brązowienie roślin i okrzemki

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

brązowienie roślin i okrzemki

Post autor: yamo12 »

Mam zbiornik 1,5 miesiąca, jestem początkująca. Co może być przyczyną brązowienia końcówek liści? Na końcu są tak cienkie że w niektórych miejscach robi się dziura i zostaje sam szkielet liścia. W innych robią się dziury ale okrągłe a liść wokół nie jest brązowy. Z kolei inne rośliny pokryły się jasnobrązowym nalotem, to okrzemki? Jakiś czas ten nalot sam przeszedł, a teraz znowu to samo. Ten nalot jest też na korzeniu i tam robią się z niego jasnobrązowe długie nitki. Nawożę aquaflora basic (bez n,p,k) oraz węglem w płynie. Azotyny- 0,2, fosforany- 0,5, żelazo- 0,1, CO2- nie wiem.
Test na Si02 Jbl wyszedł mi chyba 6.0, czyli na końcu skali. Chyba bo na obrazku to kółko jest ciemno zielono-szare, a wyszedł ciemno niebieski. Miał ktoś tak w tym teście?
Daję linki do zdjęć:
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2018/7/10 ... 714190.jpg
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2018/7/10 ... 150842.jpg
Ostatnio zmieniony 10 lip 2018 17:34 przez yamo12, łącznie zmieniany 2 razy.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Zdjęcie wgraj na jakiś serwis np Fotosik i wklej tutaj.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Nie wiem czy dobrze widzę, ale podobny objaw miałem u siebie. Rozwiązaniem było nawożenie dodatkowo potasem przy podmianach.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moim zdaniem kwestia jest w złym podłożu (jałowym?) i niewłaściwych parametrach wody.
Ale o tym już piszemy w innym temacie.

Mam jednak pytanie: co jest podłożem? Sam żwir? Czy jest jakieś nawożenie przykorzeniowe?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

Post autor: yamo12 »

Sam żwir, podaję opis producenta, wydaje się ok z opisu, ale nie znam się tak na ty, napisz proszę co o nim sądzisz i czy jest jałowy. Kupiłam go bo spodobało mi się zdanie że nie trzeba go wymieniać, dopiero potem usłyszałam informację że i tak trzeba będzie go wymienić po ok 2 latach.

"Flourite to specjalnie opracowany, porowaty żwir na bazie glinki, stworzony z myślą o akwariach z bogatą roślinnością, choć nadaje się także do innych typów zbiorników. Najlepsze rezultaty daje stosowanie Flourite jako jedynego rodzaju podłoża, choć można go także mieszać z innymi żwirkami. Stosowanie dodatków modyfikujących, takich jak lateryt, nie jest konieczne. W przeciwieństwie do produktów innych firm, Flourite nie musi być nigdy wymieniany. Nie jest pokryty żadnymi substancjami chemicznymi i dlatego nie zmienia odczynu wody.

Bar (Ba) 124,
Chrom (Cr) 13,
Cynk (Zn) 29,
Glin (Al) 10 210,
Kobalt (Co) 6,
Magnez (Mg) 2281,
Mangan (Mn) 64,
Miedź (Cu) 17,
Nikiel (Ni) 12,
Potas (K) 2195,
Sód (Na) 223,
Wanad (V) 15,
Wapń (Ca) 195,
Żelazo (Fe) 18 500"
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ok, czyli nie żwir a substrat. Może być.

Masz świeże akwarium, żabienice potrafią wymieniać liście dopasowując się do panujących warunków, podobnie jak kryptokoryny. Na Twoim miejscu zaczekałabym z podawaniem jakiejkolwiek chemii w toń wody, masz bardzo świeże akwarium.

Skup się na ustabilizowaniu prawidłowych parametrów wody - to jako pierwsze.

Na tym substracie nie powinnaś trzymać kirysków - to już wiesz, więc niestety je musisz oddać. Wyjściem jest przysypanie substratu warstwą piasku (bardzo drobnego), ale jak to już było napisane w innym temacie, to rozwiązanie izoluje substrat od wody chociaż powinien być podłożem mającym z nią kontakt.
Coś za coś. Albo kiryski i piasek albo substrat jak jest teraz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

Post autor: yamo12 »

Nie za bardzo chcę czekać cierpliwie jak to się wszystko ustabilizuje ze względu na koszty- rośliny nie są tanie i nie stać mnie żeby co chwila kupować nowe. A widać na zdjęciu że są w złym stanie. Przecież może tak być że to nie tylko kwestia tego co napisałaś ale i innych rzeczy. Azot mam na poziomie 0,2, to przecież mało, mże też brakuje np. k i stąd też problemy z roślinami?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Sprawdź podstawowe parametry wody, odczyn i twardości. Uporządkuj je, bo już wiemy, że woda jest bardzo zasadowa, co dla tych roślin jakie masz też nie pasuje.
O jakim azocie piszesz? Jakim testem był badany?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

Post autor: yamo12 »

GH 10
KH powyżej 10 (wiem że powinno wyjść inaczej)
pH 8
NO3 2
k poniżej zmierzalności testu - właśnie robiłam
Te wszystkie robione Zoolekiem
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dlaczego uważasz, że KH powinno wyjść inaczej? Już tłumaczyłam wielokrotnie, nie tylko ja zresztą, że KH może być nawet większe niż GH.

Chcę jeszcze raz wyjaśnić, skąd może się brać KH wyższe niż GH, pomijając założenie niedokładności testów paskowych wody.
KH jest testem na zasadowość i odnosi się do zdolności buforowania wody przez wodorowęglany magnezu, wapnia, potasu i sodu. Jednak potas i sód nie wpływają w żaden sposób na twardość wody. GH nie wskaże nam informacji o wodorowęglanach potasu i sodu, ponieważ jest to test obrazujący ilość zawartych w wodzie wodorowęglanów magnezu i wapnia. Jeżeli w wodzie są wodorowęglany magnezu, wapnia oraz potasu i sodu to KH może być wyższe niż GH.
Jasne? Mam nadzieję, że dobrze to opisałam...

Niemniej żeby skutecznie zakwasić wodę musisz obniżyć KH do poziomu 4. Przy tak wysokiej twardości węglanowej nie dasz razy nic zrobić z odczynem. Poczytaj temat o zastosowaniu Aquacidu, który obniża KH.

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=12225
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

Post autor: yamo12 »

Czy inne preparaty na zbicie pH też są dobre? Polecałaś aquacid ale zamówiłam wcześniej MICROBE LIFT pH Decrease bo jako jedyny preparat nie pisało na nim ze zbija KH a jak pisałam u mnie nie da sie zmierzyć KH więc nie chcę go zbijać nie znając jego wartości. Jednak z twoich słów wynika że powinnam zbić KH, więc znowu muszę kupić kolejny preparat, a tego juz niestety nie mogę oddać. KH u mnie wychodzi 15, czyli muszę dużo go obniżyć jeśli mam mieć 4. A może zostwić ten preparat co mam i kupić dodatkowo woreczek do zbijania KH? Co lepiej?
No i co z k poniżej wartości (chyba że test jest do d..) i niskim azotem? Mam suplementować k i azot? Muszę coś zrobić, wszystkie rośliny mi niedługo padną
ODPOWIEDZ