[~126l] Aphyosemion australe

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Azure
Posty: 3
Rejestracja: 10 lip 2018 21:18
Lokalizacja: Małopolska

[~126l] Aphyosemion australe

Post autor: Azure »

Witam serdecznie wszystkich użytkowników oraz użytkowniczki akwaforum ;-) Pisząc dzisiaj tego posta, postanowiłem zwrócić się do was z prośbą o pomoc w konfiguracji mojego pierwszego zbiornika. Na samym początku pragnę zaznaczyć, iż jestem początkującym akwarystą, dobre kilka lat temu posiadałem mały zbiornik z kilkoma rybami żyworodnymi.
Niedawno powróciła do mnie myśl by na nowo, hobbystycznie zająć się akwarystyką. Przeglądając internetowe atlasy ryb akwariowych natrafiłem na rodzinę ryb słodkowodnych karpieńcowatych. Muszę przyznać, iż moją szczególną uwagę przykuły właśnie proporczykowce. Chciałbym zająć się hodowlą Aphyosemion australe - proporczykowców z kap lopez. Pierwotnie bardziej skłaniałem się w stronę proporczykowców gardnera, jednak po wstępnej analizie rozległych rubieży internetu dotyczących usposobienia/charakteru, odporności na zmiany parametrów tych ryb postanowiłem pozostać przy odmianie z Kap Lopez. Zdaje sobie doskonale sprawę, iż nie jest to łatwy wybór zwłaszcza dla początkującego akwarysty. Do całej kwestii związanej z zakładaniem zbiornika mam zamiar podejść "na spokojnie" oraz z rozwagą. W pierwszej kolejności chciałbym zgromadzić odpowiedzi na pytania dotyczące konfiguracji zbiornika/osprzętu. Następnie stworzyć "listę zakupową", skompletować wszystkie niezbędne rzeczy. Dopiero wtedy zabiorę się za zakładanie akwarium oraz stabilizowanie parametrów wody. Gdy to wszystko się uda, poszukam zwierzaków z jakiegoś sensownego źródła. :lol:
Parametry wody kranowej na bazie której chciałbym założyć zbiornik (dane pochodzą od dostawcy wody):
1/ pH (stężenie jonów wodoru) / temp, pomiaru -> 7.5/23.8 pH/C
2/ Przewodność elektryczna właściwa -> 570 µS/cm
3/ twardość węglanowa wody - raport nie uwzględnia tej wartości uzupełnię post jak tylko uda mi się dostać do jakiegoś sensownego testu.
Stężenie poszczególnych pierwiastków w wodzie:
4/glina -> 88 µg/l
5/ chlor wolny -> 0.15 mg/l Cl2

Teraz napiszę coś o mojej propozycji dla zestawu, który chciałbym złożyć:
Akwarium: wymiary -> 80x40x40 pojemność -> ~126l
Filtracja: Filtr kubełkowy -> Aqua Nova NCF-600/NCF-800 prawdopodobnie wezmę model NCF-800 (różnica cenowa między nimi jest
niewielka a ten drugi jest bardziej wydajniejszy).
Napowietrzanie: Czy potrzebuję jakiegoś napowietrzacza jeśli będę korzystał z deszczownicy filtra?
Ogrzewanie: grzałka Jagger/ehaim o mocy 100w.
Preparaty startowe: AZOO 11in1 Super-bio bacteria biostarter poj. 120ml + AZOO Super PSB bakterie fotosyntetyczne poj. 120ml
Akcesoria: siatka do odławiania ryb, odmulacz, termometr cyfrowy aqua nova
Testy parametrów wody: no właśnie w tym miejscu zastanawiam się nad testami paskowymi lub nad kupnem walizki z testami

Na podstawie informacji które powyżej podałem prosiłbym was o poradę co do kilku kwestii:
1) Wymiarów baniaka ;-)
2) Doboru roślinności, podłoża
2) Obsada/ilości osobników w zbiorniku. Jakie gatunki ryb najlepiej sprawdzają się jako współlokatorzy dla proporczykowców
3) Ocena zaprezentowanej konfiguracji, propozycje jakiś bardziej ekonomicznych zamienników sprzętu.
Mając na uwadze powyższe chciałbym abyście w miarę możliwości odnieśli się do powyższych pytań przyjmując dwa warianty: 1 - akwarium stricte gatunkowe (same proporczykowce), 2- akwarium towarzyskie proporczykowce + jacyś kompatybilni a zarazem bezproblemowi współlokatorzy ;-)

Za wszelką pomoc oraz wszystkie merytoryczne komentarze pod niniejszym postem składam serdeczne dziękuję!
(ps. tak korzystałem już z opcji szukaj, niemniej jednak ze względu na odmienne założenia w planowanym zbiorniku postanowiłem założyć nowy temat) 8) :o
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

to co napisano tu:
http://www.seriouslyfish.com/species/ap ... -australe/
pokrywa się z tym co przeczytałem w książce Maji Prusińskiej "Atlas Ryb Akwariowych"...
także na jedną parę potrzeba 45cm długości akwarium, a na grupę co najmniej 100cm, z tym że nie określono ile w tej grupie miałoby być sztuk, wychodzę więc z myślą, że 2 pary bądź 2 haremy [1samczyk+2 samiczki] powinny się zgodzić w planowanym przez Ciebie baniaku, ale nie więcej. Jeżeli jeszcze coś by miało jeszcze z nimi sąsiadować to jakaś drobnica dobrana dobrze pod wymogi i parametry wody, na pewno pozostałe ryby muszą być spokojne

Polecane są rośliny pływające i ciemne tło, ale dużo zielska zapewnia sporo kryjówek, których te ryby podobno potrzebują [nieśmiała natura], więc nie żałuj zielonego :)

Teraz technikalia :D

Jeśli szukasz filtra, który często jest polecany i po taniości to przejrzyj filmiki na YT i poczytaj opinie na temat SunSun HW-302... jest to tylko propozycja, wybrany przez Ciebie filtr powinien się sprawdzić.

"Preparaty startowe", czyli tak na prawde niepotrzebna chemia-0, nic z takich wynalazków potrzebne nie jest.

Napowietrzacz- uważam też za zbędny, nigdy nie miałem i jakoś zbiornik fajnie funkcjonuje- filtr i ruch tafli wody za jego pomocą jest wystarczający.

Akcesoria- wedle swoich upodobań. Grzałka 100W na pewno wystarczy.

Testy- jak mają być miarodajne, a o to chodzi, to kropelkowe.
Azure
Posty: 3
Rejestracja: 10 lip 2018 21:18
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Azure »

Dziękuję za odpowiedź MarJan :aniolek !

Przejrzałem link który podesłałeś w swoim poście, jak i inne anglo/niemieckojęzyczne portale które udało mi się gdzieś tam znaleźć. Wszyscy jak jeden mąż podają 45 cm długości akwarium jako wartość minimalną dla trzymania proporczykowców z kap lopez. Po przeanalizowaniu tych stron nigdzie nie znalazłem bezpośrednich wskazówek co do rekomendowanej ilości osobników na dany litraż zbiornika. Wydaje mi się, że na sam początek zdecyduje się na jeden harem (1 x samiec, 3 x samiczki), poobserwuję ryby zobaczę jak się zachowują oraz jak czują się w akwarium. Jeśli okaże się że jeszcze jedna parka wcale nie przysporzy problemów być może wtedy zdecyduje się jeszcze uzupełnić zbiornik.

Jako że zacznę z jednym haremem proporczykowców, chciałbym dobrać do nich jakąś towarzyską ale i spokoją obsadę. Większość stron w tym przypadku proponuje jakieś małe gatunki razbor, kirysków oraz pielęgnice karłowate. Myślałem nad połączeniem razbor i kirysków, jako uzupełnienie dla haremu proporczykowca. Jednak w dalszym ciągu zastanawiam się który z potencjalnych gatunków czy to razbory czy kiryska byłby odpowiedni.

Kolejną kwestią jest roślinność oraz podłoże: z tego co wyczytałem zalecane jest akwarium o ciemnym podłożu porośniętym gęstą roślinnością wraz z roślinami unoszącymi się na powierzchni tafli wody. Jakie rośliny polecalibyście dla początkowego akwarysty, tak aby w łatwy sposób zagęścić akwarium a przy okazji zapewnić proporczykowcom oraz pozostałym rybą odpowiednią ilość kryjówek? Pragnę nadmienić, iż nie jestem w tej kwestii przywiązany do jakiegoś szczególnego biotopu. Ważnym jednak jest aby rośliny tolerowały "delikatnie kwasowaty" odczyn wody (~6.5-7 pH) :oops:

Pozdrawiam Azure
Azure
Posty: 3
Rejestracja: 10 lip 2018 21:18
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Azure »

Mała aktualizacja, dzisiaj dotarł do mnie elektroniczny miernik pH oraz zestaw testów KH & GH od zooleka. Po zbadaniu próbki wody wychodzi na to, iż pH w mojej "kranówie" 8) :D wynosi 7.1 pH z kolei GH i KH utrzymuje się na następujących poziomach: KH: 7 °d, GH: 9 °d. Mając na uwadze powyższe wygląda na to, iż po postawieniu zbiornika będę musiał uzyskać bardziej kwaśny odczyn wody. W tym miejscu pojawia się moje pytanie czy teoretycznie lepiej byłoby dołożyć torf jako kolejne medium filtracyjne w kubełku czy być może skorzystać z jakiś preparatów np. obniżających pH, preparaty z kwasami humusowymi, garbnikami do tzw. "black water" itp. Na dłuższą metę ma ktoś z was jakieś doświadczenia w tym zakresie?


Pozdrawiam Azure
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Azure pisze:Mała aktualizacja, dzisiaj dotarł do mnie elektroniczny miernik pH oraz zestaw testów KH & GH od zooleka. Po zbadaniu próbki wody wychodzi na to, iż pH w mojej "kranówie" 8) :D wynosi 7.1 pH z kolei GH i KH utrzymuje się na następujących poziomach: KH: 7 °d, GH: 9 °d. Mając na uwadze powyższe wygląda na to, iż po postawieniu zbiornika będę musiał uzyskać bardziej kwaśny odczyn wody. W tym miejscu pojawia się moje pytanie czy teoretycznie lepiej byłoby dołożyć torf jako kolejne medium filtracyjne w kubełku czy być może skorzystać z jakiś preparatów np. obniżających pH, preparaty z kwasami humusowymi, garbnikami do tzw. "black water" itp. Na dłuższą metę ma ktoś z was jakieś doświadczenia w tym zakresie?


Pozdrawiam Azure
Proszę załóż temat w dziale Woda, ponieważ obecna dyskusja dotyczy obsady.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ