skąd wysoki poziom krzemianów ortest Si02 JBL - dziwny wynik

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

skąd wysoki poziom krzemianów ortest Si02 JBL - dziwny wynik

Post autor: yamo12 »

2 razy robiłam test i ciągle ten sam wynik - ciemnoniebieski, a skala jest od jasnozielonego do zielono-szarego. Miał ktoś tak? Swoją drogą skontaktuję się z producentem
Czy można mieć małą ilość krzemianów mając okrzemki czy zawsze poziom krzemianów jest wysoki mając je? Skąd się bierze wysoki poziom krzemianów?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ale po co robisz pomiar krzemianów? Co ma Ci to dać?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

Post autor: yamo12 »

Bo pokazałam zdjęcie roślin pokrytych brązowym nalotem i dostałam odpowiedź że to okrzemki (choć nie wykluczam ze ta osoba mogła się mylić), a okrzemki są spowodowane przecież dużą ilością krzemianów dlatego chcę sprawdzić ich poziom
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Okrzemki są naturalnie występującymi organizmami w świeżych i nie ustabilizowanych akwariach, nic Ci nie da mierzenie poziomu krzemianów. Bo nawet jeżeli je zmierzysz - to co? I tak musisz zadbać o podstawowe prawidłowe parametry wody, jakimi są twardości i odczyn. A wtedy cały zbiornik zacznie funkcjonować i wreszcie dojrzeje.

Poczytaj moją odpowiedź w swoim głównym temacie, odniosłam się w nim do wszystkich poruszanych przez Ciebie zagadnień.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Krzemiany są składnikiem twardości niewęglanowej. Nie wpływają na pH ani na wzrost glonów, nie ma się czym przejmować.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

Post autor: yamo12 »

Nie rozumiem, tyle razy czytałam że okrzemki są spowodowane dużą zawartością krzemianów, wytłumacz proszę chemiku czemu uważasz że nie mają wpływ na glony?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Bo nie są dla nich składnikiem odżywczym tak jak azot czy fosfor. To jest tylko składnik współtworzący ich ściany komórkowe - tak jak w przypadku skrzypów czy niektórych grzybów.
Okrzemki pojawiają się w trakcie dojrzewania akwarium i przy zbyt słabym oświetleniu.
O konkrety trzeba by zapytać jakiegoś biologa.
Poza tym krzemu się nie pozbędziesz z akwarium, jest składnikiem piasku, żwiru, skał, kamieni, szkła itp.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
yamo12
Posty: 40
Rejestracja: 10 lip 2018 0:05

Post autor: yamo12 »

ok, dzięki
ODPOWIEDZ