[288] Welonarium

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

[288] Welonarium

Post autor: adamn »

Witam,

chciałbym was przedstawić moj zbiornik, który dopiero co wystartowałem w poprzednią sobotę po nieudanym restarcie.

Parametry zbiornika:
120x50x48cm

Podłoże:
3cm ziemi ogrodowej a na tym od 5 do 7 cm żwirku kwarcowego o granulacji od 1 do 3mm

Filtracja:
Filtr kubełkowy HW-304b ( mechaniczny: gąbka 1.5 koszyka, biologiczny: ceramika 2.5 koszyka, plus wata w każdym koszu)

Oświetlenie:
belka LED 106W podzielona na 3 kanały:
1 - 9 diód (18W) - 5 8500k, 4 Royal Blue
2 - 14 diód (28W) - 9 6500K, 5 8500K
3 - 30 diód (60W) - 16 FullSpectrum, 9 6500K, 5 8500K

Parametry wody sprawdzę za tydzień
Przed restartem tego akwarium miałem
pH: 7.6
GH : 8
KH : 5

Rośliny:
W trakcie

Obsada:
Planowane 4-5 welonów

Na razie zbiornik prezentuje sie tak, jak będą rośliny to zrobię lepsze zdjęcie
Obrazek

Od razu mam pytanie odnośnie roślin. Wymyśliłem sobie taki układ trzech roślin: Nurzaniec, Anubias, Microsorum.
Z jednej strony akwarium chcę obsadzić bok na długości 35cm z drugiej na 25cm. Środek na razie chcę zostawic nie obsadzony. Proszę o opinie czy to nie będzie za gęsto. Odległości miedzy nurzancami wynoszą 10cm

Obrazek
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Masz czymś oddzielone ziemię od piasku? Welony często ryją w dnie i może się okazać, że w krótkim czasie będziesz miał ziemię na powierzchni.
Zagęszczenie roślin moim zdaniem ok, nurzańce jak się zaaklimatyzują to szybko zaczną się rozrastać.
To subiektywne odczucie ale ja bym wybrała jednolite tło, to mnie rozpasza :)
Może pomyśl o jakiejś roślinie powierzchniowej?
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Planujesz jeszcze jakieś rośliny korzeniowe po za nurzańcem? Jeżeli nie to według mnie pomysł z ziemią nie trafiony- pozostałe Twoje rośliny rosną na dekoracjach, nie sadzi się ich w podłoże, a nurzaniec spokojnie będzie rósł bez ziemi. Więc póki co jak dla mnie ziemia niepotrzebna przy welonach. Co innego jak planujesz więcej korzeniowych gatunków.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Nie wiem czy czasami welony nie gustują w nurzańcach :D
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Znajomej oddawałem nadmiary zielska ode mnie- ma "krowę" jak to określa, nic co dostała nie miało szansy się utrzymać- nurzańce, nadwódka, pistia, rogatek...cała zielenina zjedzona, ale welona na pewno szczęśliwa :D

Może żabiebnice by się utrzymały.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dla samych nurzańców jako roślin korzeniowych zastosowanie ziemi w podłożu mija się z celem. Tym bardziej że welony będą ostro kopać w podłożu, a nurzaniec nie potrzebuje bardzo żyznego dna.
Może pomyśl o silnych żabienicach?

Potwierdzam również to, co napisali koledzy: welony będą wyjadać roślinność, więc obawiam się o jej los. Może poza anubiasem.

Pamiętaj o intensywnym karmieniu ryb pokarmem na bazie roślinnej, żeby zmniejszyć w welonach chęć wyjadania roślin.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No to zostaje plastik-fantastik albo anubias i bucephalandra, z ktorych mozna stworzyc przepiekne kompozycje roslinne z korzeniem i skalami.

...a z ciekawosci lotosa tez by zjadl?
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

michelle1992 pisze:Masz czymś oddzielone ziemię od piasku? Welony często ryją w dnie i może się okazać, że w krótkim czasie będziesz miał ziemię na powierzchni.
Mam 2 siatki tynkarskie pomiędzy ziemią a żwirem. W obecnym akwarium welon nie kopal za dużych dołków. Powinno być w porządku
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

wojtass9 pisze:Nie wiem czy czasami welony nie gustują w nurzańcach :D
Zobaczymy, są to tanie rośliny więc najwyżej będę je wymieniał
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

MarJan pisze:Planujesz jeszcze jakieś rośliny korzeniowe po za nurzańcem? Jeżeli nie to według mnie pomysł z ziemią nie trafiony- pozostałe Twoje rośliny rosną na dekoracjach, nie sadzi się ich w podłoże, a nurzaniec spokojnie będzie rósł bez ziemi. Więc póki co jak dla mnie ziemia niepotrzebna przy welonach. Co innego jak planujesz więcej korzeniowych gatunków.
Zobaczymy jak w przyszłości sie rozwinie akwarium, a ziemia może kiedyś sie przydać. Restartu już nie planuje, wystarczy, że stracilem okolo 10 godzin, jak wyciągałem piach bo go nie wypłukałem :(

Ale o Ile dobrze rozumiem da sie te rośliny wrzucic do żwirku, żeby rosły a wystawic na toń wody tylko korzeń?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Adamn, pomimo że w Regulaminie Działu Galeria jest możliwość pisania posta pod postem (co jest zabronione w innych działach) to mimo wszystko bardzo Cię proszę nie stosuj takiego stylu odpowiadania na nasze uwagi, bo niepotrzebnie rozciągasz dyskusję i nabijasz sobie posty.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

Mala aktualizacja po dodaniu nurzańców.
Na resztę roślin czekam już tydzien :( i jeszcze nie ma dwóch roślin żeby wysłali paczkę

Obrazek

Po prawie 11 dniach od zalania sprawdzilem parametry wody(Filtr ma prawie 18 dni pracy):
pH : 7.6
GH : 9
KH : 5
NO2 : 0
NO3 : 0
NH4 : 0

Teraz mam pytanie czy to już nie czas żeby wpuścić pierwszą rybę. Boję się, że rośliny bez amoniaku i NO3 mogą zacząć więdnąć.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Od razu welona? Nie, za bardzo brudzi- wygląda na to, że jeszcze w ogóle cykl azotowy się nie rozpoczął, ja bym na start dał odrobinę jakiegoś mrożonego pokarmu dla ryb- ale odrobinę, co bakterie może ruszą. A pierwsze zwierzę to coś typu krewetki, ślimaczek.
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

Na razie mam dużego i małego welona, innych zwierzątek nie posiadam.
W zeszłą sobotę wlałem do akwarium wodę po czyszczeniu filtra z drugiego akwarium, Tak samo zrobilem na samym starcie akwarium.
Nie powinno już to ruszyć tworzenia sie bakterii nitrifikacyjnych?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

W takim razie Twoje testy prawdopodobnie kłamią, jeżeli już masz tam 2 ryby z szybką przemianą materii i NO2 na poziomie 0... już pewnie co najmniej kilka dni welony tam siedzą?
ODPOWIEDZ