Zestaw startowy 200 Litrów

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Na Luzaku pisze:Czy pisząc oswietlenie LED masz na mysli profesjonalną belkę lub panel?
Może nie kategorycznie ale skłaniałbym sie do takiego segmentu. Sądze że sporo rozwiązań DIY bardzo skutecznie zmierza do zajęcia takiej pozycji .
Na Luzaku pisze:Czy te swietlówki LEDOWE w zwykłych pokrywach plastikowych dają rade?
Tak sądze . Zwłaszcza stosując markowe rozwiaznia możesz być pewien pełnej funkcjonalnoći.
Niestety, bardzo czesto na różnych forach zestawiane są ze zwykłymi świetlówkami jakieś tandetne pseudoświetlówki i wyniki tych zestawięń bywają rózne.
Prawda jest taka że np widący producent źródeł światła np PHILIPS gwarantuje pełną wymienność i wiekszosć parametrów (jeśli nie wszystkie) nowoczesnych źródeł światła są lepsze niż porównywalna światłowka tradycyjna .
Ot przykład :
mamy upały i sporo z nas boryka sie z niechcianym wzrostem temperatury w akwarium . Ciepło wydzielane ze świetlówek w pokrywie nam w tym nie pomaga. Świetlówki ledowe PHILPS-a gwarantują mniejsze oddawanie ciepła do otoczenia niż ich tradycyjne odpowiedniki więc tym samym satją sie czymś wiecej niż tylko zamiennikiem w akwarium .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

goldi_ pisze:
Dni swietlówek sa policzone i wiodący producenci juz jakiś czas temu oznajmili zakończenie rozwoju technologii T5 a już tym bardziej T8 .
Produkuja je jeszce firmy niszowe i oczywistym jest że jakość tych produktów staje sie coraz gorsza i nadal będzie sie pogarszać wraz spychaniem tego na margines.
Nie zgadzam się z tą wypowiedzią. Znaczna ilość biur w starszych budynkach jest oświetlona świetlówkami T8, najczęściej w lampach zbiorczych po kilka 18W. Dostępność tych świetlówek jest duża i produkują je wcale nie niszowe firmy, bo Philips czy Narva lub Lucci niszowe nie są.
Nie wiem skąd masz dane o pogarszaniu się jakości tych świetlówek, ja tego nie stwierdziłam, proszę podaj źródło tej informacji.

Nadal będę twierdzić, że zastosowanie świetlówek T8 lub T5 jest dobrym rozwiązaniem w akwarystyce.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Produkcja a dostępność nie są tożsamymi okresleniami . To ze mozesz jeszce tu i ówdzie kupić wcale nie oznacza że są produkowane .
Z powodu istnienia olbrzymich ilości opraw zostaje zachowana kompatybilność .

Pogorszenie sie jakości nie dotyczy świetlówek wyprodukowanych przez PHILIPSA ani wyprodukowanych dla PHILIPSA (oraz innych ale tam nie znam dokładnie sytuacji) lecz dotyczy świetlówek wyprodukowanych w miejsce zamkniętych linii produkcyjnych PHILIPSA a zamykanie jest faktem bezspornym .
BARA pisze:Nadal będę twierdzić, że zastosowanie świetlówek T8 lub T5 jest dobrym rozwiązaniem w akwarystyce.
Ależ ja z tym nie polemizuje- zgadzam sie całkowicie : świetlówka jest (zaledwie) dobrym rozwiązaniem
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Co do oświetlenia to trzeba zdecydować czy ma być pokrywa ze świetlówkami czy akwarium otwarte z belka stojącą lub wisząca nad akwa ,jak już to przemyslisz to można iść dalej .Jak chcesz iść w świetlówki to idz w t5 na stateczniku elektronicznym on się nie grzeje i świetlówki nie migaja przy załączaniu świetlówki t8 istatecznik magnetyczny sobie daruj to juz przeżytek. Co do led to najlepiej iść w diody power led 1w zaletą jest podobno długi czas działania i można dowolnie kombinować z barwami światła te diody maja barwę od 3000 do 10000 czyli prawie każde potrzebne dla roślin w necie znajdziesz mnóstwo opisów budowy takiej lampy tam są co prawda przeważnie takie z sterowaniem komputerowym i elektronikom ale można zrobić prosta na driverach .ja wykombinowalem coś takiego opis znajdziesz na forum w dziale diy .zrobienie samemu jest dość proste jak masz podstawowe pojęcie o pradzie i jedna prawą ręke .jak nie to sa tez tacy co robia takie lampy na zamówienie
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

Dziękuje wszystkim za dyskusje!

Jak Kolega wyżej słusznie zauważył nie sprecyzowałem jednej bardzo ważnej rzeczy:

Chciałbym by akwarium było zamkniete i dlatego bardziej skłaniałbym się w strone oświetlenia w pokrywie.

Jeszcze raz dziękuje za wymiane zdan, doświadczen - jest mi to bardzo pomocne w doborze odpowiedniego oswietlenia.
I już wiem, ze z całą pewnością odejde od swietlówki t8 (zbyt mała wydajność) o pójdę w strone pokrywy ze swietlówkami led, lub t5.

Edit: BARA, owszem. Do dziś większość biur czy innych tego typu miejsc oświetla się swietlówkami t8, ale coraz częsciej widuje, że wymienia się je na swietlówki ledowe. Chociaż z tego względu, że oświetlenie jarzeniowe jest szkodliwe dla oczu.

Jeszcze raz dziękuje wszystkim za pomoc!


P.S. Zbiornik już zamówiony. Niebawem zaczynamy zabaę!
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Wez jeszcze pod uwagę ze takie gotowe świetlówki led to jest droga i jednorazowa zabawka po przepaleniu się idzie do kosza a w tych belakach na power led dyi mozna wymienić każdą diode. Przy ledach bardzo ważne jest chłodzenie wysoka temperatura bardzo skraca ich żywotność .ja do zamkniętej pokrywy wybrałbym raczej swietlowki t5. W jednym ze sklepów internetowych ( nazwy nie podam bo mnie moderatorka zlinczuje) widziałem takie pokrywy z alumimium i tubami z pleksy w których umieszcza się świetlówki z odblysnikami ta tuba chroni świetlówek przed przypadkowym zbiciem oraz kamieniem osadzajacym sie na świetlówek i odblysniku tanie to nie jest ale warte spojrzenia
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

W zasadzie zgoda z andy pl33 tyle że pokrywy aluminiowe są idealną bazą do oświetlenia LED-owego .. Nie koniecznie wówczas trzeba stosować gotowe świetlówki bo lepsze efekty osiagnie sie dopuszczając sie niewielkiej ingerencji w ową pokrywę . To wymarzona sytuacja dla konstruktora/majsterkowicza
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

Cześć!

Czytając Wasze porady i argumenty, śledząc rózne filmiki w internecie w tym temacie podjąłem decyzję - plastikowa pokrywa, 2 x 39w, świetlówka t5.

Dlaczego?
W chwili obecnej nie dysponuje budżetem, który pozwoliłby mi na dobrej jakości zestaw led. I to chyba jest głównym powodem.
Nie chce sięgać do tanszych rozwiązań typi swietlówka led, bo naczytałem się o nich samych słabych opinii (mam na mysli powiedzmy klase srednia), natomiast bardzo dużo pozytywnych na temat swietlówek t5.
Stąd mój wybór. Zobaczymy jak się sprawdzi.
Jak już "dotknę i zobaczę", będę wiedział czy jest to to czego oczekiwałem.

Jeszcze raz dziękuje wszystkim za rady.
Do zobaczenia wkrótce w innych działach!

Pozdrawiam.
Na Luzaku.
ODPOWIEDZ