisz? Musisz wiedziec co lejesz, bo cos sie skumulowalo i zorbil sie straszny smietnik.
Powrót do góry
farellski

PostWysłany: 09 Cze 2018 22:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

...tak myślałem, że jednak testy.. Smile

Jakieś konkretne testy możesz zaproponować? Chętnie kupię też jakąś literaturę, która pomoże w nawożeniu po otrzymaniu konkretnej wiedzy z testów.
Powrót do góry
AleksanderK

PostWysłany: 09 Cze 2018 23:18    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja polecam testy Zoolek, są tanie i dają całkiem rade, wydaje mi się że na podstawowe potrzeby wystarczą.
Powrót do góry
andypl33
Akwarysta

PostWysłany: 09 Cze 2018 23:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A jaka jest moc oświetlenia?
Powrót do góry
farellski

PostWysłany: 10 Cze 2018 0:05    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Oświetlenie:
mam 2 x belka ledowa z aquael'a (10W każda) plant i sunny.
Powrót do góry
mark_farina
Akwarysta

PostWysłany: 10 Cze 2018 9:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Testy zooleka dadza jakis obraz tego co sie dzieje z woda. Kup azot, fosfor, potas i jak mozesz magnez/wapn i po pomiarach bedzie mozna cos doradzic.
Powrót do góry
andypl33
Akwarysta

PostWysłany: 10 Cze 2018 12:32    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

farellski napisał:
Oświetlenie:
mam 2 x belka ledowa z aquael'a (10W każda) plant i sunny.

No to zobaczmy co mamy 20w mocy światła i akwarium w którym jak dobrze widziałem pływaja mieczyki czyli zgaduję że akwa ma ok 100l pojemności
Teraz pytanie czy to wystarczy na te rośliny
Powrót do góry
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 10 Cze 2018 12:39    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

a ja się założę, że akwarium mniejsze- 60l/ 60cm długości szkła i do takiego standardowo pakują takie belki 10W, drugą pewnie dokupił...myślę, że jak będzie porządek z nawożeniem to będzie i porządek z roślinami

Moje 112l >>klik<< Smile
Powrót do góry
farellski

PostWysłany: 10 Cze 2018 13:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

55litórw, światło jest ok. Ale jak mówicie zrobił się śmietnik. Po całej nocy czytania zrobię redukcję obsady i kupię testy. Rano zrobiłem dużą podmianę i podaję tylko Carbo, reszta nawozów do szafki.

Po badaniu wrócę do tematu i poproszę o pomoc. Dzięki!
Powrót do góry
andypl33
Akwarysta

PostWysłany: 10 Cze 2018 14:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No własnie obsada to też forma nawożenia bynajmnie w kewsti makro co .Autor nie raczył podać wielkości akwarium więc pozwoliłem sobie zgadywać .
Zakładjąc że to jest 60l to czy te 20W ledów dają wystarczającą ilosć świata na utrzymanie tego trawniczka? Ja nigdy takiego nie miałem ale mam wątpliwości
Powrót do góry
farellski

PostWysłany: 10 Cze 2018 14:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ta trawka (Ponikło maleńkie) jest mało wymagająca i przez 2 miesiące była zieloniutka, nawet kosiłem kilka razy Smile
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 11 Cze 2018 16:22    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No tak, patrząc na obsadę (fatalna!) to się nie dziwię problemom z glonami. Wpuściłeś ryby żyworodne mające bardzo intensywną przemianę materii do za małego dla nich akwarium.
W dodatku mieszasz neony wymagające wody miękkiej i kwaśnej z rybami wód twardych i zasadowych (mieczyki) a wręcz słonawych (molinezje).

Porządek z obsadą to podstawa nim wytrujesz ryby, bo filtr nie ogarnie oczyszczania biologicznego wody przy takim przerybieniu. Potem można myśleć o reszcie.

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Rośliny Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: