Problem z welonką

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
wodianoi
Posty: 5
Rejestracja: 10 cze 2018 10:34

Problem z welonką

Post autor: wodianoi »

Powie mi ktoś co to może być? Zaczeło się od nieznacznego zabarwienia krwią w okolicach otworu gębowego. Zdjęcia zrobione wczoraj. Dzisiaj sprawa już wygląda goRZej. Trwa to od 3-4 dni. Rybka jest żywa, pływa, ale to z każdą chwilą wydaje się rozprzestrzeniać.

https://ibb.co/cH1qL8
https://ibb.co/dCosYT
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Mało informacji....jaki zbiornik/wielkość, parametry wody, od kiedy funkcjonuje akwarium i od kiedy ryba została wpuszczona, jaka jest filtracja, czy ryba inaczej się zachowuje niż zazwyczaj, czym karmisz, jak wyglądają skrzela- czy są przekrwione?
Zajrzyj do regulaminu działu "choroby" i uzupełnij dane, pozwoli trafniej zdiagnozować problem.
wodianoi
Posty: 5
Rejestracja: 10 cze 2018 10:34

Post autor: wodianoi »

Zbiornik funkcjonuje od tygodnia. Zakupiony i uzupełniony wodą 2 tygodnie wcześniej, plus roślinki, bakterie jakieś. Woda przez te upały to około 26 stopni. Zbiornik mały, 24 litry. Wiem, że to za mało jak na welona, no ale to przejściowe, za jakiś czas będzie większy zbiornik. W zasadzie skrzela też już są z krwią, znaczy dopiero zaczyna się pojawiać ale już widać na skórze. Filtracja z napowietrzaniem, nie wiem jak inaczej to nazwać. Ryba się zachowuje normalnie poki co. Karmię suchą karmą, płatki.
wodianoi
Posty: 5
Rejestracja: 10 cze 2018 10:34

Post autor: wodianoi »

Czyżby zatrucie amoniakiem?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

tak, stawiałbym na zatrucie amoniakiem- welon potrzebuje 80l na jedną sztukę, bo ma bardzo szybką przemianę materii czyli w krótkim czasie zamienia mały zbiornik w szambo, którym się truje...obecnie doradzam częste podmiany wody, być może jeszcze akwarium nie przeszło pełnego cyklu azotowego, a to tylko pogarsza sprawę
Kup test NO2 i pilnuj tego parametru, powinien być niewykrywalny w akwarium
wodianoi
Posty: 5
Rejestracja: 10 cze 2018 10:34

Post autor: wodianoi »

REGULAMIN AKWAFORUM! niedziela wolna od handlu. No nic kupię jutro. A podmianę wody zrobić, z dodatkiem tych preparatów? Biotopol? Stability?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Osobiście nie stosuję takiej chemii, nie wiem czy faktycznie wspomaga, na pewno nie szkodzi, w końcu jest przeznaczona do akwarium także jak uważasz.
Woda niech będzie chłodniejsza niż te 26°C, ale też nie taka by spowodować nagły szok, dobrze gdybyś trzymał temperaturę docelowo około 24°C.
Ja chłodzę wkładając butelki po mineralce z zamarzniętą wodą do akwa, można też skierować zwykły wiatrak na taflę wody akwarium, jeśli masz taką możliwość.
wodianoi
Posty: 5
Rejestracja: 10 cze 2018 10:34

Post autor: wodianoi »

Dzieki.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

wodianoi pisze: Zbiornik mały, 24 litry. Wiem, że to za mało jak na welona, no ale to przejściowe, za jakiś czas będzie większy zbiornik. i.
No za jakiś czas to welona już niebędzie i większy zbiornik będzie zbędny
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Codzienne podmiany wody w ilości 50% do momentu przeniesienia welona do nowego prawidłowo urządzonego i dojrzałego akwarium mogą mu uratować życie.
W tej chwili welon truje się własnymi wydalinami i żadna chemia tu nie pomoże.

Masz za małe akwarium na trzymanie jakichkolwiek ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ