Złoża filtrcyjne

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Złoża filtrcyjne

Post autor: Pingwin71 »

Witam! pracuje w firmie która zajmuje się uzdatnianiem wody.Czy orientuje się ktoś czy złoża jonitowe,zywice używane w zmiekczaczach,odżelaziaczach.odmanganiaczach, można użyć jako np. wkład do kubełków, lub jako podłoże do akwarium? i jaki ewentualnie miało by to wpływ na wodę?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie wiem, natomiast wydaje mi się, że Ty powinieneś wiedzieć najwięcej bo przy tym pracujesz, ewentualnie masz dostęp do kogoś z pracy, kto wie jak te złoża działają na wodę i jak to się zmienia po upływie czasu...taka chemia zawsze ma dokumentację, na pewno jest badana pod względem szkodliwości dla fauny i flory.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ale opisane złoża stosowane do uzdatniania wody będą kompletnie nieprzydatne jako wkłady do filtra biologicznego. Bakterie potrzebują materiału porowatego, nie reagującego z wodą, na którym mogę się dowolnie osadzać i rozmnażać. Piszemy przecież o filtrze biologicznym, a nie o tubie do uzdatniania wody, tak?

Jako wkłady do filtra biologicznego polecam gąbki akwarystyczne keramzyt, ceramikę, bioceramikę, lawę wulkaniczną, w razie potrzeby zeolit.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Krótko i na temat: NIE
Takie złoża stosuje się jedynie w celach przygotowania wody rybom.
Teraz małe wytłumaczenie:
kationit i anionit obniżą Ci twardość wody do zera, co będzie niekorzystne dla ryb, poza tym zdestabilizują pH
jonity do usuwania żelaza/manganu będą usuwać nawozy/mikroelementy z wody.

Wkłady "biologiczne" polecam te same co Basia.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

Wszystko jasne dzięki! Do unimax 700 polecacie zostawić wszystko fabryczne czy coś zmieniać,zamieniać,dokładać zaraz po zakupie, jeśli chodzi o wkłady? tam jest dodatkowe miejsce na lampę UV, nie będę jej zakładać, co by było najlepiej tam włożyć na koniec?
ODPOWIEDZ