Moczarka kanadyjska - rośnie ale czegoś brakuje :/

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Moczarka kanadyjska - rośnie ale czegoś brakuje :/

Post autor: lordnero11 »

Witam,
mam w akwarium między innymi trochę moczarki kanadyjskiej. Jako jedna z kilku roślin, dość ładnie się rozrasta, ale zaczęła po całej długości łodygi wypuszczać w dół pełno takich korzonków (jakby zwisająca liana). Doczytałem, że rośliny robią tak kiedy czegoś im brakuje i szukają :) Inne roślinki też coś takiego robią. Moje pytanie - jak dojść do tego, czego im brak ? Zakładam że pewnie nie obejdzie się tu bez jakichś testów, ale nie chcę na darmo kupować niepotrzebnych. Na co zwrócić uwagę ? Dodam że niczym nie nawożę, roślinki rosną w żwirku bazaltowym.
Obrazek
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

moczarka przeważnie rosnąca w podłożu potrafi być kapryśna i gnić.najlepiej ją zostawić w toni lub nitką do przyssawki i do szyby,ona zawsze wypuszcza boczne pędy które same w podłoże wchodzą.co do reszty roślin u mnie też wypuszczają boczne pędy mimo że daje potas + micro ferropol i easy carbo.
co do podstawowych testów to azot NO3,żelazo fe,potas K i fosfor po4,chociaż u mnie zawsze fosfor wychodzi bardzo nisko a nie szczędze karmy i nie odmulam
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

No mam ją właśnie w podłożu, ostatnio jeszcze odciąłem parę kłączy, i posadziłem znowu :D Gnić nie gnije, ale tych pędów pełno się robi. Testy chyba w końcu będę musiał kupić, bo reszta roślinek coś biednie wygląda. Nawozić bez sensu nie chce niepotrzebnych rzeczy :)
Obrazek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

z tego co się orientuję rośliny puszczają boczne korzonki, kiedy brakuje makro [NPK], nie mikro...moczarkę mam, ale wąskolistną i pływa w toni, gdzie się zahaczy tam jest- uciekała mi z podłoża, była przywiązywana, ale i tak "uciekała", póki co nic nie puszcza, chyba troszkę jest podgryzana przez p.miodową
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

Czyli może skupię się wstępnie na testach NPK ?
Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Moczarka tak moze miec, roslina nie jest mistrzem ukorzeniania sie I pobiera wiekszosc pokarmu z toni wodnej. Jesli np. Twoj substrat jest malo zasobny w tlen zakopana lodyga zgnije, roslina bedzie wypuszczac boczne korzenie zastepujac zgnity juz swoj element. Wiele osob zostawia wlasnie ta rosline swobodnie plywajaca po tafli wody. Najprawdopodobniej tak jak koledzy juz napisali pojawil sie jakis niedosyt makroelementow w wodzie I twoja moczarka daje ci sygnal ze chce jesc. Jesli wczesniej rosla w miare dobrze suplementacja jakiegos azotu, fosforu bedzie wskazana.

Ta roslina bardzo szybko rosnie I potrzebuje dobrze sie odzywiac, braki I szybki wzrost objawiaja sie tym co obserwujesz miedzy innymi.

Na pytanie co wlac do wody dowiesz sie jak ja przebadasz :mrgreen:
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

Ok, dzięki. Myślę, że póki co wszystko mam wyjaśnione. Wstępnie więc postaram się zaopatrzyć w testy z kompletu NPK. Zobaczę co wyjdzie, i będę myślał dalej 8) Moczarkę może zostawię luzem, ale w niedalekim czasie nastąpią spore zmiany, więc wtedy się tym zajmę :)
Obrazek
ODPOWIEDZ