Pierwsze akwarium 100l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Loralnor
Posty: 8
Rejestracja: 18 lip 2018 0:14

Pierwsze akwarium 100l

Post autor: Loralnor »

Witam, mam w planach założenie akwarium 100l, będzie ono moim pierwszym "prawdziwym" akwarium w życiu :wink: .
W akwarium chciałbym trzymać rybki może krewetki i jakieś rośliny. Nie mam pojęcia co powinienem kupic aktualnie mam tylko puste akwarium a w planach jest zrobienie pokrywy.
Proszę więc o pomoc w wyborze sprzętu którego cena nie będzie z kosmosu i która nie wyczyści portfela.

Z góry bardzo dziękuje.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Potrzebujesz grzałki (jej moc jest zależna od wielkości zbiornika i sokow temperatury w miejscu w którym planujesz postawić zbiornik.
Termometr, do sprawdzania temperatury wody.
Filtr (wiadomo do czego). Rodzaj filtru jest zależny od wielkości akwarium (głównie), żeby dobrać odpowiedni musisz zdecydować czy wolisz tańszy wewnętrzny, czy droższy zewnętrzny.
Pokrywa z oświetleniem i tutaj już musisz mieć plan co do stworzeń i roślin, które chciałbyś trzymać w akwarium. Rozne rośliny i różne ryby preferują różne parametry.
Zakłada się, że do standardowych typów roślin potrzebujesz dostarczyć z pokrywy 0.5W / litr Pojemności akwa.
Rozsądnym jest zaopatrzenie się w podstawowe testy jakości wody takie jak pH, KH, GH, NO2, NO3 (jest ich znacznie więcej, ale te niestety musisz mieć pod ręką).
Jak już wiesz jaki filtr, jakie rośliny i jakie ryby to możesz wybrać podłoze, tańsze (jałowe)., droższe (z substratem).
Jak skompletujesz powyższe przyjdzie czas na środki do pielęgnacji roślin, karmy dla ryb etc.
Koszt całościowy może zamknąć się w 300 PLN jak i 1500. Zależy jakiej jakości i jakich parametrów sprzęt kupisz.
Pozdrawiam.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, trochę lektury, to wszystko powinno się nieco rozjaśnić:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Loralnor
Posty: 8
Rejestracja: 18 lip 2018 0:14

Post autor: Loralnor »

Dziękuję, za odpowiedzi, były bardzo pomocne :)
ODPOWIEDZ