Wciąż mętna woda

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Rozumiem.
Dzieki bardzo za pomoc.
Planuje ryby oczywiscie, ale jeszcze czekam.
Nigdy nie mialam z tym do czynienia.
Czytam wlasnie w internecie, wyglada na czeste zjawisko w akwarium, mam nadzieje ze to nie nicienie tylko wyplawki.
Ble...

Pozdrawiam
katee_1
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A ja je nawet lubię. Szczególnie jak w kształcie strzałki zasuwają po szybie akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Sorry, że nie odpowiedni dział na taki temat.
Skoro już jestesmy przy nim, to mam jeszcze jedno pytanie.
Wedle zasady, lepiej zapobiegać niż leczyć, to czy istnieje takie ryzyko, że obsada po wyjedzeniu tych robaków, rozchoruje się na chorobę pasożytniczą? Bo potem trzeba chyba chemie lać do wody, żeby ryby wyleczyć. Czy coś pomyliłam?

Pozdrawiam
katee_1
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pomyliłaś. Wypławki nie są źródłem pasożytów i same nie są pasożytami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Dziękuję za wyjaśnienie.

Faktycznie, teraz jak się woda wyklarowała, glonów jest odrobinka, to gdzieś się pochowały, nie chodzą po szybach, czyli jedzenia mniej :)

Pozdrawiam
katee_1
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Witajcie,
obecnie mam takie parametry wody:
NO2. 0,2
NO3 9 lub 10
pH. 6,6
KH. 0
GH 13

mam wrazenie ze cos blokuje caly proces. W dalszym ciagu brakuje mi w zbiorniku bakterii do drugiego etapu cyklu zwby rozkladaly NO2 do NO3. Jak podniesc NO3 a jak obnizyc NO2?
W dalszym ciagu nie wpuscilam zadbych ryb.
Akwarium ma 37 dni, pewnie potrwa to jeszcze ze dwa miesiace.
Nie podmieniam narazie w ogole wody, czekam.
Czy macie jakies rady dla tych parametrow?

Pozdrawiam
katee_1
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

dziwne masz te parametry . Nigdy na helpie nie udało mi sie zejść z twardością poniżej 4 . Ono ma za zadanie stabilizować własnie na poziomie 4-5 .

Osobiście sprawdziłbym jak sie ma biologia przez wpuszczenie kilku kropel wody amoniakalnej . Jeśli biologia działa to po max 2 dniach nie ma praw być śladu amoniaku ani NO2

ps
rzuciłem oko na poprzednie wpisy i natknąłem sie na Twoje oczekiwania podniesienia pH muszle itp.
sorki ale sie nie da . To podłoze ma za zadanie utrzymać wodę miekką i kwasną i nic tego nie zmieni . Wrzucenie muszli lub czegokolwiek spowoduje jedynie podniesienie GH i przyśpieszone zużycie podłoża . Jesteś skazana na KH 4-5 i pH 6,6 - 6,8
Ostatnio zmieniony 16 cze 2018 10:32 przez goldi_, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Osobiscie bym podbil KH bo zerowe wartosci sa mowiac kolokwialnie niedobre dla samego ''bufora wody'' i dla ryb ewentualnych. 0.2ppm NO2 mozna zniwelowac proporcjonalna do wielkosci zbiornika podmiana wody. Normalnie po takim czasie (37dni) wszystko powinno juz dawno ruszyc.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zacznij podmieniać wodę.

Coś w Twoim zbiorniku sterylizuje wodę, ale nie wiem co. Zacznij podmieniać na kranówkę, 20% tygodniowo.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Dziekuje wszystkim za pomoc, od poczatku mam wrazenie ze kuleje ten zbiornik i ta biologia sie nie rozwija, w kostce wszystko poszlo od razu normalnie.
Twardoscia nawet tak sie nie martwie co azotynami i azotanami. Nie zamknal mi sie cykl azotowy, choc od dwoch tygodni w ogole nie ruszam akwarium, kompletnie nic nie ruszam, czekam cierpliwie az sie bakterie namnoza, a wyniki testow stoja w miejscu.
Ostatnia podmiana wody byla 6 dni temu.
Nie chce za czesto podmieniac aby woda tez dojrzala, wiec nie wiem czy lepiej zbijac azotyny podmianami, czy lepiej nie ruszac i czekac aby woda tez dojrzala bo czeste podmiany destsbilozuja biologie...

Mam wrazenie ze od poczatku glowny problem to podloze, ale nie chce robic restartu, bylo by szkoda....

Martwie sie o rosliny ze teraz dostaja malo NO3 i stana...
A co myslicie o purigenie? Moze obnizylby NO2?

goldi dzieki za info o tym podlozu, no coz musze chyba zmienic plany co do obsady, tylko zeby to NO2 spadlo :(
A na miekka wode na 54l co mozna wpuscic?

Aha I wlaczylam wczoraj napowietrzanie, moze za malo tlenu I bakterie sie nie mnoza, nie mam testu na O2'...

Pozdrawiam
katee_1
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

katee_1 pisze: A co myslicie o purigenie? Moze obnizylby NO2?
Na pewno by obnizyl amoniak, azotyny i azotany ale trzeba sobie zadac pytanie, czy jest sens ingerowac w nie skonczony cykl azotowy? Rosliny wykorzystuja NO3 i amoniak przy czym ten drugi jest bardziej preferowany bo roslina zuzywa mniej energii do jego ''przetworzenia'' i tu czesto wykorzystuje sie wode amoniakalna i sol NH4NO3 w nawozeniu roslin. Purigen osobiscie odradzilbym na tym etapie.

Jesli masz drugie akwarium to wyjmij filtr i wyplucz delikatnie gabke w wodzie z nowego zbiornika, a jesli niechcesz ruszac filtra to zrob odmulanie starego zbiornika i wlej ta wode z odmulania do nowego zbiornika. Jedno i drugie powinno poprawic sytuacje w ciagu tygodnia.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

mark_farina dziekuje Ci bardzo za informacje.

Moze kupie ta wode amoniakalna, a jak nie pomoze, to wyplukam gabke. Wydaje mi sie ze jest juz calkiem blisko do tego aby zawitala rownowaga, ale czegos brak. Moze tlenu i wyszej temperatury...
A moze wpuscic dwa gupiki, czy to by przyspieszylo zamkniecie cyklu?

Bardzo duzo czytam, znalazlam fajne strony o cyklu azotowym i bakteriach nitryfikacyjnych i ich pracy. Podloze podobno dojrzewa 16 tygodni! A sam filtr podaja niektórzy, ze 3 miesiace.

W sklepie zoologicznym z kolei dostalam informacje ze jesli zbiornik ma 37 dni to bardzo młody i trzeba czekac, ze niby miesiac to praktycznie niewiele :)
Ciekawe czy u mnie to kwestia czasu, bo cierpliwosc najwazniejsza czy np. za 2 miesiace dalej NO2 bedzie stalo w miejscu...

Pozdrawiam
katee_1
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

katee_1 pisze:Moze kupie ta wode amoniakalna, a jak nie pomoze, to wyplukam gabke
Lepiej zebys wyplukala gabke, a najlepiej to odmul dno starego zbiornika i wlej syf do nowego.

Woda amoniakala to sliski temat, po pierwsze trzeba przyzwyczaic do niej rosliny i uwazac na stezenie w wodzie bo juz wiecej niz 1ppm i robi sie duszno dla fauny wodnej. Druga sprawa to mozliwy zakwit wody i rzut glonow. Duzo trzeba eksperymentowac z NH4NO3 i patrzec jakie dawki i jakie objawy sa po podaniu, jedynym plusem tej soli jest to ze nie podajemy niczego ponad jak np KNO3 gdzie podbija nam tez potas i wytraca stosunek K:Mg jesli stosujemy KNO3 na bierzaco i dochodzi nam jeszcze korekcja tego Magnezu wiec trza sie narobic :)
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Hehe :) no niezle, czyli probujesz mnie troche nastraszyc przenawozeniem. Moze i masz racje. Jestem poczatkujaca i nigdy nie nawozilam i nie zamierzam. Myslalam raczej o kilku kroplach wody amoniakalnej dla bakterii to wszystko, zadnej soli...
Z nawozow mam tylko wegiel w plynie, chcialabym go dac ale nie wiem czy juz moge. Moge?

W kostce nie odmulam, mam calkiem zarosniety zbiornik i trawke z przodu. Wszystko na substracie Amazonia, z cienka warstwa piasku czarnego.

Ciekawe jest to ze rano robilam test Tropicala na NO2, wychodzilo ok 0,2 nawet po 10 min bylo 0,3 mg/l
A teraz robie test JBL na NO2 i wychodzi mi dokladnie 0,1

Te testy sa jakies dziwne, ale Jbl ma bardziej szczegolowa skale.

Pozdrawiam
katee_1

P.S. mark_farina dziekuje Ci bardzo za informacje i poswiecony czas. Zapisze to sobie wszystko, przyda sie.
Awatar użytkownika
katee_1
Posty: 110
Rejestracja: 31 paź 2017 18:16

Post autor: katee_1 »

Dzien dobry,
po wyplukaniu gabki ze starego filtra w dniu wczorajszym, dzis juz test JBL na NO2 pokazuje 0,05 wiec spadlo o polowe, dziekuje za podsuniecie pomyslu mark_farina, z reszta pisal tez wczesniej o tym goldi.
Natomiast przez to plukanie gabki woda stracila klarownosc I jest lekko brudna, tak sie kreci ten syfek po zbiorniku... narazie zostawiam to tak jak jest ma tydzien, mam nadzieje ze bakterie sie rozmnoza. Podmieniam co 7 dni tylko 10% wody.

Pozdrawiam
katee_1
ODPOWIEDZ