Start akwarium z rybami - pytania laika

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Kochani, na wstępie dziękuję wszystkim w temacie za pomoc.
Dziś zrobiłem podmiane po 4 dniach nie dotykania akwarium.
Wynik najlepszy od czasu robienia pomiarow. Bliski zero. Wiedziałem, że idę w dobrym kierunku bo ryby wyglądały lepiej i rośliny dostały kopa.
https://zapodaj.net/0dc602483f60e.jpg.html

W prezencie dla siebie, zakupiłem nowe światło 2x24 oraz 4 ślimaki do jedzenia glonow (military helmet:)).

Nie ma cudów i prawie jestem pewien dlaczego NO2 tak skakało. Postaram się dziś zrobić pomiary, które mnie upewnić i podzielę się że wszystkimi. Niestety to żadne przełomowe odkrycie a moja gglupota. (bo na brak wiedzy tego zrzucić nie będę mógł).


Edit :)
Dziś jednak nie dam rady sprawdzić wszystkiego co bym chciał. Jutro podam wyniki dochodzenia :)
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Pokornie wracam z informacją co było częściowo przyczyną dziwnego zachowania akwarium.

Nie będę się uspelrawiedliwial tylko z pokorą przyznam się do zbrodni.

Wiaderko, które służyło mi do dostania wody przed dolaniem było zanieczyszczone środkami chemicznymi do mycia podłóg.

Każdorazowo je oczyszczalem wrzątkiem, ale jak widać nie było to skuteczne.

Sprawdziłem parametry wody w wiaderku (przed i po zalaniu wrzątkiem) i potwierdzają moje przypuszczenia.

Więc nagle pojawienie się amoniaku i związków azotowych w wodzie nie było żadnym anormalnym zachowaniem zbiornika a upośledzeniem właściciela.

Obecnie bez żadnych testow widać, że ryby wracają do świetnego stanu, znika powoli zaczerwienienie w okolicy skrzel u gupikow, molinezje znów całym sądem wzywają do zabawy przy frontowej szybie a gurami przestało się ukrywać przy roślinach tylko pięknie korzystają z całego zbiornika. Serce rośnie :)

Wróciłem do codziennego czyszczenia dna i rozwazam coraz mocniej jeszcze zmniejszenie obsady.

Na marginesie, zdecydowanie polecam ślimaki o których pisałem w poprzedniej wiadomości. Pracowite i ciekawe do obserwacji.

Temat myślę, że jeszcze nie do zamknięcia. Będę wracał z informacjami jak taki dziwny start ma się w długoterminowej okresie.

Pozdrawiam i kolejny raz dziękuję za porady i dodanie otuchy.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

no i wszystko na dobrej drodze.na przyszłość to do podmian wody stosuj wiaderka nowe i tylko do tego celu.mogło tak być że mimo wyparzenia coś się z tych środków uwolniło do wody i narobiło częściowo bałaganu ale najważniejsze ze już jest lepiej.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

To teraz będzie już spoko [i do castoramy po nowe 2 wiaderka :D ]
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Mała aktualizacja.
N02 0 definitywnie.
Podmiany wody raz w tygodniu 20 %
Woda z uzdatniacza sera. Przy podmianie dodawane bakterie od tropicala oraz potas zgodnie z zaleceniami producenta. Codziennie carbo nieco więcej niż radzi producent.
Karmienie w małych ilościach 3 razy dziennie w tym raz dziennie mrożonka.
Dodatkowo pierwszy raz od pojawienia się problemów dodane pałeczki nawozowe od biopola pod rośliny.
Objawy zatrucia u gupikow zniknęły kompletnie. Wszystkie ryby są zdecydowanie bardziej ruchliwe i towarzyskie.
Niedługo gurami dostaną nowy dom bo udało mi się nabyć po atrakcyjnej cenie zbiornik 375 litrów,ale to już historia na inny temat.
Myślę, że cały obecny wątek może być pomocny dla amatorów, którzy popełniają wszystkie podstawowe błędy, %)
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Jeżeli ktoś kiedyś będzie szukał informacji na temat gurami. 130 litrów to akwarium zdecydowanie za małe. Od dwóch dni jeden samiec mocno ganial resztę gurami po akwa. Dziś zaczął również atakować inne ryby. W konsekwencji jedna molinezja wypadła ze zbiornika. W sobotę wszystkie gurami trafiają w lepsze warunki do akwarium 240 litrów. Dzięki temu powinienem również znormalizowac obsadę. 4 zbrojniki, 3 gupik i 7 molinezja to chyba dobra ilość na 130 litrów.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

i teraz widzisz jak to działa,uczysz się na własnych błędach względem obserwacji i działania i to jest najlepszą metodą prób i błędów ,oczywiście pomijając niepotrzebne męczarnie rybek a posiłkując się dodatkowo opiniami mniej lub bardziej doświadczonych akwarystów.oby tak dalej :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

NO2 znowu szaleje i tym razem to nie kwestia brudnych wiader.
Filtr nie jest odpowiedni do tego akwarium moim zdaniem. Patrząc na jego przepływ to realnie nadaje się do 80 - 100 litrów Maks. Na szybko dokupilem mała kaskade, wymieniłem w niej od razu gabke i dalem wkład z ceramiki zamiast wladowanych tam torebeczek z węglem. Zobaczymy za kilka dni jak takie ustawienie sobie sprosta.
Wraz z pogorszenie parametrów, zauważalny wzrost krasnorostow. Obsada nadal bez zmian. Chętny na gurami się wykruszyl. Ogłoszenie na olx dało mi tylko utwierdzenie w tym, że większość ludzi jest pozbawionych empatii. Rekordzista chciał je wsadzić do 25 litrów (gdzie już było kilkanaście neonów)...

No i obecne fotki
https://zapodaj.net/e6bf26feb7b7b.jpg.html
https://zapodaj.net/3db3c362bdbc3.jpg.html
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Dodatkowa kaskada po małych modyfikacjach, robi robotę. Parametry stabilne bez codziennych zabiegów.
Największy problem to nadal nowy dom dla kilku ryb. Z olx odpowiedzi ludzi, którzy jasno deklarowali jakiś słoik albo kule dla gupikow i 45 litrów akwarium dla 3 gurami.
Rekordzista chciał 20 gupikow wsadzić do 60 litrowego akwarium w którym miał już mi kilkunascie ryb. Jak delikatnie zasugerowałem, że ryby będą się męczyć to w nie wybrednych słowach powiedział, że przecież akwarium ma być dla niego a nie dla ryb. A szuka tanich ryb bo ostatnio kilka mu padło... Serio, autentyk.
Z drugiej strony jedyny dobry zoologiczny w moim mieście ma spory narybek gupikow z własnej hodowli a gurami nie weźmie bo na dość tłumaczenia ludziom dlaczego im nie sprzeda (swoją drogą szacun, za taką podstawę prowadząc własny sklep.).
Radziakc
Posty: 1
Rejestracja: 29 lip 2018 12:30

Post autor: Radziakc »

U mnie NO3 było za wysokie przez ponad pół roku. Zaczęło się od 0 a w ciągu 1 miesiąca skoczyło do ponad 100 (start zbiornika). Cierpliwie podmieniałem wodę. Robiłem podmiany po 20% co 3-4 dni - przy 450L zbiorniku to już trochę tej wody musiałem wlać. Teraz poziom wynosi około 25 więc dalej nie mogę spocząć na laurach. Moim zdaniem (ale to tylko prywatna opinia) należy cierpliwie dążyć do uzyskania właściwych parametrów wody. Pozdr
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc .
- czy sprawdzales ta skale octem ?- wyglada podejrzanie
- jakie masz pH ?
- akwa wyglada niezle ,nie widac przerybienia,... tylko ten black hawk :oops:
- troche malo roslin
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Heh, właśnie go usunąłem. To był jedyny element dekoracji i jedyna kryjówki jaka zapewnił rybkom poprzedni właściciel. Zostawiłem żeby nieco zmiejszyc szok przy nowym starcie.
Obecnie prezentuje się jak ponizej. Do roślin doszły jeszcze dwie. Anubias na korzeń i własną sadzonka zabienicy d'vall. W akwa nadal są zbrojniki i one potrzebują miejsce na dnie stąd wstrzymuje się z większą ilością roślin. Zmienię to jak tylko uruchomię swój 375 litrowy zbiornik.
Skałki finalnie nie lalem octem, bo pH jest takie samo jak w wodzie z kranu. W zależności o testu 7.4 do 7.8 (kropelkowy pokazuje 7.5).
Obrazek
Na środku pływaja małe gupiki, których nie mam serca umieścić z zarlocznymi molinezjami. Mam nadzieję, że niedługo trafia do mniejszego innego akwarium.
Nie wygląda może za gęsto, ale w weekend robiłem pierwsza przycinke.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Do prezentacji zbiorników służy dział Galeria. Proszę załóż w nim odpowiedni temat, daj opis akwarium, wstawiaj fotki i prowadź dyskusję. Ten temat zamykam.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Zablokowany