[40] dziennik

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

[40] dziennik

Post autor: Rubaszny »

Witajcie po krótkiej przerwie.
Moje plany na start zbiornika 375 litrów zatrzymała coraz mniejsza pewność, że faktycznie wiem jak to zrobić.
Postanowiłem więc, że pobawię się na poligonie zanim wyrusze na wojnę.
Postaram się wyciągnąć jak najwięcej wniosków z popełnionych błędów. Oczywiście z waszą pomocą. No to zaczynamy.

Poligon ma 40 litrów.
Podłoze wykonane z ziemi z zawartością torfu (wysoki i niski), kermazytu z dodatkiem węgla, glinki oraz kulek nawozowych.
Przy przygotowaniu podłoża, pomagaja dzielnie fascynaci podwodnego świata - MOJE PSY :) (drugi jest zbyt nieśmiały na udział w sesji :)).


Obrazek

Czytałem naprawdę sporo o własnych mieszankach i stworzyłem taka swoją pierwszą hybryde. Umyślnie nie dałem siatki ogrodniczej, zobaczymy jak będzie. Na wierzch bazalt 3-5mm.

Akwarium docelowo ma być bez mieszkańców, jedynie narybek gupika prawdopodobnie tam trafi za jakiś czas.
Filtracja to versamax mini od aquael z dodatkową gąbka i kilkoma kawałkami ceramik przeniesionej z drugiego akwarium. Póki co jestem miło zaskoczony tym filtrem kaskadowym.

Oświetlenie Led 24w 8000 kelvinow (docelowo barwa będzie inna, ale na start myślę, że da radę).

Rośliny..... i tutaj zaczyna się festiwal błędów.
Trawa z własnych nasion hodowanych w doniczkach przez ostatnie tygodnie.
Pierwsze primo - za gęsto p osadzona przez co ciężko było ja przesadzać. W założeniu trawy powinno starczyć na własne pole golfowe w rzeczywistości większość poszła do śmieci. Dziś jeszcze raz startuje doniczki, tym razem nieco inaczej.
Drugie primo. Sadzenie. Długa nauka mnie czeka. Patrząc na stan roślin po 24 godzinach, obawiam się, że część nie przetrwa tej próby.
Poza próba założenia trawnika, można znaleźć wewnątrz christmas Moss i Limnophila SESSILIFLORA.

Woda póki co bez testów. pH 7.5 (będzie trzeba zabijać trochę). Temperatura 26 stopni. Podtrzymywana przez filtr 25w.

Aranżacja.

W mojej głowie miało to inaczej wyglądać
:D

Kokos musiałem usunąć z drugiego akwarium więc chciałem częściowo zasłonić filtr i brak roślin w tym miejscu (nie wiem co miałem w głowie wsadzajac go tam).
Białe otoxzaki.... Nie spodziewałem się, że będą tak paskudnie wyglądać. Po kilku dniach wywale je i będę dawał tam inne gatunki traw.
Po 24 h woda wymieniona w 85% żeby pozbyć się nadmiaru środków odżywczych z podłoża. Filtr i gąbka umyte w wodzie z innego akwarium. Akwarium bez uzdatniacza i chemii, poza bakteryjkami od tropicala.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Standardowo, bądźcie wyrozumiali i pomocni :D
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Doceniam skłonności do eksperymentowania.

Podejrzewam że głown eproblemy będzie sprawiał bazalt . To wyjątkowo mało przyjazne podłoże dla trawników . jego ażurowa struktura może powodować niechciane wypłukiwanie zwiazków z substratu ale masz go sporo więc może sie uda.Kwestie estetyczne w zasadzie nalezałoby pominąć bo to przecie eksperyment :)

Moje doświadczenia z podłożami na bazie torfów każe mi unikać wszelkich podłoży dedykowanych jakimś kwiatkom . Zawsze kończyło sie to porażką. katusowego podłoża jednak nie stosowałem więc trzymam kciuki
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Z tym bazaltem do trawników to kolejna nauka. Następnym razem sprawdzę kwarc o nieco mniejszej gramaturze.
Co do podłoża, to ilość różnych opinii spowodowała prawdziwy ból głowy. Czytałem artykuły Polsko jak i Anglojezyczne poparte ładnymi fotografiami jak pieknie można samemu wystartować podłoze, kilka stron dalej podobny przepis dostawał negatywna ocenę. Postanowiłem, że sam wyrobię sobie opinie. Chciałbym przed startem dużego zbiornika spróbować jeszcze substrat na bazie zwyczajnej ziemi okraszonej próchnica z lasu lisciastego, oraz najprostszy substrat że sklepu. Myślę, że wtedy będę miał głębszy pogląd :).
Estetyka jest oczywiście w tym przypadku drugoplanowa, ale tutaj też jest nauczka. Wyobrażenie mocno rozbilo się z rzeczywistością :)

Dzięki za opinie.
Pozdrawiam.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jeśli zostajesz przy podłożach nieaktywnych to zastanów sie nad gotowym substratem na bazie ziemi i gliny . Kilku sprzedawców na allegro oferuje takie sprawdzone za niewielkie pieniądze . Próbowałem kilku ale gdybym teraz miał ponownie zastosować wybrałbym sprzeawany przez aquaster z margonina (o ile ni prekręciłem nicka)

Wbrew krażącym tu i ówdzie opiniom świetne wyniki zapewnia porowate i lekkie podłoże czy to JBL-a czy Tetry . Oczywiście to trochę inna filozofia i zupełnie nie koresponduje z uprawami na piasku a juz tymbardziej bazalcie .

Ale pisaek nie jest zły a w dodatku tani

aha :
trawnik (jakikolwiek) i mech (też jakkolwiek) w jednym zbiorniku to masochizm
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Dzięki za kierunek na aquaster sprawdzę.

Możesz rozwinąć wątek o masochizmie? :) chodzi o trudność w utrzymaniu? Nie ukrywam, że chciałem docelowo taka kombinacje w dużym akwa.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Jutro minie tydzień od startu.
Światło obecnie Maks 6 - 7 godzin na dobę.(pierwsze dwa dni nieco więcej).
Na korzeniu pojawił się biały nalot, który usunąłem przy podmianie.
Pierwsze testy :
N02 w okolicach 0.6, n03 około 25
Nh3 zaginął jeden odczynniki... Muszę zaopatrzyć się jutro w sklepie.
Jeżeli wszystko będzie szło w dobrym kierunku to za tydzień wpuszcza do zbiornika ślimaka military helmet.
Na tym etapie ciężko ocenić jeszcze jak zachowuje się podłoze. Za kilka dni do akwa trafi jeszcze kilka małych sadzonek.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Rubaszny pisze:Możesz rozwinąć wątek o masochizmie? chodzi o trudność w utrzymaniu? Nie ukrywam, że chciałem docelowo taka kombinacje w dużym akwa.
Prędzej czy później dojdzie do zagniezdzenia sie zarodników mchu w trawniku . Przestanie być estetyczny i rozpocznie sie nieustająca walka z usuwaniem mchu z trawnika . No chyba że taki sfilcowany ci przypasuje
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [40] dziennik

Post autor: BARA »

Rubaszny pisze: Trawa z własnych nasion hodowanych w doniczkach przez ostatnie tygodnie.
Czy ja dobrze zrozumiałam, że chcesz mieć pod wodą trawnik ze zwykłej trawy jaką używa się na trawnikach przy posesjach?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Jeżeli wierzyć sprzedawca w internecie to trawa do akwarium. Kupowałem na allegro i joomlu. Łącznie kilkanaście gatunków. Te doniczki to takie uproszczenie trawa kielkowala w wodzie w plastikowych pojemnikach. Część na siatce ogrodniczej, część na firanie, część bez wsparcia (nie polecam opcji z firanka, kobiety dostają szału jak łączy się akwarystyke i pamiątki rodzinne).
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Tydzień od startu. Zniknęły kamyczki i kokos.
Doszły nowe sadzonki (Lysimachia), oraz nowy gatunek trawi.
Cykl azotowy rozpoczęty.


Obrazek


Akwarium założone w celach poznawczych, wiec przekonuje się co do tego co pisał goldi odnośnie bazaltu i jego gramatura i połączenia tego z ziemią ogrodowa. Myślę, że jednak będę chciał wytresować jeszcze drobny kwarc zanim ruszę z dużym akwarium.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

12 dzień od startu.
NO2 na poziomie 0.3 0.4
Do obsady doszla kryptokoryna.
Światło przez 7 godzin na dobę, powoli zwiększamy czas.

Obrazek
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Mijają 3 tygodnie.
NO2 wzrosło do 0.5
NO3 spadło do 15
Amoniak ów nie zaobserwowano.
Rośliny dostały rozpędu a wraz z nimi pojawiła się prawdziwa plaga zieleniec. Liczyłem, że poradze sobie z tym bo przerabialem ich temat ostatnio w drugim zbiorniku, ale niestety dziś zaatakowały ze zdwojoną siła. Do akwarium wpadła lepsza filtracja, światło 8 godzin na dobę. Zastanawiam się czy nie zrobić zaciemnienia na jeden dzień. Co myślicie?
Szyby czyszczę mechanicznie, nie mam pomysłu jak usunąć cholerstwo z podłoża... Jakieś rady?


Glony part 1

Obrazek

Glony 2
Obrazek
Akwa
Obrazek
poems by Sarah Fyge
kalarcz
Posty: 23
Rejestracja: 09 lip 2018 11:13

Post autor: kalarcz »

wiem że eksperymentalne ale nie myślałeś o jakichś zwierzętach ? nawet jak w takim akwarium biegają 2 krewetki to już fajniej wygląda
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

2 przyszłości będzie to prawdopodobny dom właśnie dla krewetek. Ale to dopiero po fazie eksperymentów z podłożem.
Na razie głowie się co zrobić z glonami :)
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Powoli wygrywam walkę z zielenicami. Do akwarium trafiły 4 gupiki pawie oczko, część narybku, który przetrwał w drugim akwarium.
Coraz mocniej zniechęcam się do bazaltu. W porównaniu z drobnym piaskiem w drugim akwarium to niebo i ziemia. To chyba ostatni raz z bazaltem. W przyszłym tygodniu do zabawy wejdzie bimbrownia.

Obrazek
delete okcupid account
ODPOWIEDZ