Płeć razbory klinowej

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
don Pedro
Posty: 45
Rejestracja: 28 gru 2016 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Płeć razbory klinowej

Post autor: don Pedro »

Witam,
Od jakiegoś czasu myślę o rozmnożeniu razbory klinowej. Niestety, mimo wielu poszukiwań w internecie nie jestem w stanie rozpoznać płci moich rybek. Czytałem, że można je rozróżnić m.in. po sylwetce i kształcie klina, jednak w moim stadku wszystkie razbory klinowe są niemal identyczne (chciałbym jeszcze wyjaśnić, że niedawno okazało się, że poza sześcioma razborami klinowymi posiadam jeszcze 1 razborę Hengela i 2 razbory Espei, mimo to wszystkie trzymają się razem i dopiero niedawno dowiedziałem się, że to różne odmiany). Ryby są u mnie już około dwóch lat, lecz do tarła nie doszło ani razu. Rozważam więc opcję dokupienia młodszej parki (jeśli inaczej naprawdę się nie da). Nawet gdybym miał dokupić tych rybek, muszę wiedzieć, jak wybrać samca i samicę. Jedyna różnica, którą mogę zauważyć między moimi rybkami jest taka, że część z nich ma odcień... fioletu? po bokach i jasną smugę nad klinem, podczas gdy reszta jest w tych miejscach pomarańczowa. Czy ktoś wie, jak można je rozróżnić?

zdjęcia:
1. https://www.fotosik.pl/zdjecie/70bce6afc3d5d12c

2. https://www.fotosik.pl/zdjecie/b0fd8c8fc127b8ea

3. https://www.fotosik.pl/zdjecie/572b75ccc60c7233
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A co te razbory takie chude?

Nie żartuj, płeć razbor klinowych jest bardzo łatwo rozpoznać. Samce mają bardzo mocno zaznaczone plamy w kształcie klina, mają też mocniej podbarwione płetwy na czerwono i są intensywniej różowe.

Na zdjęciu pierwszym masz po lewej samca a w głębi po prawej samicę.
Na drugim zdjęciu widać trzy samice płynące w lewo i kawałek tułowia samca płynącego w prawo (poza krawędzią prawą zdjęcia).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
don Pedro
Posty: 45
Rejestracja: 28 gru 2016 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: don Pedro »

Dzięki BARA, twoje wskazówki na pewno się przydadzą ;) chociaż jeśli chodzi o kolor płetw, nie widzę żadnej różnicy- może dlatego, że razbory gustują tylko w karmie wybarwiającej dla gupików, które zjadają jej większość, nim dotrą do niej inne ryby. Innej karmy razbory nie jedzą, a sypanie więcej po prostu nie wchodzi w grę, by nie brudzić akwarium. Może dlatego są takie chude, chociaż jakoś nie widzę, by głodowały.

Mam jeszcze kilka pytań odnośnie rozmnażania:

1. jako zbiornik tarliskowy planuję wykorzystać kostkę 25x25×25cm, czy takie wymiary wystarczą?

2. Czy do tarła dokupić młode ryby, czy >2letnie razbory jeszcze się nadają?

3. W głównym baniaku mam szerokolistne rośliny, żeby nie było wątpliwości, ale nie ma ich w kostce. Czy sztuczna imitacja wystarczy?

4. W krewetkarium (kostce) na dnie jest spory gąszcz. Powinienem usunąć część dekoracji i zapewnić przestrzeń, czy zostawić kryjówki?

5. Jak to jest z tym "rusztem ikrowym"?

6. Jeszcze jedno- czy krewetki RC w kostce będą zagrażały ikrze?

Pytań jest trochę dużo, ale po prostu jestem w tym temacie naprawdę zielony, a kiedyś zacząć trzeba 😉
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

don Pedro pisze: Mam jeszcze kilka pytań odnośnie rozmnażania:

1. jako zbiornik tarliskowy planuję wykorzystać kostkę 25x25×25cm, czy takie wymiary wystarczą?
ciut mały, ale może się nadać
don Pedro pisze: 2. Czy do tarła dokupić młode ryby, czy >2letnie razbory jeszcze się nadają?
Dwuletnie razbory to są młode ryby, ten gatunek żyje do ponad 7 lat, więc takie ryby się doskonale nadają do rozmnażania
don Pedro pisze: 3. W głównym baniaku mam szerokolistne rośliny, żeby nie było wątpliwości, ale nie ma ich w kostce. Czy sztuczna imitacja wystarczy?
zawsze lepsze są żywe rośliny
don Pedro pisze: 4. W krewetkarium (kostce) na dnie jest spory gąszcz. Powinienem usunąć część dekoracji i zapewnić przestrzeń, czy zostawić kryjówki?
zapewnij rybom przestrzeń do pływania w środkowej części akwarium
don Pedro pisze: 5. Jak to jest z tym "rusztem ikrowym"?
zalecany jeżeli ryby zjadają ikrę. Spróbuj najpierw dać sporo mchu na dno zbiornika
don Pedro pisze: 6. Jeszcze jedno- czy krewetki RC w kostce będą zagrażały ikrze?
oczywiście, będą ją natychmiast wyjadać

Powyższe odpowiedzi są moimi prywatnymi opiniami, zgodnymi z moją wiedzą i doświadczeniem.

Trzymam w swoim akwarium stadko razbor klinowych, pięć samców i pięć samic, ale nie zamierzam ich rozmnażać poza zbiornikiem ogólnym. Jak się uda coś odchować z ikry to będzie ok. Na razie mocno zredukowałam ilość mchu, więc na wyniki zaczekam sporo czasu.
Razbory klinowe nie są gatunkiem szybkim w rozmnażaniu się, moim zdaniem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
don Pedro
Posty: 45
Rejestracja: 28 gru 2016 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: don Pedro »

Dzięki, BARA, już myślałem że nikt nie odpowie😂 wczoraj zdecydowałem się na żywą roślinkę, która teraz już rośnie w akwarium, krewetki wyłapałem jeszcze wcześniej. Mech na dno jestem w stanie zapewnić, mam go całkiem sporo w Hodowli. Tylko że... w tym baniaku pływają jakieś miniaturowe rozdętki (3-4 mm). W poprzednich tematach czytałem, że też są zagrożeniem, wiadomo może jak się ich pozbyć bez używania chemii (Po chemii trupy ślimaków będą gniły i psuły wodę, poza tym może zaszkodzić dafniom)? Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)

Zdjęcia kostki (woda jest lekko zamącona po sadzeniu roślinki) :

1. https://www.fotosik.pl/zdjecie/3db993228a1c32b4

2. https://www.fotosik.pl/zdjecie/71e9335ad5648681
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie, nie, nie. Nie takie podłoże, jeżeli w ogóle chcesz zapewnić podłoże to daj piasek! Pomiędzy takie kamyki będą wpadać odchody ryb, resztki pokarmów, zaczną gnić i zanieczyszczać wodę.
Często w zbiornikach tarliskowych nie stosuje się podłoża w ogóle! Wtedy rośliny korzeniowe sadzi się w małych doniczkach.

Mech na podłożu to konieczność.
Usuń duży kamień ze środka, zabiera przestrzeń do pływania dla ryb. To jest naprawdę malutka kostka... Moim zdaniem ciut przymała dla razbor.

Ślimaki w akwarium tarliskowym? Nie! Wyjedzą ikrę.

Przykład zbiornika tarliskowego (mojego) przed wprowadzeniem mchu na dno.
Obrazek

Pomimo przygotowania akwarium nie użyłam go do rozmnażania ryb, a skończyło się na ślimakarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
don Pedro
Posty: 45
Rejestracja: 28 gru 2016 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: don Pedro »

No cóż... Może jeszcze coś wymyślę. Dobrze, że się dowiedziałem zanim zacząłem coś robić. Mam jeszcze jedno akwarium, stoi teraz schowane i czeka na lepsze czasy. Jest dłuższe niż kostka, ale litrażowo mniejsze, więc chyba odpada... w takim razie z tarła chyba nici. BARA, czy drugie akwarium na pewno się nie nada? Wymiary- dł. 33cm x szer. 20 × wys. 23 (15 litrów)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moim zdaniem jest za małe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
don Pedro
Posty: 45
Rejestracja: 28 gru 2016 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: don Pedro »

Dobrze, jak widzę lepiej będzie zrezygnować ;) grunt że dowiedziałem się tego przed podjęciem jakichś większych kroków w tą stronę, wydaje mi się że to wszystko:)
ODPOWIEDZ