Juwel Rio 125 LED - dodatkowe oświetlenie.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
derdek
Posty: 7
Rejestracja: 19 sie 2018 21:34
Lokalizacja: Wrocław

Juwel Rio 125 LED - dodatkowe oświetlenie.

Post autor: derdek »

Na wstępie chciałbym się przywitać, ponieważ to mój pierwszy post na tym forum.
Po ok. 8 latach wracam do akwarystyki. Mój poprzedni baniak to 80 litrowy zbiorniczek, z dzisiejszej perspektywy można go chyba nazwać low-tech. Mało wymagające rośliny, dwie świetlówki t8, filtracja mechaniczna wewnętrzna, kiryski, otoski, neony i krewetki. Jako, że zmieniałem w swoim życiu wszystko na raz,- stan cywilny, mieszkanie oraz miasto, zmieniły mi się mocno priorytety i zmuszony byłem oddać baniak w dobre ręce, choć z ogromnym żalem.
Po zapuszczeniu korzeni w nowym miejscu, spłodzeniu potomka i osiągnięciu ogólnie pojętej stabilizacji coraz częściej zacząłem zaglądać z powrotem do sklepów akwarystycznych i śledzić fora internetowe. Podjąłem decyzję, użyłem wielu technik psychlogicznych by przekonać moje domowniczki, by wrócić do starego hobby i postawić w końcu Baniak.
Zanim podjąłem decyzję o zakupie, uświadomiłem sobie jak bardzo poszła do przodu technika w akwarystyce: 8 lat temu LED to jeszcze była pieśń przyszłości a CO2 to najwyżej z bimbrownicy dozowali co bardziej świadomi maniacy. Dziś, pomimo tego, że cały czas czytam, wertuję fora, oglądam filmy na You Tube, zdaję sobie sprawę, że moja wiedza jest może już nie żadna, ale caly czs dosyć uboga. Na podstawie własnych doświadczeń, posiadanej, cały czas wzbogacanej wiedzy oraz realnych możliwości lokalowych oraz stanu portfela dokonałem wyboru baniaka. Mój wybór padł na gotowy zestaw Juwel Rio 125 z oświetleniem 2 x 14 W Multilux Led. Dlaczego ten zestaw? Mniejszego baniaka nie chciałem mieć by móc mieć większe pole manewru z obsadą oraz większą stabilność środowiska. Argumentem była też szafka, która jest w zestawie - nie ufam swoim meblom na tyle by postawić na nich ponad 150 kg. zbiornik. Mam zamiar przy tym akwarium póść troszkę w inną strone: chciałbym bardziej postawić na rośliny: trawnik na pierwszym planie, mech na kamieniach i bardziej wymagające roślinki drugiego i pierwszego planu. Zbiornik stanie na substracie pod żwirem, będzie nawożony CO2 z butli i opróz filtracji mechanicznej w szafce będzie też kubełek z filtrem biologicznym. I teraz moja ogromna prośba: jako, że wydaje mi się, że 2 x 14W LED Juwela to zdecydowanie za mało do tego zbiornika, choć tutaj cały czas poruszam się trochę po omacku. Klasyczne T5 czy T8 łatwo było przeliczyć jeśli chodzi o zapotrzebowanie akwarium a w tych LED-ach się gubię. Każda firma ma własną technologię i mówiąc szzczerze, nie do końca wiem jak to ugryźć jeśli chodzi ozapotrzebowanie na światło LED w 112 litrowym baniaku. Z tego co wywnioskowałem z lektury, wrażeń innych posiadaczy to jest to zdecydowanie za mało dla akwarium roślinnego. W zwiąku z tym, że elektronik ze mnie żaden, niczego sam nie sklecę, to pozwalam sobie zadać pytanie i poprosić o poradę: czy może mi ktoś podpowiedzieć jakiś gotowy panel doświetlający, który uzupełni ten zestaw i zmieści się pod pokrywę tego akwarium a dodatkowo nie wymaga totalnej dekonstrukcji pokrywy i nie spowoduje, że moja lepsza połowa zdecyduje się na wykwaterowanie mnie z lokalu z powodu braku środków na koncie? Bardzo proszę o pomoc.
Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
Na Luzaku
Posty: 66
Rejestracja: 15 sie 2018 15:29
Lokalizacja: Opole

Post autor: Na Luzaku »

Cześć.

Zupełnie niedawno borykałem się z podobnym tematem - oświetlenie.
Sledząc fota, filmy itp. doszedłem do wniosku, że LED - jak najbardziej OK, ale MINIMUM DOBREJ KLASY.
Dość sceptycznie nastawiony jestem do chińskich świetlówek ledowych montowanych standardowo w tych gotowych pokrywach. Nie do konca wiadomo jakiej jakości są to diody itp. Nie do konca wiadomo jak z ich zywotnością itp.
Jeśli już chcesz iść w świetlówki LED to zainwestowałbym w świetlówki lepszej jakości a zrezygnował z chinskich "no name".
Dla mnie lepszym rozwiązaniem jest 2 x pewnej firmy siwtelówka t5, niż niepewnej jakość 2 x świetlówka LED.
Założyłem podobny wątek w tym dziale, prześledź.
Ja jako wchodzacy w akwarystyke postanowiłem zostać przy standardzie - świetlówka t5.
Nie "przytulaj" zbyt mocno do siebie mojego wpisu, są to moje spostrzeżenia - osoby na podobnym etapie jak i Ty.

Pizdrawiam.
derdek
Posty: 7
Rejestracja: 19 sie 2018 21:34
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: derdek »

Dzięki za pomoc. Chyba zostanę jednak przy LEDach choć możliwości tu mnóstwo a jak dla mnie to dziewicze wody ale przecież uczenie się nowych rzeczy to spory element hobby zwanego akwarystyką... Znalazłem belki pasujące do akwarium. Może ktoś też będzie poszukiwał więc wkleję:

https://www.plantica.pl/produkty?phrase=retro+10W

Tanie nie są więc rozglądam się dalej.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Kierunek led dobry tylko idz bardziej w stronę power led to bedzie moim zdaniem trochę lepsze rozwiązanie daje większe możliwości doboru mocy a przede wszystkim barwy światła jedyny problem to to że trzeba to sobie zbudować samemu albo zlecić komuś kumatemu
ODPOWIEDZ