Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

chory kirysek sterby

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Choroby
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lysy68
Pomocnik

PostWysłany: 08 Wrz 2018 7:31    Temat postu: chory kirysek sterby Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam.

akwarium 54l
temp 25*
podłoże atywne aquart aquasubstrate II i piasek gradacja 0.1-0.3mm
2 filtry wewnętrzne i 1 zewnętrzny
pH 7.0
GH 7
KH 3
NO2 0.1
NH4 0
NO3 10

woda podmieniana co tydzień 16l

Jakiś czas temu (około pół roku) kupiłem 2 kiryski sterby.jeden urósł normalnie i jest oki natomiast z tym drugim na załączonych zdjęciach jest problem.
-nie rośnie
-od początku jakby płetwa brzuszna mu się nie wykształciła do końca
-stracił wąsiki i ma dziwny biały pyszczek
-płetwa grzbietowa zanika i ogonowa też mizerna

jak mu pomóc,czy w wodzie z dodatkiem soli zrobić mu kąpiele krótkotrwałe w osobnym naczyniu czy może jakieś lekarstwo mu podać?
zaznaczam iż nie posiadam małego akwarium kwarantannowego a jedynie
albo plastikowe pojemniki albo szklane.

M.M

Ostatnio zmieniony przez lysy68 dnia 08 Wrz 2018 14:04, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 08 Wrz 2018 11:46    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Podłoże nie nadaje się do trzymania kirysków. Dobrze o tym wiesz, a mimo to nic nie zmieniasz.
Kirysek grzebiąc w tym czymś, w co nie powiniem wsadzać pyszczka nabawił się infekcji bakteryjnej, co prawdopodobnie wpłynęło na zahamowanie całego jego rozwoju.

Zmień podłoże na miałki piasek lub zasyp porządnie obecne podłoże miałkim piaskiem.
Zastosuj kąpiele krótkotrwałe dla chorego kiryska w osobnym zbiorniku używając preparatu Sera Bactopur lub innego przeciwbakteryjnego. Unikaj preparatów firmy Tropikal.

Kąpiel powinna trwać ok. 10 minut dwa razy dziennie. Niestety stan kiryska jest bardzo poważny i nie wiadomo, czy przeżyje.

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
lysy68
Pomocnik

PostWysłany: 08 Wrz 2018 13:55    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

oki,dzięki za za inteersowanie, przecież to jest miękkie kulkowe podłoże aktywne as II,które raczej według moich obserwacji nie powinno kiryskowi wyrządzić krzywdy jest też piasek tak jak napisałem wcześniej 0,.1-,0.3 mm

M.M
Powrót do góry
lysy68
Pomocnik

PostWysłany: 08 Wrz 2018 20:48    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bara od kiedy aktywny miękki i nie ostry substrat jest nieodpowiedni dla ryb przydennych?uzasadnij to!
M.M
Powrót do góry
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 08 Wrz 2018 21:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

hehe..w naturze go nie ma, za to na piasku kiryski ponoć po za szkłem żyją Very Happy

Moje 112l >>klik<< Smile
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 08 Wrz 2018 21:10    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tego substratu ryby denne nie mogą przesiewać przez skrzela.

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.
Powrót do góry
goldi_

PostWysłany: 08 Wrz 2018 22:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

MarJan napisał:
hehe..w naturze go nie ma, za to na piasku kiryski ponoć po za szkłem żyją

Jesteś pewien ? A wiesz jak powstaje substrat ADA?
Powrót do góry
bbxdd

PostWysłany: 09 Wrz 2018 6:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jakkolwiek powstaje, różni się nieco od piasku, nieprawdaż?

45l
Woda: KH: 11 stopni niemieckich, GH: 16 stopni niemieckich, pH: 7,7-7,8
Obsada: 3x ślimak helena + gupiki Endlera (1+2)

Odkryłem Amerykę
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=23823
Powrót do góry
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 09 Wrz 2018 8:49    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

goldi może [tego nie wiem i jeśli możesz oświeć mnie, samemu nie mam checi się doszukiwać nawet] "ADA" jest robione na wzór jakiegoś podłoża naturalnego, ale nie spotkałem się, nie widziałem w żadnym materiale i nie słyszałem, aby jakieś kulki pokroju takiego substratu gdzieś w naturze występowały w taki sposób jak ów substrat jest stosowany w akwariach, także pokaż nam jak powstaje substrat "ADA", w sumie ciekawy offtopic z tego się wysnuł. Jestem pewien, że dla kiryska piasek zawsze będzie lepszym wyborem podłoża jak substrat aktywny w formie kulek.

Moje 112l >>klik<< Smile
Powrót do góry
lysy68
Pomocnik

PostWysłany: 09 Wrz 2018 16:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

wszystko się zgadza,aktywny substrat nie zastąpi piasku kiryskom.
niestety ale takich podłoży się przecież nie przykrywa niczym innym.kiryski co prawda nie mogą go przesiewać przez skrzela lecz jego zaletą jest iż mogą swobodnie w nim buszować wyjadając resztki opadłego pokarmu nie uszkadzając sobie przy tym pyszczków.dlatego jak pokazałem na zdjęciu jest i miejsce z piaskiem dla nich.

nie wiem co z tym maluchem poczynić.od początku jest jakby w cudzysłowiu z lekka niedorobiony.słabo rośnie i jeszcze teraz ten jego wygląd.

M.M
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 10 Wrz 2018 8:08    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Przecież napisałam Ci proponowany tok postępowania...

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Choroby Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: