Problem z akwa.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Ramsey1995
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2018 10:11

Problem z akwa.

Post autor: Ramsey1995 »

Witam,
Jestem początkujący. 3 tygodnie temu postawiłem akwarium. 120 litrów , filtr HW302. Podłoże jakie uzyłem to JBL Manado + (tutaj popełniłem bład, uzyłem dodatkowo jako substratu ziemii ogrodowej.(ok1 cm). Po 3 tygodniach robiąc testy na NO2 (zoolek) wychodzi poza skale. Leje codziennie bakterie wg zalecen sprzedawcy w sklepie. Początkowo easy life , teraz mam bakterie z sachema. CZy musze zrobić restart ? Oczywiscie systematycznie robie podmiany na odstaną wodę (Co 2 dni ok. 20 %, chwilowo nie mam zbiornika w którym moglbym przygotować wiekszą ilosc wody. W zbiorniku znajduje sie jeden mały glonojad i 8 neonów. Media filtracyjne to (1 koszyk: gabka + wata filtracyjna, 2. : zeolit. 3:Ceramika i na nia gąbka. )
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie lej niepotrzebnej chemii, uzdatniacze nie są potrzebne. Tymi "bakteriami" tylko rozwalasz stabilizujące się akwarium. Skąd wiesz, że to właśnie jest odpowiedni szczep, który już się namnaża we wkładach filtra? Takie lanie uzdatniaczy to po prostu duży błąd.
Podmień teraz jak najszybciej około 50% wody!
Podmieniaj wodę co kilka dni w ilości 25% na odstaną (kilka godzin wystarczy).

Czemu wpuściłeś ryby do niedojrzałego zbiornika?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Ramsey1995
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2018 10:11

Post autor: Ramsey1995 »

BARA pisze:Nie lej niepotrzebnej chemii, uzdatniacze nie są potrzebne. Tymi "bakteriami" tylko rozwalasz stabilizujące się akwarium. Skąd wiesz, że to właśnie jest odpowiedni szczep, który już się namnaża we wkładach filtra? Takie lanie uzdatniaczy to po prostu duży błąd.
Podmień teraz jak najszybciej około 50% wody!
Podmieniaj wodę co kilka dni w ilości 25% na odstaną (kilka godzin wystarczy).

Czemu wpuściłeś ryby do niedojrzałego zbiornika?
Niestety wpusciłem troche nieswiadomy jak duży to błąd. Za brakło cierpliwości. Co może byc przyczyną tak duzego stęzenia NO2 po 3 tygodniach ? Czy ziemia ogrodowa może mieć wpływ ? Tak stwierdził mój sprzedawca w sklepie ze absolutnie nie mozna jej stosować jako substrat i zostaje mi tylko restart na normalnym podłozu. Dziekuje za odpowiedz :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ziemia jest powszechnie stosowanym substratem, jedno z moich akwariów też ma warstwę ziemi w podłożu.
Problemem może być zastosowanie ziemi i substratu jednocześnie. Może pomyśl nad zasypaniem podłoża warstwą piasku, która odizoluje toń wody? Tym bardziej, że zbrojnik będzie kopać w podłożu, ponieważ tak ma w naturze.

Dużo jest roślin w akwarium?

NO2 wskazuje, że nie namnażają się odpowiednio intensywnie i szybko bakterie nitryfikacyjne w filtrze i podłożu. O podłożu już pisaliśmy. Kwestię filtra sam osobiście rozregulowałeś lejąc niepotrzebną chemię, do zakupu której pewnie namówił Cię sprzedawca w sklepie zoologicznym.

Zasada pierwsza akwarystyki mówi, żeby NIGDY nie słuchać sprzedawców w sklepach zoologicznych. Wciskają Ci towar, często niepotrzebny, bo chcą go jak najwięcej sprzedać. Nic więcej.

Podmień i podmieniaj wodę, nie lej chemii, zastosuj piasek na podłoże. Możesz dorzucić rośliny pochłaniające związki azotowe z wody, pistę, moczarkę, rogatka, wgłębkę...

Czy możesz pokazać zdjęcie swojego akwarium? Wstaw je na serwer zewnętrzny i podaj nam linka.

Jakie są parametry wody w akwarium? Jakie są wymiary zbiornika?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

A ziemia ogrodowa z nawozem? Jeżeli tak, to od razu restart, szkoda zachodu.
Ramsey1995
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2018 10:11

Post autor: Ramsey1995 »

MarJan pisze:A ziemia ogrodowa z nawozem? Jeżeli tak, to od razu restart, szkoda zachodu.
Ziemia z nawozem tzn ? To była uniwersalna
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Ramsey1995 Trudno jest kupić ziemię, która nie ma dodatków nawozów. Twoja pewnie też ma, stąd pytanie przedmówcy.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie przesadzajmy, ja też stawiałam akwarium z zastosowaniem ziemi ogrodowej uniwersalnej kupowanej w kwiaciarni i jakoś nic się nie dzieje i nie działo.

Restartu nie polecam, raczej to, co opisałam wcześniej: podmiany wody i piasek.

Mam nadzieję, że filtr chodzi non stop?
Rośliny w akwarium są?
Jak wygląda sprawa z oświetleniem?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Restartu nie polecam, raczej to, co opisałam wcześniej: podmiany wody i piasek.
Zasypywanie piaskiem JBL Manado to chyba lekkie nieporozumienie.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

BARA pisze: Restartu nie polecam, raczej to, co opisałam wcześniej: podmiany wody i piasek.
Neurochirurg pisze:Zasypywanie piaskiem JBL Manado to chyba lekkie nieporozumienie.
Dlaczego? Nie rozumiem. Takie rozwiązanie już stosowałam i znam osoby, które je stosują. Substrat ma służyć korzeniom roślin, wierzchnia warstwa podłoża w akwarium, mająca styk z wodą może być inna.

W sytuacji, kiedy zastosowanie ziemi z substratem możemy określić jako "przenawożenie", można zastosować piasek jako warstwę izolacyjną, w dodatku z ukłonem w stronę zbrojnika.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Dlaczego? Nie rozumiem. Takie rozwiązanie już stosowałam i znam osoby, które je stosują. Substrat ma służyć korzeniom roślin, wierzchnia warstwa podłoża w akwarium, mająca styk z wodą może być inna.
To jest podłoże stosowane jako wierzchnie co sam producent zaznacza. Nie służy jedynie korzeniom roślin ale również pochłania substancje ze słupa wody. Jeżeli odizolujesz je piachem to nie możesz skorzystać z jego funkcji i wyrzucasz pieniądze do kosza. Dlatego najpierw się planuje co w akwarium ma pływać, rosnąć itd. a potem dobiera podłoże a nie robi prowizorki z zasypywaniem piachem.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Ramsey1995
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2018 10:11

Post autor: Ramsey1995 »

Są rosliny. Wiekszość przenosiłem z innego akwarium w słabej kondycji ale zaczęły juz znacznie sie poprawiły. Filtr oczywiscie pracuje 24 na dobe. Oswietlenie póki co to jedna belka led do pokrywy. Czekam na montaż dodatkowo panelu. Ale czytając forum widziałem ze wiele osób ogranicza świecenie w takich sytuacjach(Wczesniej miałem wode jak mleko) więc narazie go nie dodałem. Deszczownicą napowietrzam akwarium. Woda pewnego dnia się wyklarowała, ale zaczałem dozować bakterie codziennie i pojawiły sie pływające nitki(nie wiem czy jest to powiązane).
Podejrzewam też korzeń, który kupiłem od znajomego. Po zalaniu wody od razu obrósł w nitki. Korzeń unosił się w wodzie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Korzeń nic nie ma do NO2.

Czy możesz nam pokazać zdjęcie swojego akwarium?
I mimo wszystko radzę intensywnie podmieniać wodę, bo potrujesz ryby na amen.

O piasku już napisałam. Neurochirurg również wyraził swoje zdanie, ale nie biorąc pod uwagę kwestii ziemi.
Sam więc zadecyduj, co chcesz zrobić.

Słabe oświetlenie może znacząco ograniczać fotosyntezę roślin...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Ramsey1995
Posty: 5
Rejestracja: 06 lip 2018 10:11

Post autor: Ramsey1995 »

Postanowiłem zrobić restart. Mam w domu przygotowane podłoże ( Czarny Bazalt) . W takim przypadku polecacie jakis substrat lub inne produkty jakie moge uzyc w celu ulepszenia mojego podłoża ? MAm butle CO2 i cały osprzęt oraz bede montował mocniejsze oswietlenie.
ODPOWIEDZ