[57 l ] bojowniki

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

poczatkujaca86
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2018 0:48

[57 l ] bojowniki

Post autor: poczatkujaca86 »

Witajcie!
Własnie zakupiłam swoje co prawda juz nie pierwsze akwa ale pierwsze które chce założyć jak należy. O poprzednich wybaczcie nie bede pisać :)

Tak wiec ma ono 57 l 55 na 30 na 35 cm

Jako iż moje dziecko chce "kolorowe rybki" a nie akwarium szarobure pomyslałam o bojownikach. Czytałam już co nie co ale gubię się troche i proszę doświadczone grono forum o pomoc.

Posiadam dwa filtry troche żwirku piasku kamieni akwarium oświetlenie - grzałka zakupiona będzie po niedzieli.

Chciałabym umieścić w zbiorniku harem bojownika - samiec plus 3 samice i troche krewetek amano (ponoć da się to połączyć)

Chcę oczywiście żywe roślinki.

Moje prośba, podpowiedzcie krok po kroku co kupić i od czego dokładnie zacząć.

Wiem że akwarium też powinno dojrzewać najlepiej kilka tygodni ale jak przyspieszyć ten proces do np 2 tygodni maksymalnie?

Z góry dziękuję za pomoc

Karolina
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium powinno dojrzewać minimum dwa tygodnie. Nie przyspieszysz tego procesu.
Załóż zbiornik, posadź rośliny, załącz filtr, oświetlenie (12h/dobę) i grzałkę. I zaczekaj.

Do Twojego akwarium para bojowników to maks. W czasie tarła zarówno samiec jak i samica mogę być bardzo agresywne, wpuszczanie większej ilości ryb może skończyć się ich śmiercią w wyniku walk, nawet pomiędzy samicami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kalarcz
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2018 11:13

Post autor: kalarcz »

poprawcie mnie jeśli się mylę ale według mnie można przyspieszyć proces dojrzewania na kilka sposobów
-środki z mikroflorą do kupienia w każdym zoologicznym
-używane podłoże
-używany filtr albo przynajmniej używane wkłady do niego
-dolewka wody z działającego akwarium
tylko teraz kwestia na ile takie zabiegi przyspieszą dojrzewanie, skrócą o połowe a może zastosowane wszystkie naraz skrócą niemal do zera... to już jest lekka zagadka...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

kalarcz pisze:poprawcie mnie jeśli się mylę ale według mnie można przyspieszyć proces dojrzewania na kilka sposobów
-środki z mikroflorą do kupienia w każdym zoologicznym
-używane podłoże
-używany filtr albo przynajmniej używane wkłady do niego
-dolewka wody z działającego akwarium
tylko teraz kwestia na ile takie zabiegi przyspieszą dojrzewanie, skrócą o połowe a może zastosowane wszystkie naraz skrócą niemal do zera... to już jest lekka zagadka...
Mylisz się. Każde akwarium musi dojrzeć samoistnie, na wkładach filtra, podłożu i roślinach musi się namnożyć odpowiednia ilość kolonii bakterii nitryfikacyjnych, szczepów danych dla konkretnego akwarium. Cykl azotowy musi przejść i się zamknąć.
Środki z mikroflorą to są najczęściej preparaty enzymatyczne mające na celu udostępnienie produktów odżywczych dla namnażających się bakterii nitryfikacyjnych i tym samym mają na celu przyspieszenie dojrzewania akwarium. Ale nie wpływają na szybkość namnażania się bakterii.
Środki zawierające kolonie bakterii nitryfikacyjnych poddaję pod wątpliwość, chyba że to są bakterie w jakiejś formie przetrwalnikowej. W zamkniętym opakowaniu żadne bakterie nitryfikacyjne przecież nie przeżyją, ponieważ potrzebują dostępu do tlenu żeby żyć.
Używane podłoże? - nie rozumiem, co ma przyspieszyć? Że dodasz bakterie nitryfikacyjne będące w tym podłożu? Ale i tak muszą się namnożyć, więc zaczynamy od zera.
Używany filtr lub wkłady - mają w sobie namnożone bakterie nitryfikacyjne, ale włożone do świeżej wody i przy rozpoczynającym się cyklu mogą po prostu zacząć obumierać. Już lepiej jest wycisnąć wkłady ze starego filtra do nowego początkując kolonie bakterii nitryfikacyjnych, która i tak muszą mieć czas, żeby się namnożyć.
Dolewka wody? eeee? a po co? Znikome ilości bakterii nitryfikacyjnych w wodzie akwariowej nie będą miały praktycznie żadnego wpływu na dojrzewanie nowego akwarium.

Podsumowując: zakładamy nowe, świeże akwarium i cierpliwie czekamy aż samoistnie dojrzeje, bez kombinowania. Pozwólmy, żeby w danym zbiorniku namnożyły się szczepy bakterii nitryfikacyjnych odpowiednie do warunków jakie w nim istnieją.
Po co coś przyspieszać o dzień czy dwa? Po do destabilizować nowy zbiornik bakteriami z innego akwarium?
Cierpliwości!

A że sprzedawcy w sklepie wciskają świeżym akwarystom wszelkiego rodzaju uzdatniacze, biostartery, bakterie nitryfikacyjne, preparaty enzymatyczne... No cóż, muszą z czegoś żyć...
:wink:

I jeszcze jedno: to żadna zagadka. Zrób parę eksperymentów na nowo zakładanych zbiornikach, pomierz poziom NO2 w różnym okresie, sam wszystko sprawdzisz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kalarcz
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2018 11:13

Post autor: kalarcz »

Oczywiście zgadzam się z Bara, nie polecam nikomu eksperymentować gdyż w sumie są to tylko moje przemyślenia na "prosty chłopski rozum" i jakieś tam wskazówki anonimowych internautów, mimo że czasem w takich prostych metodach jest sporo racji i pewnie założenie "starego" filtra nie zaszkodzi w dojrzewaniu, to lepiej wytrzymać te kilka dni dłużej i zrobić tak jak podręczniki wskazują, hej.
poczatkujaca86
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2018 0:48

Post autor: poczatkujaca86 »

no i zalane, woda oczywiscie jeszcze mętna i wiadomo że rybek jeszcze nie ma, teraz cierpliwie czekamy

chciałam dodać fotkę ale chyba coś poszło nie tak...
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeżeli chcesz zaprezentować nam swoje akwarium i prowadzić temat nad jego rozwojem to proszę załóż temat w dziale Galeria zgodnie z Regulaminem tego Działu.

Wstaw opis zbiornika i pokaż nam zdjęcia - załącz je na serwer zewnętrzny np. Fotosik i podaj nam linki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ