[240L] - AleksanderK

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

[240L] - AleksanderK

Post autor: AleksanderK »

Witam,
powolutku zbliżam się do założenia zbiornika 240L (120x40x50), szkło już zakupione, czeka w piwnicy znajomego właściciela sklepu akwarystycznego, szafka również zamówiona od Pana który wykonał dla mnie szafkę pod moje aktualne akwarium, bardzo solidna.

Wymiary: 120x40x50

Oświetlenie: Będzie belka 2x54 T5 + rozmyślam nad przedłużeniem mojej belki 2x24W T5 to by dawało 0,65W/L przy wysokości 50 cm akwarium to chyba nie powinno być za dużo?
Przy samych 54x2 wychodzi mi 0,45W/L liczę to od 240L, na pewno po zalaniu i ułożeniu dekoracji będzie mniej litrów.

Planowana obsada:
30 Neon Czerwony
10 Tęczanka Gertrudy
10 Otosek
9 Gupik Endlera
3 Ampularie
Krewetki Red Cherry
Zastanawiam się czy Neonów Czerwonych nie wymienić na Neon Innesa, chyba lepiej wtedy wpasuje się w resztę obsady?

Aranż:
Kamienie Dragon Stone + Korzenie, prawdopodobnie 2 wyspy.

Filtracja: Mam jedną kaskadę FZN3, czy jak dołożę drugą taką samą będzie ok?
Grzałka: 100W z Termostatem

Podłoże: Drobny Piach


Czy taka obsada jest ok to takiego litrażu?

Na co zwracać uwagę przy takim litrażu, domyślam się że taki zbiornik prowadzi się nieco inaczej niż moją małą szklankę.

Filtracja:

"Dobrze by było jakbym się zmieścił w 300-350 zł za jakiś co by dał radę z takim litrażem.

Założyłem dziennik to możemy tam przenieść rozmowę, rozważałem 2 kaskady ale jak piszesz że lepiej kubełek to chyba jednak zainwestuję w lepszą filtrację.

Znalazłem w sumie kilka ale nie mam pojęcia czy to są dobre filtry, każdy chwali eheim 2217 do takiego litrażu a to niestety przekracza kwotę którą podałem.

Te które znalazłem:

HW - 302 - tylko cena 150 zł, tutaj włącza mi się alarm bo inne filtry które patrzyłem są przeważnie od około 100 zł wzwyż droższe.

Aqua Nova z serii NCF 1000

AQUAEL Filtr zew. MIDIKANI 800"
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Pozwolę sobie napisac posta pod postem bo przeczytałem ciekawy artykuł o filtracji w akwarium i nie rozumiem dlaczego wszyscy polecają filtry które zapewnią nam nad filtrację?

Zakładając że mój przyszły zbiornik będzie gęsto obsadzony roślinami które również są miejscem gdzie mogą osiąść się bakterie, które jakby nie patrzeć same działają jako naturalna filtracja, to dlaczego w baniaku musi być "za dużo" filtracji?

Oczywiście mam tutaj na myśli zbiornik z odpowiednio dobraną obsadą oraz o odpowiednio dużej ilości roślin oraz przy zapewnieniu cyrkulacji wody - chociażby z filtra wewnętrznego z samą gąbką.

Dobrym przykładem może być tutaj chociażby akwarium typu low tech gdzie filtracja jest uboga albo nie ma jej w ogóle.

Więc jak to w końcu jest, czy nad filtracja jest konieczna czy po prostu się tak przyjęło, i jeśli jest konieczna to tak na prawdę po co?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

wygoda i wypełnienie braków- jak masz nadfiltrację, kiedy robi to maszyna [filtr] możesz popełniać błędy lub zastąpić rośliny całkowicie
Malawi, Tanganika, Czarne Wody bez filtra byłyby nieosiągalne,jedynie zarośniętemu sitowiu może się udać bez filtra
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Czyli wychodzi na to że przy zarośniętych zbiornikach nad filtracja jest nie potrzebna, oczywiście tutaj nie mówię o typowym LT.

Zapytałem bo znalazłem sporo akwariów, naprawdę pięknych akwariów gdzie filtracja była naprawdę uboga, mam na myśli akwaria 160L wzwyż i praktycznie nikt z tych osób nie miał problemów ze swoim akwa, a miałem niezły kocioł z informacją że każde akwarium musi posiadać nad filtrację co okazało się nieprawdą.

Dziękuję!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Aleksandrze, zdobądź i poczytaj książkę, która powinna być podstawową lekturą akwarystów zajmujących się zbiornikami roślinnymi i LT.

Diana Walstad "Rośliny wodne w akwarium. Ekologia roślin wodnych dla akwarystów".

Zrozumiesz procesy biochemiczne zachodzące w akwarium. Książka jest doskonale napisana, mam ją u siebie na półce i często do niej zaglądam.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Dziękuję, tak zrobię, ten zbiornik już chcę zrobić tak jak należy :)

Myślę że start dopiero na początku września, jednak jeśli to nie problem proszę aby dziennik nie został zamknięty, na pewno będę miał masę pytań :)
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Przeglądam belki oświetleniowe i trafiłem na jedną która posiada 4x39W T5 świetlówki tylko każda ze świetlówek ma barwę 10 000 czy taka barwa świetlówki będzie odpowiednia do akwarium roślinnego?

Ewentualnie jest opcja:

2x54W - 6500 + 8500
2x24 - 6500 + 8500 na przód tylko musiałbym dospawać nóżki na tyle aby sięgały do brzegu akwarium więc jedna belka mająca 60cm byłaby w akwarium o długości 120, da tak rade?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Pytanie odnośnie podłoża:


Czy żwirek 1-2 mm będzie odpowiedni czy szukać drobniejszego?
Jeśli szukać drobniejszego to dlaczego?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A czemu nie piasek?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Wyłącznie ze względów wizualnych, jednak oczywiście nie jest to konieczność.

Myślałem również o podłożu aktywnym tylko te ceny :(
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A po co Ci podłoże aktywne? Daj piasek, ziemię i będzie ok.
Nadal polecam książkę, o której pisałam...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Szukam alternatyw po za tym podłoża aktywne są bardzo ładne, niestety podłoże które w mojej ocenie by było dobre "Amazonia" jest zbyt drogie dlatego posłucham Ciebie i zrobię podłoże na bazie ziemi albo jakiegoś substratu, tylko na wierzch zamiast drobnego piasku dam nieco grubszy, aktualnie mam 0,8-1,8 to dam troszkę większy.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Aktualizacja:

Działając sprzecznie z moimi pierwszymi założeniami kupiłem Kubełek JBL e1501 - używka.

Podłoże: Aktywne a na przodzie będie substrat i piach, chcę spróbować z podłożem aktywnym, z czystej ciekawości.

Oświetlenie - Gotowa Lampa Led która da mi około 40lm/L, jeśli będzie to za mało dokupię drugą taką lub belkę 2x54 T5
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Mieszanie podłoża aktywnego z piaskiem i/lub innymi podłożami jest niecelowe ponieważ :

- zostanie prędzej czy później zapaskudzone pisakiem czy co tam jeszce wsy[iesz a jednocześnie plaże i inne elementy z piasku zostana zabrudzone

- osłabisz działane tego podoża bo będize niezgodnie z założeniem producenta zbyt dużo wody w stosunku do objętości podłoża

- z tego samego powodu owo podłoże wcześniej sie wyczerpie

- takie mieszanie podłoża nie jest estetyczne ale to już moje osobiste odczucia więc można to zignorować
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Hmm no to teraz mam kocioł bo już mam w planach aranż polegający na wydzieleniu terenu z przodu na piasku + substrat a na reszte podłoże aktywne.

Oczywiści teren z piasku byłby odgrodzony dosyć solidnie kamieniami.
Zablokowany