Sprzęt do akwarium 112l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Jędrzejowianin
Posty: 5
Rejestracja: 04 sie 2018 18:42

Sprzęt do akwarium 112l

Post autor: Jędrzejowianin »

Witam , zamierzam założyć swoje drugie akwarium po dość dugiej przerwie od akwarystyki . W związku z tym chciałbym prosić was o pomoc w dobraniu sprzętu. Mam zamiar zakupić akwarium 112l o wymiarach 80x35x40 . W akwarium mają sobie pływać dwie pary ramirezek oraz 3 zbrojniki (jeden samiec i dwie samice) . Chciałbym żeby w akwarium była duża ilość wszelakich roślin a zwłaszcza mchow do tego jakiś korzeń . Stąd moje pytania odnośnie sprzętu jaki byście polecali do takiego zbiornika . Chodzi mi głównie o to jakie źródło światła i o jakiej barwie , oraz jaki filtr zewnętrzny (myślałem o tetra ex700 , ponieważ całkiem nieźle wychodzi finansowo) z góry dziękuję za odpowiedź i wyrozumiałość jeśli popełniam jakieś błędy w doborze rybek
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj. Zbrojniki pospolite mogą być, mam nadzieję że nie planujesz jakichś "potworów" typu lamparciego :) , dla dennych ryb dobrze jest mieć wierzchnią warstwę jako piasek po całości akwarium, plaża to trochę nietrafiony pomysł- ryby dzielą swoje granice i mają własny pogląd na wizerunek dna :wink:
A żwiry ze swoja grubszą gradacją powodują zbieranie śmieci między szczeliny [kupy ryb, resztki jedzenia, drobiny obumarłych roślin], które później się psują bo nie ma za bardzo jak tego odmulić. W piasku też łatwiej rybom się kopie i bez względu na rodzaj podłoża będą to robić, więc niech maja lepiej.

Sprzęt...filtr najwygodniej od razu zastosować większy jak dedykowany "do 112l", bezpieczniej kupić przeznaczony dla 150l- 200l lub dodatkowy jakichś i "jechać" na dwóch- oczywiście nie jest to konieczne, tym bardziej że chcesz dużo roślin po części one oczyszczają wodę, ale z większym łatwiej, więcej miejsca na media filtracyjne.
Oświetlenie to już Twoje preferencje. Świetlówki są sprawdzone i praktycznie nie ma z nimi problemów, dobierasz moc światła zależnie od preferencji- w skrócie dla roślin mało wymagających mierzysz w moc światła 0.3 do 0.5W/l lub dla roślin, które potrzebują więcej od 0.5W/l wzwyż, czyli przy około 100l moc 50W.
Oczywiście są inne sposoby oświetlania- oszczędne w eksploatacji i mniej kłopotliwe ledy [świetlówki powinno się chyba raz na rok wymieniać], tylko z tą kłopotliwością jest tak, że nieraz ciężko dobrać odpowiednie ledy w odpowiedniej ilości.

Możesz podejrzeć moje akwarium- klik na dole posta, mam właśnie takie coś podobnego do Twoich planów, mchów już nie mam, bo nie chciałem, ale rosły.
ODPOWIEDZ