Eheim Professionel4+ 2273 - prośba o małą radę

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
akwarysta1992
Posty: 9
Rejestracja: 15 kwie 2016 13:59

Eheim Professionel4+ 2273 - prośba o małą radę

Post autor: akwarysta1992 »

Mam do Was moi drodzy MEGA WAŻNE pytanie.

Planuję zakup tego filtra do baniaka 375 litrów który będę stawiać za 1,5-2 miesiące. Myślę jednak o skorzystaniu z promocji na allegro - odroczone raty 0% (wziąłem tak już telefon) - a promocja jest tylko do końca czerwca. Dlaczego o tym mówię?

Ten filtr będzie przeznaczony docelowo do większego baniaka... mam jednak obecnie akwarium 112 litrów. Według opisu to filtr do 180-350 litrów akwarium. Przepływ regulowany od 300 do 1080l/h

Powiedzcie mi, czy mógłbym sobie go na te 2 miechy podłączyć pod 112litrowe? dojrzał by wtedy, ja nie miałbym stojącego na darmo filtra (gdyby nawet okazało się, że stawianie baniaka 375 odkładam o np. jeszcze 2-3 miesiące, choć mam nadzieję, że nie). Jak zmniejszę przepływ to chyba i tak będzie git?

Zależy mi na tym, bo jak mam walnąć 660zł na filtr za 2 miechy w całości, a akurat ten mogą mi rozłożyć na 20 rat po 33 zł i to pierwsza rata płatna we wrześniu - to serio wolałbym brać już teraz. Nie chcę tylko na darmo że będzie leżeć w szafie.

Bałem się z początku zewnętrznych filtrów (historie o przeciekach, zalaniu mieszkania) ale czytałem, że Eheim to najwyższa półka i dobrze podłączony będzie służył i 10 lat nawet bez wymiany części lub po konserwacji.

To jak? Mogę kupować i podłączać do 112?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

możesz, nadfiltracja nie istnieje :D
akwarysta1992
Posty: 9
Rejestracja: 15 kwie 2016 13:59

Post autor: akwarysta1992 »

Ok dzięki. Myślałem, że może rurka będzie za długa (ta wygięta w kształt laski) ale przecież mogę umieścić krótszym końcem do wnętrza akwa skoro mam niższe akwarium obecnie - to ma tylko 35 cm a nowe będzie miało 50)

To w takim razie biorę :)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

tylko taki mały szczególik:
chcesz akwarium 375 a filtr realnie do max 250 . Jak producent pisze że preznacza filtr do zbiorników 180-350 to te 350 jest dyskusyjne nawet u eheima
akwarysta1992
Posty: 9
Rejestracja: 15 kwie 2016 13:59

Post autor: akwarysta1992 »

Tylko trzeba brać pod uwagę, że podłoże akwarium też odpowiada za filtrację zbiornika (często nawet bardziej od samego filtra). Akwarium będzie typowo roślinne więc raczej nie powinienem się martwić, że filtracja będzie za słaba. A biorąc pod uwagę, że przynajmniej te 75 litrów odejdzie na podłoże i skały to zostaje nam max 300 litrów wody netto.

Po za tym i tak planuję umieszczenie jednego chociaż filtra wewnętrznego żeby zwiększyć obieg wody (wtedy najlepiej widać działalność bakterii w podłożu). Nawet teraz mam dwa filtry w każdym akwa: zawsze jeden z deszczownicą i jeden bez (uważam, że ciężko utrzymać akwa gęsto obsadzone z samą deszczownicą bo wtedy trudno o to by odchody na dnie się dostatecznie przesuwały po akwarium a nie gromadziły przy roślinach "w dołkach"). Albo po prostu dołożę małą pompę cyrkulacyjną.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Ok - ja mam inne podejście ale niebęde forsował stanowiska .
W końcu trochę kasy wydane na filtrację i jeszce jakieś klamoty myślisz walić do akwarium - ja nie kumam tego ale nie mój cyrk i nie moje małpy
akwarysta1992
Posty: 9
Rejestracja: 15 kwie 2016 13:59

Post autor: akwarysta1992 »

Napisałem do sprzedawcy (zanim jeszcze filtr wyśle) czy za dopłatą nie da mi modelu wyżej - tego do 600 litrów. Mam nadzieję, że to przejdzie :)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

popieram
akwarysta1992
Posty: 9
Rejestracja: 15 kwie 2016 13:59

Post autor: akwarysta1992 »

Sprzedawca napisał, że jak brałem na raty to będzie to skomplikowane. Bo musiałbym robić "zwrot", następnie wycofanie kwoty i wpłata całości na nowy za pomocą kupna na innej aukcji. Za dużo roboty. I co więcej, że jeśli zamierzam i tak umieszczać wewnętrzny (w akwariach powyżej 300 litrów moich znajomi sami zauważali, że przy dużej ilości roślin bez pompy cyrkulacyjnej albo wewnętrznego filtra był syf na dnie nawet przy mocnym kuble i nie raz musiały być 2 kubły jeśli bez wewnętrznego) to nie ma sensu zmiana na większy. Lepiej te 100zł włożyć w porządny wewnętrzny np.

Wiadomo, każdy ma inne podejście - Ty wolisz nic nie mieć w środku dodatkowo - ale przeczytałem kilkanaście stron forów i 90% osób w baniakach 350l + ma dodatkowe wewnętrzne albo pompę. Jak nie ma dużo roślin to jest zbędna ale przy dużym zagęszczeniu na dnie robi się muł. A model wyżej ma tylko 150l/h więcej a pojemność kosza tylko 1,5l większą.

A co do tego ile kasy wydałem na filtr - innym markom nie ufam. Może wydajność EHEIM nie jest tak kosmiczna, jak niektórych tańszych filtrów (bo można dostać za 400zł filtr 1500l/h i większe kosze) ale jakość wykonania jest najlepsza ze wszystkich filtrów na rynku a to się liczy dla mnie bardziej. Nikt na forach nie narzekał na nieszczelność EHEIMów nawet po wielu latach.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Co do wyboru eheima to nie ma kwestii - klasa sama w sobie .
Z wszystkiimi filtrami z jakimi sie spotkałem to faktycznie eheim ze swoimi zaleceniami najbardziej zbliża sie do praktycznych zasosowań i chyba wole deklarowany przepływ eheima np 1000lniż alternatywnych filtrów 1200 .

Pokusiłbym sie mimo wszystko na te zabawy ze zwrotami itp .
Rozważałem np 2 wyloty z filtra dla zapewnienie lepszej cyrkulacji ?

W swoich rozważaniach weź pod uwagęjeszce fakt że większy filtr oznacza większe przebiegi miedzyobsługowe . Standardem wynikającym z lektury forów wydaje sie być czyszczenie mechanika co tydzień - dwa . Ja czyszcze co kwartał (o ile mi si eprzypomni a biologicznego praktycznie nigdy
akwarysta1992
Posty: 9
Rejestracja: 15 kwie 2016 13:59

Post autor: akwarysta1992 »

Pozostaję przy tym filtrze ale dojdzie po prostu do środka Aquael Circulator 2000. Przy bardzo dużej obsadzie roślin byłoby dość ciężko bez cyrkulatora. Umieszczę go z gąbką natomiast zewnętrzny będzie robić za biologiczny.
ODPOWIEDZ