Problem w akwarium

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Dodawaj stopniowo dostaną wodę bez wrzątku. Lej spokojnie, małym strumieniem. Nie potrzeba wrzątku do tego. Grzałka zrobi swoje.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Wlewam bardzo małym strumyczkiem przez wężyk grawitacyjnie :) a podmieniam jakieś 15-20l bez ruszania dna bo nie mam jeszcze do tego sprzętu , filtr też jakoś przemyć ? widziałem że trochę brudu się już na nim osadziło
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Zostaw filtr w spokoju do czasu sprawdzenia zawartości NO2, NO3 i NH3.
Chyba, że przepływ jest już minimalny. Wtedy umyj gabke w wodzie spuszczonej z akwa. Biologi póki co radzę nie ruszać.
Dobrze robisz, że nie wzruszasz dna.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

WaTu pisze: i czy do tej odstanej wody mogę dodać przegotowanego wrzątku ? bo jej temperatura różni się znacznie od tej w akwarium
Rubaszny pisze:Dodawaj stopniowo dostaną wodę bez wrzątku. Lej spokojnie, małym strumieniem. Nie potrzeba wrzątku do tego. Grzałka zrobi swoje.
nieprawda

Jeżeli woda w pojemniku do podmian różni się bardzo znacząco od tej w akwarium, to dobrze jest użyć wrzątku i nieco ją podgrzać.
Nigdy nie należy wody bardzo zimnej wlewać bezpośrednio do akwarium, nawet bardzo powoli, ponieważ jej nagrzanie w zbiorniku przez grzałkę będzie bardzo powolne, a szok temperaturowy może znacząco wpłynąć na zdrowie ryb.

Podgrzewanie wody do podmian jest normalnym postępowaniem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

Bara mówisz o przypadku kiedy wlewasz wodę znacząco o innej temperaturze. Jeżeli wodę do podmian trzymasz w domu plus nie wymieniasz 80 procent wody, zwiększanie temperatury nie ma sensu. Mamy nadal lato, temperatura w akwarium 25 stopni. Grzałka 200w. Dodawanie wrzątku żeby temperatura do podmian miała 24,5 zamiast 19, mija się z celem i jest sztuką dla sztuki.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2018 18:06 przez Rubaszny, łącznie zmieniany 1 raz.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Testy zrobione:
NO2 - 0,05-0,1
NO3 - ~50
NH3 - ~0
Awatar użytkownika
Rubaszny
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2018 11:23

Post autor: Rubaszny »

To są wartości po podmianie, więc można domniemac, że NO2 było więcej. Jeżeli nic innego nie wydarzyło się w akwa w ciągu ostatnich 2 tygodni to stawiałbym na zatrucie związane właśnie z stężeniem NO2.
Myślę, że najlepsza będzie cierpliwość i systematyczne podmiany.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Chyba że problemem może być jeszcze mech a dokładniej jego mocowanie na tasiemce do prezentów(coś w stylu plastiku)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

pozbądź się tej tasiemki i mech przyczep normalną żyłką albo nitką.
jeśli testy zrobione kropelkowo to masz bardzo wysokie azotany NO3 chyba że to paskami mierzyłeś i wtedy może tyle pokazać
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

WaTu - podmieniaj wodę, bo NO2 musi być zerowe. Regularnie co parę dni podmień około 25% wody, a potem co tydzień podmieniaj 30%.

Moim zdaniem woda do podmian powinna mieć podobną temperaturę jak ta w akwarium. Oczywiście, jeżeli w baniaku do podmian mam 22-23 stopnie a w akwarium 26 stopni to nie widzę problemu. Ale jeżeli w baniaku mam 19-22 stopnie to dolewam wrzątek. Moje ryby bardzo reagują na zbyt chłodną wodę i przeżywają szok osmotyczny, którego chcę unikać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Kiedy wcześniej pytałem to woda miała jakieś 15 stopni ale jeden czajnik wlałem więc trochę się temperatura musiała podnieść.
a i zapomniałem jeszcze dodać że po wyławianiu martwej ryby na siadce zostaje dziwny śluz zazwyczaj o kolorze ryby.
Jak i również zapomniałem dodać że raz w tygodniu dodaje 2 nawozy do roślin.

na dzień 12.09 czyli po 3 dniach od podmiany wody parametry to:
NO2 0 (był prawie bezbarwny odziwo)
NO3 20
NH3 0 (ciężko dokładniej odczytać bo następny kolor to dopiero 1)
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Przepraszam że piszę post pod postem ale chce aby był widoczny.
Otóż przez jakieś 2 tygodnie wymieniałem wodę co 3-4 dni, po założeniu filtra zewnętrznego pomyślałem że wystarczy jak raz w tygodniu wymienię, a jednak nie wystarczy...
w niedziele(23.09.18) wymieniłem jakieś 25% wody
a dziś we wtorek (25.09.18) zdechły mi 3 rybki, 3 najładniejsze gupiki, co skłoniło mnie do sprawdzenia wody, to co wskazał test NO2 aż mnie zszokowało.
NO2 - 0.75
NO3 - 40
NH - ~0
pH - 7,5

nie wiem czym jest spowodowany tak duży odczyn NO2, ma ktoś jakiś pomysł ? przecież wymienianie wody co 2 dni to chyba też nic dobrego.
właśnie przygotowuje się do wymiany 30% wody.
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Przeniosłeś media z filtra wewnętrznego do zewnętrznego? Z nowymi mediami filtr potrzebuje co najmniej dwóch tygodni by zacząć filtrować biologicznie.
Pozdrawiam.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Co prawda nie przenosiłem bo nie było za bardzo czego, w starym filtrze mieśliło się jakieś 6 krążków ceramiki, ale przez jakiś czas filtry chodziły razem w jednym akwarium, tak żeby filtracja biologiczna się jednak odbywała a żeby kubełek mógł dojrzeć, nie było to 2 tygodnie ale z tydzień, z początku woda zmętniała ale teraz jest klarowna ale ją czuć, nie śmierdzi jakoś bardzo ale jednak czuć.

Edit:
A jako media użyłem kolejno
gąbki-wata-zeolit-wata-ceramika-wata
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

To co było mogłeś przenieść...
Być może powodem jest coś innego, ale to już nie moja specjalność. Jednak rola bakterii nitryfikacyjnych polega na rozkładaniu azotynów (NO2) na mniej szkodliwe związki. Wysokie NO2 może być powodem braku bakterii nitryfikacyjnych.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ