plan na nowe akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

plan na nowe akwarium

Post autor: bbxdd »

No to jestem już w Gorzowie, i znalazłem tu miejsce na 112 litrowe akwarium, które mi się marzy od jakiegoś czasu. Chciałbym zrobić coś w rodzaju Azji. Obsada:
Gurami dwuplamisty (ze 2, jak znajdę spokojne)
Prętnik karłowaty x2
Bojownik bezbronny 1+6-8
Może mozaikowy jak się zmieści
Helenki x11
Rośliny:
Coś co tam w Azji rośnie.
Dużo korzeni, kamieni i czego się da.

Obsada dobra, czy coś zmienić?
Pozdrawiam.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Chłopie miałem tylko parkę prętników i drobnicy trochę, kirysków....kiedy miały tarło wszystko było zagonione po kątach- prętnik miał mało miejsca :lol:

Guramiowate będą się gonić, gnoić i bez tarła. Mozaikowe i dwuplame bym sobie odpuścił- póki są młode to ok, ale rosną wcale niemałe.

Najprostsza obsada to niewielkie guramiowate [parka/harem]+ ławica razbor+ cierniooczki na dno, nie polecam łączyć gatunków labiryntowców. I raczej zielska sporo powinno się znaleźć w zbiorniku.

Jak ryby na dno planujesz to standardowo piasek. Roślin jest cała masa, to właśnie"Azja" biotopowo ma spory wybór nietrudnego zielska.
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

A może wszedłby jeden dwuplamisty, dwa prętniki (samce) i po prostu więcej samic bezbronnych? Wszystko by tak obsadzić, że prętniki by nie wiedziały o swoim istnieniu. Podobno charaktery gurami bywają różne, i jakiś spokojny by mi się tam może trafił. Co do ryb na dno - bezbronne wszędzie wlezą.
Pozdrawiam.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Może lepiej para prętników + mała ławica razbor? Gurami, Prętniki i Bojowniki mogą się nie dogadać w małym akwarium.
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

To ja bym prędzej zrobił bojowniki + razbory. A mogą się nie dogadać czy muszą? Przestudiowałem wszystko jeszcze raz i wychodzi na to, że prętniki są agresywne tylko w okresie tarła, gurami trzeba obserwować przed kupieniem, bo jedne mogą być agresywne, a drugie całkowicie łagodne. Bojowniki - to nie są te same bojowniki co w sklepie w kubeczku. Betta imbellis jest innym gatunkiem niż betta splendens, polskie nazwy tego gatunku to bojownik bezbronny, łagodny, spokojny, karłowaty. Podobno w tej wielkości akwarium (małej? Myślałem że normalnej) może żyć kilka samców, Ale ja wolę nie ryzykować. Wydaje mi się, że z resztą by się dogadały, o ile reszta się dogada z nimi.
Pozdrawiam.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Nie znam tych bojowników, ale jeśli poczytałeś i chcesz ten gatunek, to proszę bardzo. Chodziło mi o to, żeby nie mieszać bojowników z prętnikami i gurami. Osobiście bardziej podobają mi się prętniki, ale to rzecz gustu.
Akwarium 112 jako takie nie jest małe. Ale dla kilku gatunków, takich jak wymieniłeś wyżej, raczej okazało by się za małe.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

bbxdd dostałeś prostą czytelną odpowiedź aby nie łączyć labiryntowców ty nadal kombinujesz i coś wymyślasz aby je powciskać razem ,więc po co się pytasz jak z tego co piszesz wynika ,że i tak nie posłuchasz rad?
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Zdanie "mogą się nie dogadać w małym akwarium" różni się nieco od "ten litraż jest dla nich za mały", czy "tych labiryntów nie można łączyć". Było napisać w ten sposób od razu, to bym zaczął kombinować z razborami.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dla gurami minimum to 200l, dla nich długość akwarium 100cm to i tak na styk.

Nie należy trzymać kilku gatunków ryb terytorialnych na proponowanej przez Ciebie powierzchni (80x40), bo w czasie tarła się pozabijają.

Albo bojowniki albo prętniki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

A ile może być razbor kinowych z bojownikami?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mam u siebie w 128l (80x40x40) 10 sztuk razbory klinowej i uważam, że w takim akwarium 15 sztuk to maks.
Daj na początek 10 sztuk i zobacz, jak będą się czuły z bojownikami. Przypominam, że akwarium musi mieć sporą ilość roślin, w tym kilka pływających.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

A może sobie jeszcze trochę pomieszam (fajnie było na forum beze mnie, co?) i zapytam czy mogą z bojownikami żyć skrzeczyki pręgowane: Czy z bojownikami mogą żyć skrzeczyki pręgowane? I jaki filtr byście mi polecili, bo w kwestii filtrów do takich litraży to jestem zieleń malachitowa.
Pozdrawiam.
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

No może skrzeczyki odwołam... Za to zapytam o ryboazjatusnieistniejus pospolitus...
No to w planie 10 razbor i bojowniki, tylko jakie proporcje? 1+6 to może być mały tłok... Może 1+4?
Jaki filtr?
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ