112l hydor prime 20 czy 30

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
YOSHIMITSU
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2017 12:50
Lokalizacja: Kraków

112l hydor prime 20 czy 30

Post autor: YOSHIMITSU »

Witam kompletuje nowy baniak 80x35x35. W procesie projektowania przechodziłem przez etap kaskady fzn3, ( pisałem w innym wątku ).
Ostatecznie zdecydowałem się na Hydor seria prime i pytanie, prime 20 czy 30?
Będą to czarne wody, lub coś co ma ku takiemu biotopowi zmierzać. Rośliny tylko pływające.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Im mniej roślin w akwarium tym wydajniejsza filtracja biologiczna powinna być, czyli liczy się tu dużo miejsca na media dla bakterii nitryfikacyjnych [ceramika].

Mam 112l i przechodziłem przez kaskadę fzn3 i przez kubełek. Kaskada dawała radę, ale słabła w miarę szybko- parę syfków się dostało do wlotu i przepływ wyraźnie słabł- nie było oznak, że to przeszkadza, jednak dość często trzeba było tę rurkę od zasysu wyciągać i przeczyścić...zupełnie inna kwestią jest to, że u mnie zielska nie brakuje i to jest przyczyną takiego łapania części roślin.
Do kaskady dokupiłem fluval 206- kubełek- latały spory czas2, bo czemu nie? :wink: , ale już od paru tygodni usunąłem kaskadę- kubeł sam spokojnie daje radę i jest cicho :)

Fluval 206 objętością jest pomiędzy "Twoimi" kubełkami chociaż bliżej mu do większego i skłaniałbym się ku większemu- nie chodzi o moc i ilość filtrowanej wody/h, ale właśnie o miejsce na media filtracyjne- jego pojemność.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

MarJan , a czy nie jest tak, że filtracja biologiczna powinna być dobrana pod obsadę, rośliny (o czym pisałeś), ale również o typ podłoża, które też jest siedliskiem bakterii? Chropowate o większej gramaturze jest większym ekwiwalentem niż drobny piasek. Jeżeli pod spód dajemy węgiel aktywny, ziemie ogrodowa, to kolejny raz wzmacniają one nasza biologię?

Pytam bo spotkałem się z kilkoma opiniami.

Wybaczcie mały ot.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie wiem czy ktoś wybiera filtr biorąc pod uwagę jakie ma podłoże, z czasem można robić restart i zmienić typ podłoża, tak samo jak można z zarośniętego zbiornika przejść na malawi- wtedy na prawdę większy objętościowo filtr może się sprawdzić bez względu na rodzaj biotopu.

Bakterie osadzają się wszędzie i w każdym miejscu będą próbować się rozwijać, ale nie wszędzie mają tak idealne warunki jak we filtrze. Chropowatość podłoża wspomaga osadzanie się, ale nigdzie nie ma takiego przepływu wody jak we filtrze- tam ciągle jest dostęp do świeżej natlenionej wody i przy odpowiednim medium w zbiorniku po prostu nie ma lepszego miejsca na ciągły rozwój, dlatego myślę że bakterie nitryfikacyjne żyjące po za filtrem oczyszczają marginalnie, bez filtra zbiornik nie wyrobi, chyba że mamy bardzo dużo roślin przy niewielkiej obsadzie zwierząt.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Dzięki za odpowiedź.
Jestem nadal nieco skolowany. Widziałem zbiorniki lt z relatywnie duża obsada i idealnym parametrami wody bez częstych podmian. Niczym niezwyklym jest również zbiornk ht z potężnym filtrem gdzie daleko do poprawnej równowagi.
Przepraszam i już kończę ot.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Równowaga to nie tylko filtr i bakterie nitryfikacyjne- w LT wszystko swoim tempem idzie, a HT jest wyżyłowane. Jeśli LT pozwala na wiekszą obsadę to czemu nie, z tym że zarybianie na pewno trochę trwało, by wyłapac ten moment, kiedy rosliny i filtracja maja od zwierząt dość pożywienia i kiedy te zwierzęta nie dają nadmiaru.
W HT sztucznie się nawozi, pędzi rośliny, daje nienaturalnie często za dużo światła i sztucznie podaje CO2- łatwo o błąd i z pięknego ogrodu łatwo dojść do glonarium.
YOSHIMITSU
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2017 12:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: YOSHIMITSU »

ok dziękuje za wszelkie sugestie i rady, są mi bardzo pomocne
Ps: Fluval zbiera dobre opinie, mnie jednak nie przekonują te węże kolanka itp.
optymalnym wyborem dla mnie jest hydor prime 30, tylko zastanawiam się czy nie będzie on robić pralki. Mam zamiar dokupić deszczownie np: eheima
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

W tym filtrze na pewno jest regulacja przepływu.
ODPOWIEDZ