Pleśniawka a krewetki

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Pleśniawka a krewetki

Post autor: majkel »

No i się doczekałem, pierwsza choroba w akwarium. Neon ma pleśniawkę.
Ogólnie wiem, że trzeba zastosować CMF (FMC), podnieść temperaturę itd...

Pytanie: Czy CMF nie zaszkodzi krewetkom? Jeśli tak, co robić. Temperaturę mam wysoką, dzięki upałom, ok 28 stopni.

Zgodnie z regulaminem podaję co tam mam, nie pamiętam kolejności :)

140l
neon inesa - 12 sztuk
bocja pręgowana - 3 sztuki
zbrojniki pospolite 2 dorosłe, kilka młodych (8-10 sztuk) mają po 2,5 cm
krewetki orange - ...dużo
rośliny - dużo, anubiasy, bakopa, kryptokotyny, hygrophila, mech, rzęsa.

pH - 7
GH - 8
KH - 5
NO2 - 0
NO3 - <20
innych parametrów ostatnio nie sprawdzałem

Akwarium stoi ponad 3 lata, ryby wpuszczone miesiąc po zalaniu. (neony, zaraz potem bocje), zbrojniki później, ok 1,5 roku.

Filtracja: EHEIM 2075, 3 kosze AZOO Active filter 4in1 jeden kosz wata filtracyjna JBL, prefiltr - gąbka. Czyszczony co ok 3 miesiące, tylko wylewanie szlamu i wymiana waty.

Podmiany - co 2 tygodnie, ok 25%, tylko woda z RO +mineralizator Aqua Plant, Minerały dla krewetek aqua plant, żelazo, potas, multimineral tropicala.
Ilość dobrana drogą prób i błędów, stosowana od dawna z powodzeniem i kontrolowana.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zastosuj CFM lub postaraj się o jakiś lek antygrzybiczny firmy Sera. Dawkowanie zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Podczas podawania preparatu ogranicz światło.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Niestety, wygląda, że to nie pleśniawka. Wszystko wskazuje, że to Flexibakterioza. :(

Chory neon już na tamtym świecie, jego stan bardzo się pogorszył, musiałem to przerwać.

Trypaflavin już mam, czy kąpiel zastosować tylko dla ryb z objawami, czy profilaktycznie, cała obsada? Jak na razie, reszta ryb nie ma objawów.

Nie wiem skąd to przywlokłem, jedyne "nowe" w akwarium, to były ślimaki, wpuszczone na początku kwietnia, jako pokarm dla bocji. Pochodziły ze znanego źródła, ale jak teraz myślę, nie do końca pewnego. Ewentualnie żywy pokarm, szklarka i rozwielitka, jakieś 2-3 razy w miesiącu.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A są inne ryby z objawami? Podałabym preparat nawet profilaktycznie do akwarium głównego.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Reszta załogi nie wykazuje objawów. Jeden neon, jest 'podejRZany', ma jasne oczy i jest chudy, pokarm przyjmuje normalnie. Jednak jest u mnie ponad 3 lata, kupiony dorosły, może to starość. Bocje, zbrojniki, reszta neonów, krewetki - żadnych objawów.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To w takim razie daj sobie na razie spokój z leczeniem.

Neony dożywają w dobrych warunkach nawet do 7 lat. Więc o tym z autopsji.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ