[60l] Ryby akwarium 60l

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Pathowl
Posty: 3
Rejestracja: 23 sty 2016 20:17

[60l] Ryby akwarium 60l

Post autor: Pathowl »

Witam. Zanim moje akwarium przekwitnie, chciałbym już rozglądać się za dogonym zestawem ryb.
Z tego co się dowiedziałem to dobrym zestawem byłby:
1 bojownik samiec i 2 samice
10 neonów inessa
6 kirysów spiżowych
5 krewetek red cherry
4 gupiki

temat przeniosłam do odpowiedniego działu. Poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. Proszę zakładaj tematy w odpowiednich działach zapoznając się wcześniej z Regulaminami Działów. MOD BARA
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witam. Tak dobrą obsadę można nazwać przerybieniem.
Bojownik- ciepłolubny
Neon Innesa- zimnolubny
Kirysek spiżowy- pasuje do neona i powinno go być około 6szt., ale powierzchnię dna masz trochę małą
krewetki- "pasują wszędzie"- albo sobie poradzą, albo zostaną zjedzone, np. przez bojowniki
gupiki- ryby raczej trzymane w wodzie twardej, a pozostałe wybrane przez Ciebie w miękkiej

Podaj parametry wody w jakiej ryby będą żyły- pH, twardość GH, temperatura, jakie masz podłoże- chodzi o jego grubość bo żwirki dla ryb dennych raczej odpadają i preferowany dla nich jest drobny piasek.
Podasz parametry to o wiele łatwiej będzie wybrać obsadę- taką co nie powinna sprawiać kłopotów [że coś choruje, jest apatyczne lub jest podgryzane przez kogo innego].
Pathowl
Posty: 3
Rejestracja: 23 sty 2016 20:17

Post autor: Pathowl »

pH raczej nie będe regulować, GH tez raczej nie. Szczerze mowiac przerwsze słyszę żeby takie coś się robiło, ale patrząc na to, że doradzali mi w sklepie zoologicznym, to raczej niedziwne.
Mam aktualnie czarny żwirek 1-3mm, ale raczej mógłbym zmienić na jakiś biały piasek, po prostu byłoby to czasochłonne
Żwirku mam około 3,5cm wysokości od dna.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

No to jak masz 3,5cm grubości podłoża to wręcz idealnie, aby dosypać piasku :D
Jeśli planujesz rośliny, a lepiej je mieć to 5cm grubości jest optymalne- żwirku nie musisz usuwać, tylko przepłukany piasek dosypać na całą powierzchnię. [piasek nie musi być z zoologa- może być z castoramy, taki z atestem- przeznaczony do piaskownic dla dzieci]
Pod rośliny typowo korzeniowe [niewiem- popularne kryptokoryny, nurzaniec, nadwódka] wciska się po2 kulki gliniano-torfowe i jest ok.

Jeżeli spojrzysz na jakikolwiek atlas ryb akwariowych- czy to w internecie, czy w książkach to w każdym podawane są wymagania, aby ryba czuła się dobrze w akwarium i właśnie są to wymiary zbiornika, pH, twardości, temperatura, często temperament, jaki wystrój ryba preferuje [gęste zielsko, czy jego brak i same głazy albo korzenie]....w zoologicznym każda ryba ma dokładnie takie wymagania, jakie masz w swoim zbiorniku :D
W sklepie z reguły nie zadajemy pytań- idziemy już przygotowani i tylko po to co jest nam potrzebne, słuchając sprzedawcy wydasz niepotrzebnie pieniądze.
Trochę czytania,ale warto zaoszczędzić sobie możliwych przyszłych błędów:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Pathowl
Posty: 3
Rejestracja: 23 sty 2016 20:17

Post autor: Pathowl »

Dzieki wielkie za pomoc :)
ODPOWIEDZ