Czerwone skrzelo u złotej rybki.

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Claudiad
Posty: 2
Rejestracja: 03 lip 2018 21:43

Czerwone skrzelo u złotej rybki.

Post autor: Claudiad »

Witam. Jestem dumną właścicielką małego welonka o imieniu Elliot.
Właśnie zauważyłam, że jedno ze skrzeli poczerwieniało. Początkowo myślałam, że temperatura za wysoka, ale utrzymuje się między 19’a21’C. Napowietrzanie jest idealne. Rybka jest żwawa, nie pływa przy powierzchni aczkolwiek ciągle szuka jedzenia (co oznacza, że jest zdrowa ;)). Moje pytanie brzmi czy powinnam się martwicć czy jej to przejdzie? Czy jest coś co mogę dla niej zrobić?

Jeżeli potrzebujecie więcej szczegółów proszę pytajcie. Naprawdę nie chce żeby się ta rybka w żaden sposób męczyła.

Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Do oceny potrzebne są parametry wody niestety. pH, poziom azotanow to taka postawa. Dobrze byłoby opisać bardziej same akwarium i jak czesto wymieniasz wodę. Przydatne gdzie zdjęcie zbiornika.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przenoszę do odpowiedniego działu.

Proszę podaj wszelkie informacje, o które prosimy w Regulaminie Działu Choroby. Bez większej ilości danych nie mamy możliwości zajęcia się Twoim problemem.

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=74
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Claudiad
Posty: 2
Rejestracja: 03 lip 2018 21:43

Dane.

Post autor: Claudiad »

Akwarium ma 30l , wodę podmieniłam teraz regularnie bo bardzie sypkie temperatury panują wiec próbuje utrzymać niska. Normalnie podmieniłam raz na dwa tygodnie/półtora.

Rybka jest narazie jedna (czytałam, że nie wolno wpuszczać więcej do tak małego akwarium.

Zrobiłam test na pH wody wyglada na to ze jest coś między 7.2 a 7.6 (nie mogę w pełni odczytać kolorów).

Temperatura wody utrzymuje się od 18-22’C.

Karmię ją płatkami jakie dostałam zalecone w sklepie akwarystycznym.

Akwarium stoi pare tygodni (wymieniłam na większe). Woda była odstana.

Filtr miałam wbudowany w akwarium, ale wymieniłam na lepszy. Niestety nie potrafię podać parametrów, bo się zwyczajnie nie znam. Naświetlenie ledowe wbudowane w akwarium. Grzałki nie posiadam gdyż jak wspominałam temperatury panujące w miejscu mojego zamieszkania są dość wysokie.

Mam jedną roślinkę aponogeton henkelianus (bulwa) a podłoże jest z kamieni ozdobnych. (Wyparzonych parę razy wodą, przed dodaniem do zbiornika).

Welonek nie zmienił nic w swoim zachowaniu jak już wspomniałam. Jest żwawy, energiczny, ma apetyt, nie pływa przy powierzchni i nie ocena się o żadne przedmioty. Jedyna widoczna rzecz to poczerwieniałe skrzelo. To może być nic a może jednak coś, dlatego się martwie.

Dzięki :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium jest mocno za małe dla tej ryby. Dla welonów 80l na początek na jedną rybę to minimum.
Napiszę coś brutalnego: welon obecnie pływa we własnych wydalinach i się nimi truje. Ten gatunek ma bardzo intensywną przemianę materii, wymaga bardzo wydajnej filtracji biologicznej, częstych podmian wody i odpowiedniego karmienia. Już widać po Twoim opisie, że skrzela ryby wykazują objawy zatrucia związkami azotu, a to dopiero początek problemu prowadzącego do uszkodzenia organów wewnętrznych i śmierci ryby w męczarniach.

Podmianę wody w ilości 20% powinnaś robić co dwa-trzy dni do momentu zapewnienia welonowi odpowiedniego dla niego zbiornika, z odpowiednią przestrzenią do pływania i odpowiednią filtracją, zarówno mechaniczną jak i biologiczną.

Podłożem powinien być piasek. Pomiędzy kamienie wpadają odchody ryby, resztki pokarmów i gnijąc dodatkowo zatruwają wodę. W piasku karaś będzie mógł kopać, co jest jego naturalnym zachowaniem. W dodatku będzie przesypywać piasek przez skrzela co jest czynnością higieniczną.
Poczytaj o wymaganiach karasi ozdobnych!

Karmienie powinno być bardzo zróżnicowane, same płatki nie wystarczą. Proponuję karmić przede wszystkim pokarmem na bazie roślinnej (ze spiruliną, np. Tetra pro Algae) oraz mrożonkami po ich uprzednim przygotowaniu.

Czyli: albo oddaj rybę, zanim padnie, albo zapewnij jej odpowiednie warunki do życia w nowym, prawidłowo założonym, odpowiednio dużym akwarium z prawidłową filtracją.

Proszę poczytaj o podstawach akwarystyki, o cyklu azotowym w akwarium. I nigdy nie słuchaj sprzedawców w sklepach zoologicznych. Chcą po prostu zarobić na sprzedaży towaru, nie są akwarystami.
Jeżeli któryś z nich polecił Ci welona do 30l to powinien się zastanowić nad zmianą branży i zacząć od sprzedaży marchewki na bazarze. Wtedy przynajmniej nikomu nie zaszkodzi.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ