Krewetkarium nowe

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Shadown
Posty: 20
Rejestracja: 12 lip 2016 21:49

Krewetkarium nowe

Post autor: Shadown »

Dzień dobry

Jako, że założyłem nową kostkę dla krewetek Aquaela Shrimp Set Smart 2 30 l
z lampka led leddy smart 2 oraz filtrem w komplecie aquaela pat mini - do którego dokupiłem światło UV

Podłoże jakie kupiłem to H.E.L.P advanced soil shrimp

Problem polega na tym, że po tygodniu od założenia cała szyba zaczeła pokrywać się brązowym nalotem a korzeń białem mchem - wyczytałem, że to normalne są to pierwotniaki i znikną.

Tak wyglądało

https://www.fotosik.pl/zdjecie/1e82d6b7bd99b648

https://images81.fotosik.pl/1107/1e82d6 ... 648med.jpg

Po tygodniu uznałem, że filtr chyba nie będzie wystarczalny i dokupiłem Aquaela fzn 1 w jednym koszyku gąbka w drugim ceramike włożyłem a na górze wate.

Niestety mija 3 tydzień a jest coraz gorzej. Korzeń może nie jest już biały ale zamieniło się na ciemny brąz... Szyby glonami zarastają i na roślinach pojawiają się glony nitki....

Teraz tak to wygląda

https://images84.fotosik.pl/1106/50fb16 ... 44amed.jpg

https://images84.fotosik.pl/1106/6f3cde ... b2emed.jpg

https://images83.fotosik.pl/1105/8f930c ... 512med.jpg

Na pewno za długo świeciłem ponieważ od 8 do 21 zmieniłem na od 7 do 16 stej- nie wiem czy to pomoże coś.
Bardzo proszę o informację co dalej z tym robic?
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

cześć, preparowałeś korzeń przed włożeniem do akwarium ?? może od niego bierze się syf
Shadown
Posty: 20
Rejestracja: 12 lip 2016 21:49

Post autor: Shadown »

Specjalnie sie pytalem w sklepie aquaela czy trzeba go wygotowywac- stwierdzili wszyscy ze nie trzeba
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

teraz to już chyba zostawić trzeba w spokoju niech się samo dzieje, ew. zmniejszyć świecenie

ale poczekajmy jeszcze na doświadczonych akwarystów
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

no na start tyle świecić to faktycznie glony murowane.powinno się zacząć od 6h i co tydzień zwiększać.ja u siebie świecę 9h.testowałem przez jakiś okres dłuższy czas oświetlenia i przy 11h glonów się nabawiłem.wróciłem do 9 i jest oki.niektórzy dają po 12h ale wychodzi na to iż akwarium do akwarium się nie równa :)
korzeń zawsze powinno się wyparzyć bez względu na to czy sprzedawca mówi tak czy inaczej.nalot z niego powinien zniknąć sam lub możesz przy podmianie odsysać wężykiem,obserwuj czy pomaga zmniejszenie czasu naświetlania.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Niedawno przerabialem to samo . To sa brunatnice . Po 3 -5 tygodniach znikna ale mozesz pomoc przecierajac co sie da /szyby, ozdoby itd/ oraz jak pisze Lysy 68 odsysajac przy podmianach wody .. rowniez te nitki przy pomocy wezyka .Plesn z korzenia tez zniknie choc z odsysaniem szybciej .
Przypuszczam ,ze nie przeplukales podloza i to spotegowalo cala sytuacje .
- troche za malo podloza / grubosc warstwy /
- anubiasow nie sadzi sie w podlozu
- przydalyby sie parametry wody
- fota calosci zbiornika
Shadown
Posty: 20
Rejestracja: 12 lip 2016 21:49

Post autor: Shadown »

Zrobiłem testy

NO3- 5
po4 - <0,02
pH - 4
GH - 8
KH - 1

Kupiłem ślimaka helmet aby się wziął za glony aczkolwiek glonów nitkowatych mam tyle, że masakra. Możliwe że to wina zbyt niskiego pH?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Glony to nie wina pH. Jeden ślimak pewnie nie podoła, korzenie świetnie czyści ampularia jak co, ale helmet prawdopodobnie też się nim zajmie, zobaczysz gdzie lubi buszować.
Akwarium dojrzewa i nie wiem czy dobrze będzie bawić się w zaciemnianie kilkudniowe zbiornika- pewnie nie, przynajmniej jeszcze nie.
Wydaje mi się, że roślin mało- ludwigia, anubias- niczego szybko rosnącego nie ma, może warto wrzucić- nie musi być na stałe, ale coś tam więcej zielska by nie zaszkodziło....jak wygląda NO2?

To podłoże też wpływa na wodę, na razie za dużo nie ma co kombinować- niech się normuje po swojemu, ale zielska bym dał, którego nie trzeba sadzić, może rogatek, moczarka, pistia.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

owlman pisze:Przypuszczam ,ze nie przeplukales podloza i to spotegowalo cala sytuacje .
tego podłoża sie nie płucze a conajwyżej po zalaniu po 2-4h spora podmiana z czyszceniem tafli wody .

HELP przy starcie łapczywie zżera fosforany więc ja osobiście codziennie minimalne ilości fosforu podaję - naprawdę minimalne ale codziennie .

Sądze również że rośliny o których wspomina MarJan nie są w tej sytuacji rozwiązaniem - mały poziom azotanów . Problemem wydaje sie być raczej stosunek azot/fosfor .

Rozwiazniem może być spora dawka Easy Carbo lub temu podobnego i/lub zaciemnienie zbiornika na kilka dni.
Zaciemnienie nie wpływa niekorzystnie na proces dojrzewania - wręcz przeciwnie a rośłinom przez kilka dni korona z głowy nie spadnie .

.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz odczyn 4, śmiertelnie kwaśny dla większości fauny i flory? Nie wierzę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Shadown
Posty: 20
Rejestracja: 12 lip 2016 21:49

Post autor: Shadown »

MarJan pisze: To podłoże też wpływa na wodę, na razie za dużo nie ma co kombinować- niech się normuje po swojemu, ale zielska bym dał, którego nie trzeba sadzić, może rogatek, moczarka, pistia.
W poniedziałek dokupie roślinę. Co do testów na NO2 nie posiadam takich. Zrobiłem te co miałem heh w pon zakupie i zobaczę.

pH 5 (testy jb ale z rok już mają może kupić nowe.?)lto czytałem że to podłoże do takiego stopnia może zejść. Możliwe że za dużo go dałem? Może powinienem 2 razy w tygodniu podmiany wody robić?
ODPOWIEDZ