Brązowe glony

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Przede wszystkim : bez paniki .
Jest to rodzaj brunatnic , ktore ustapia same po okolo 4 -6 tygodni .Niektore zrodla podaja , ze powstaja /te glony/ kiedy jest zachwiany stosunek azotu do fosforu przy jednoczesnym mocnym swietle. Mozesz pomoc usuwajac mechanicznie lub przy pomocy wezyka przy spuszczaniu wody do podmian . Swiatlo masz ok . Nie kombinuj , nie odmulaj dna ,nie nawoz . Powinienes dosypac podloza , bo warstwa jest nieco niska - a to rowniez ma wplyw na powstawanie glonow ,- akurat nie tych ale innych , ktore moga pojawic sie w przyszlosci .
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

owlman pisze:Niektore zrodla podaja , ze powstaja /te glony/ kiedy jest zachwiany stosunek azotu do fosforu przy jednoczesnym mocnym swietle
Mógłbyś wskazać jedno z takich źródeł ?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

raczej brunatnice przy mocnym świetle to mało prawdopodobne,bardziej bym wtedy obstawiał nitki i zielenice
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nad tym akwarium wcale nie ma mocnego światła. W dodatku jest świecone stosunkowo krótko.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Janosik
Posty: 6
Rejestracja: 23 mar 2018 15:51

Post autor: Janosik »

Podmieniłem 25% wody, wydłużyłem czas świecenia z 8 do 12 godzin i trochę usunąłem tych glonów, jednak przez noc odrosły.
Sugerujecie zmianę tych lamp czy dokupienie trzeciej?

dzisiejszy widok
Obrazek
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Skąd masz taki syf w podłożu?

Zostaw światło tak jak jest. Odmulaj, podmieniaj wodę, czekaj cierpliwie. To są nitki, ciężko się tego pozbyć. U mnie pomógł węgiel w filtrze, ale to też nie magiczne lekarstwo.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ta trawa to niewypał, skoro robiłeś już restart to trzeba było przepłukać podłoże- sam syf widać, nie pozbędziesz się glona, kiedy masz parę źdźbeł trawy i pełno naturalnego nawozu, teraz nie ma nawet za bardzo jak tego odmulić bo ta trawka poleci...nie lepiej od początku zrobić teraz reset? Masz tylko podłoże i je wymień na nowe, trawę posadź tę samą, wodę starą daj, filtr masz dojrzały [zbiorniczek i tak sobie dojrzeje podczas rozrastania trawy], obecnie to taka walka z wiatrakami jak dla mnie, mała kostka to mały wydatek na podłoże- ile tego tam sypniesz...
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Trzy miesiace temu przerabialem ten sam problem ... wiec nie jest to tylko teoria . Ale ..., zrobisz jak uwazasz .
Goldi . Nie pamietam jakie strony konkretnie mowily o tym , nie pamietam . W kazdym razie, czytalem o tym na kilku forach .
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Możliwe że gdzieś tak piszą - dlatego dopytuję bo to nielogiczne mi sie wydaje ale chetnie poczytam .

Wydłużenie czasu świecenia zawsze premiuje glony . Zwiększenie natężenia światła powoduje zysk dla organizmów wyżej rozwiniętych więc jeśli chcemy nagrodzić rośłiny to skracamy czas świecenia zwiekszając jego natężenie.


Te parametry dalej są jakieś dziwne ... KH>GH jest mozliwe w pewnych warunkach ale ośmielam sie wątpić ...
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

goldi_ pisze:Te parametry dalej są jakieś dziwne ... KH>GH jest mozliwe w pewnych warunkach ale ośmielam sie wątpić ...
Nie dziwne. To efekt mierzenia paskami. Nie wiem jakie to paski, ale pewnie wszystkie działają podobnie. W JBL których używam, w skali GH jest >7 potem >14 więc >7 może równie dobrze oznaczać 8 jak i 14. :D
KH ma trochę "wyższą rozdzielczość". Prawdziwość tych wyników to inna historia...

Janosik, wydaje mi się, rada MarJana jest całkiem sensowna - restart. Można walczyć, różnymi sposobami, ale restart to całkiem skuteczna metoda. Tak skomplikowaną aranżację dasz radę odtworzyć, a nawet poprawić. Wyczyszczenie tego podłoża, bez wyciągnięcia trawki, było by bardzo trudne, a wydaje się, że to właśnie syf w podłożu jest sprawcą problemu.
ODPOWIEDZ