Nagły wzrost NO2 i NO3

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

dzisiejszy test paskowy pokazuje, że na razie NO2 i NO3 się utrzymują, NO3 OK, bo dodaję bakterie, ale NO2 jest właściwie na tym samym poziomie...., ja wiem już, że akwarystyka to hobby dla cierpliwych, ale się trochę niepokoję.
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Przepraszam za posta pod postem, ale "edit" nie będzie chyba widoczny a obawiam się o swoje krewetki, gdyż to już jest 5 dzień jak wysoki azotany się utrzymują i mimo zastosowania rad nie schodzą do normalnego poziomu. nie wiem czy mam zacząć wszystko od nowa? przeprowadzić krewetki do innego zbiornika i wszystko przepłukać albo zmienić ? podłoże wyrzucić ?
woda jest cały czas ciut mętna a byłą już wcześniej krystalicznie czysta, no i zapach jakby amoniakowy....
2 krewetki są same już od ponad miesiąca więc żaden zwierzak tam nie gnije.
Bardzo proszę o sugestię i pomysły

Pisanie posta pod postem odnosi się do przypadków, w którym osoba dopisuje sobie komentarze w krótkich odstępach czasu. Aby tego nie robić (nabijanie liczby postów), zwracamy uwagę na edycję swoich postów.
Wiemy, że tematy z czasem umykają i jeśli Użytkownikowi zależy na tym, aby temat "nie spadł", nie widzimy w tym nic złego, że jest dopisek po kilku dniach.
MOD krzych_100
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

przydało by się zrobić testy kropelkowe bo paskowe zawyżają wyniki.jeśli masz tylko 2 krewetki to nie powinny jakiegoś tam zaburzenia w NO2 wprowadzać.rób regularne podmiany raz w tygodniu 30% i obserwuj NO2 chyba ze coś jest nie tak z filtracją,nie czyść filtra przez jakiś czas chyba że przepływ znacząco spadnie i jak masz możliwość to możesz podłączyć rurkę od napowietrzania do filtra i z lekkimi bąbelkami niech sobie filtruje
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Dziękuje bardzo... bąbelki lecą powolutku cały czas, w sklepach akwa w mojej okolicy dostaje głównie chemię, której już nie chce sprostować, w jednym tylko sklepie zamiast chemii polecono mi bakterie.
Filtr pracuje poprawnie, jest ok ze strumieniem a akwa mnie ciut martwi, bo chciałbym wprowadzić rybki...
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Prosty test jaki warto wykonac zanim kupisz krople do testow. Pobierz probke wody z kranu i z twojego akwarium i zrob pomiar paskami jednego i drugiego, zobacz co wyjdzie? Daj nam znac co jest w szkle, a co w kranie. Raczej nie sadze zeby w kranie wyszlo NO2 ale warto sprawdzic czy te testy paskowe sa wogole cos warte :)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

dopóki nie masz rybek możesz się posiłkować bakteriami ale z umiarem.ja przez jakiś czas stosowałem fluval cycle ale w tej chwili nie używam go w ogóle.też czasem miałem problemy z wysokim NO2 ale w moim przypadku wina była po stronie ilości rybek jak i samej filtracji.rybek nie zmniejszyłem ale zwiększyłem filtrację.w kostce 30l mam 2 wewnętrzne diversy a w 54l zewnętrzny tetra ex800 i 2 wewnętrzne diversy.znacząco miejsca nie zabrały ale to wszystko robi swoją robotę.
zerknij w temat
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t ... sc&start=0
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz wysokie NO2? Zacznij podmieniać wodę, jeżeli jeszcze tego nie robisz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

BARA pisze:Masz wysokie NO2? Zacznij podmieniać wodę, jeżeli jeszcze tego nie robisz.
Wodę podmieniłam w tej chwili zo 6 dni po 20% i na razie brak efektu. Nie rozumiem tego bo przecież 2 dni przed rozpoczęciem niniejszego tematu miałem już bardzo czystą klarowną wodę z bardzo dobrymi parametrami. Czy to wszystko może wynikać z tego, że któraś z roślin się nie przyjmuje i np gnije od korzenia, czego nie widać gołym okiem?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Rośliny posadziłeś w podłożu uniemożliwiającym im prawidłowe ukorzenienie się. Dopiero niedawno kamienie zasypałeś piaskiem, więc minie jeszcze z tydzień, nim wszystko się ustabilizuje.

Nie bardzo wierzę w wyniki NO2 jakie podajesz, bo krewetki dawno by już padły. Niemniej zaczekaj jeszcze ze dwa tygodnie nim zaczniesz cokolwiek robić w tym akwarium.
Podmiany 20% wody co parę dni są wskazane. To jest bardzo małe akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

wodę oczywiście odstawiaj na około 24h i nie więcej przed podmianą
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Dziękuje bardzo za porady, uzbrajam się w cierpliwość ustosunkować się do rad 😀
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Niestety właśnie teraz po powrocie do domu zastałem martwe krewetki :(

Czy mam wylać całą wodę, czy wymienić w ogóle wszystko co jest w akwarium ?

Jak dobrze się przygotować do hodowli w tej sytuacji ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

No przy okazji braku zwierząt i występowaniu problemów ze zbiornikiem restart nie jest głupim pomysłem. Starałbym się zachować bakterie we filtrze, w tym celu zostawiłbym z połowę wody i w oddzielnym wiadrze niech ta woda jest filtrowana cały czas, a w tym czasie przeprowadzić restart w szkle: przede wszystkim podłoże niech jest na prawdę drobnym żwirkiem lub piaskiem. Rozplanować rośliny, pod korzeniowe dać kulki gliniano-torfowe i tyle, nie bawiłbym się w substraty czy ziemię ogrodową w tak małej ilości wody. Do tych roślin co masz szukałbym jakiegoś szybko-rosnącego zielska, które w szybkim tempie pochłania NO3.
Pomyślałbym nad innym filtrem, np. kaskada FZN-1, aby zwiększyć pojemność dla mediów filtracyjnych i jednocześnie zaoszczędzić cenne miejsce wnętrza zbiornika.....bardzo ciekawym pomysłem może być zastosowanie prefiltra HW- 602B jako filtra kubełkowego- za około 80zł masz zewnętrzny filtr z pompką z pojemnością 2000 cm³, na prawdę fajna opcja- podpatrzyłbym na YT recenzje.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2018 16:29 przez MarJan, łącznie zmieniany 1 raz.
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

dziękuję
ok jak dobrze przeprowadzić ten restart ? czy to jest wymiana wody czy wszystkiego, czy żwir wystarczy tylko przepłukać albo czy może jest już na forum poradnik jak zrobić restart prawidłowo ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Restart to tak jakbyś od nowa zakładał zbiornik z tą różnicą, że masz dojrzały filtr dzięki któremu dojrzewanie akwarium powinno odbyć się szybciej, jeżeli zdecydowałbyś sie na nowy filtr to niech oba pracują razem przez czas dojrzewania szkiełka...a jeszcze jedno mnie ukłuło z pierwszego posta- żadnego UV, może to był powód dlaczego bakterie nitryfikacyjne nie radziły sobie z NO2, bo lampa je zabijała.
ODPOWIEDZ