Wielkość grzałki kula

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gokart
Posty: 8
Rejestracja: 21 cze 2018 19:36
Lokalizacja: Bydgoszcz

Wielkość grzałki kula

Post autor: gokart »

Witam jestem nowy na forum, dlatego proszę o trochę wyrozumiałości :)

Dziecko dostało bojownika plus kulę, sztuczne roślinki i żwirek.

Wiem, że bojownik potrzebuje temperatury wody w granicach 25-28 stopni.
W tej chwili taka temperatura jest ale gdy nadejdą chłodniejsze dni temperatura otoczenia to u mnie w domu około 22-23 stopni więc woda w kuli na pewno nie będzie miała tych wymaganych.

I teraz moje pytanie czy grzałka przykładowo plastikowa Aquael AQSn 5W jest w stanie utrzymać temp wody w tych wymaganych granicach 25-28 stopni ?
Kula ma pojemność 8l ale wody jest wlane około 6.5-7l

I dlaczego w grzałkach tych o małych mocach nie ma nigdy termostatów ?
Pewnie dlatego, że przy tak małej mocy i tak nie sposób "przegrzać" wody

Dziękuje za odpowiedź.

Ps wiem, że w kuli nie wolno trzymać ryb itd ale nie zabiorę dziecku :)
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Skoro wiesz ,że nie można trzymać w kuli ,to przeznacz ją np na cukierki a kup dziecku 25l akwa dla tego bojownika,bo oprócz ogrzewania potrzebujesz także filtracji .
gokart
Posty: 8
Rejestracja: 21 cze 2018 19:36
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: gokart »

Akwarium pewnie będzie stało niedługi czas więc na razie ogranicze się do ogrzewania później może zrobię coś większego czas pokaże.
Dziecko nie je słodyczy :)
Co z ogrzewaniem ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dajesz dziecku, daj też rybce, niech żyje a nie się męczy...to niewielki wydatek, poszperaj na Olx za małym akwarium "ze wszystkim".
gokart
Posty: 8
Rejestracja: 21 cze 2018 19:36
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: gokart »

Póki co zostaje kula z wielu powodów. To czy da radę wycisnąć odpowiedź na moje pytanie ?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

grzałka najmniejsza jaką uda sie kupić
Zakłada sie że powinna być dobrana od 0,5 do 1W na litr wody a że nie spotkałem grzałki mniejszej niż 25W to taka kup oczywiśćie z termostatem
gokart
Posty: 8
Rejestracja: 21 cze 2018 19:36
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: gokart »

goldi_

Czy grzałka 25w nie będzie za mocna ? do takiego litrażu ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jaki litraż ma kula? 8 litrów? Nie nie żartujmy sobie: nie ma zgody na takie męczenie żywego i czującego stworzenia. Kule powinny być zakazane.

Nie rozumiem oporów przed zmianą kuli na normalne akwarium. Skoro piszemy, że trzymanie ryby w kuli to jej męczenie, to nad czym się jeszcze zastanawiasz?
Jaki filtr ma ta kula?
Ile jest w niej roślin w których bojownik może się ukryć i odpocząć od czynników zewnętrznych w tym światła?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

gokart pisze:Póki co zostaje kula z wielu powodów
Mini grzałka hydor o mocy 7,5W. Ona jest płaska i można ją przysypać podłożem. Jest jednak bez termostatu, więc będzie grzała cały czas.
Gdzieś widziałem mini grzałki z termostatem, nie potrafię ich teraz znaleźć, ale są takie. Jak wpiszesz w Google "grzałka do kuli", to wyskoczy kilka propozycji :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
gokart
Posty: 8
Rejestracja: 21 cze 2018 19:36
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: gokart »

BARA

Nie ma filtra a jaki powinien być ?

W pierwszym poście pisałem

Kula ma pojemność 8l ale wody jest wlane około 6.5-7l
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

gokartnie widzę większego sensu pomocy Tobie, bo olewasz totalnie to co większość usiłuje Ci przekazać- masz w domu zwierzę, które ma jasno określone wymagania, aby w miarę normalnie bytować, a Ty masz to w głębokim poważaniu [ czytaj w (_!_) ] i usiłujesz perfidnie wyciągać od nas nawet nie półśrodki...
Dziecko dostało rybkę, której nie planowałeś zapewne mieć w domu, bądź "mężczyzną" i powiedz jej/jemu, że trzeba ją oddać i koniec- chcesz zamęczyć rybę, aby potem powiedzieć "przykro mi" córko/synu, teraz rybka jest w niebie...
Nie graj przed dzieciakiem, albo zajmujemy się zwierzętami jak należy, albo ich po prostu nie trzymajmy- bądź poważny, nie podchodź do tematu "bo to tylko rybka".... ludzie z podobnym podejściem mieli kłopoty prawne "za tylko zwykłego kundla"- to tylko przykład, by Ci uzmysłowić, że ta rybka to nie zabawka...nawet lepiej dla niej zabić ją od razu jak męczyć w kuli całymi dniami/miesiącami, bo niestety bojownik to twardziel, który szybko nie padnie, spójrz w zoologu na te plastikowe kubeczki ile potrafi tam przetrzymać, ale chodzi tu o męczenie zwierzęcia i wmawianie sobie " no co ma 8l wody a nie kubek i grzałkę mu dam!" czy o to, aby ta ryba jakoś "normalnie" egzystowała?!

Nie znamy się i sorry za wywód, ale przemyśl to, czy warto pakować Ci się w coś czego tak na prawdę nie chcesz.
gokart
Posty: 8
Rejestracja: 21 cze 2018 19:36
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: gokart »

Dziękuję tym którzy udzielili mi odpowiedzi na jasno zadane i proste dla znawców pytanie.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Hej. Gosciu, kup po prostu normalne szklo i już. Dziecko bedzie mialo rybke, a rybka bedzie jakos zyla, a nie kurczowo trzymala sie zycia.
Sa gotowe zestawy ze wszystkim. Jak kupisz kostke 25-30 l to bojownik da rade.

W kuli posadz kwiatki.

W lecie grzalka Ci nie potrzebna.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Filtr jest niezbędny do prawidłowego oczyszczania wody ze związków azotowych powstających m.in. z wydali, jakie ryba wydala do wody. Kolokwialnie rzecz ujmując, bez prawidłowej filtracji bojownik będzie pływał we własnych szczynach, które powoli i boleśnie będą go zabijać, rozpuszczać mu płetwy, niszczyć nerki i inne organy wewnętrzne, oślepiać oczy...

Proszę poczytaj o podstawach akwarystyki, o wymaganiach ryb, o warunkach, jakie powinieneś stworzyć żeby trzymać bez męczarni u siebie żywe i czujące stworzenie.
Nie ucz dziecka sadyzmu i znęcania się nad zwierzętami.
Proszę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

jprdl. o czym my tu piszemy/gadamy...
https://www.ceneo.pl/54757560#tab=click
Za takie same pieniądze jest pełno innych zestawów 25-30l w pełni wyposażonych, które nie muszą być nieszczęsną kostką.

prowokacja jak nic, trol się teraz śmieje-żydzić niecałe 200zł, no nie wierzę, nie mam szacunku do takich typków...
ODPOWIEDZ