[182L] grzesi3k i jego niecodziennik - złoty półśrodek

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

No dobra, sprawa jest następująca... Ostatnio sporo jeżdże w delegacje i mam mniej czasu na walkę z glonami... Szczerze mówiąc to się już poddaje. Robie restart z nowym korzeniem. Chce wszystko wyczyścić żeby nie mieć wybuchu na nowo. Kosiarka nawet nie wyrabia... Glony na ślimakach rosną ;)

Przyczyna jest prosta, trochę zaniedbałem akwa, zresztą planowałem to już jakiś czas temu. Stąd akcja z korzeniem. Wymieniam praktycznie cały wystrój. Odpale jutro ziemniaka, na powierzchni piasek. W środku będzie stadko neonek (no chyba, że mi się odmieni), kiryski pieprzowe zastąpie innymi. Te obecne idą do kolegi, żeby powiększyć jego stadko. Reszta rybek też już "rozdana". Zobacze czy dam radę zmieścić może parkę ramów albo coś podobnego małego i kolorowego. Zobaczymy, to nie jest priorytet.

@Raori
Dobre krasnale nie są złe! Tylko, że u mnie to jakaś zmutowana frakcja rodem z Warhammer40K ;) sam zobacz. Prawie mi zabiły część flory... Do tego wszelkie możliwe zielenice i inne uścierstwo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

@lysy68
Dzięki za radę! Spróbuję z kwaskiem z mniej deliaktnymi roślinami, a pozostałe z nadmanganianem. Potem będę iskał ręcznie, mył i w ogóle. Od początku będę podawać CO2. Filtr poza ceramiką i gąbką węglową mam zamiar wysterylizować. Konkretnie przeczyszczę wężyki. Zaczynam dzisiaj.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

krasnale mega,faktycznie zaniedbane.kwasek albo sól pali delikatne rośliny typu moczarka,rogatek9drobnolistne). twardsze (anubias itp.)powinny wytrzymać.na zdjęciach z lekkim czerwonym odcieniem wyglądają jak przypalone przez carbo.jakąś nową odmianę wyhodowałeś ;)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Filtr zrobił swoje, musisz go czyścić raz na tydzień nie ma przebacz.

Jak ja nie wyczyszczę filtra co tydzień to krasnale mi robią taki sam szturm.
Po wyczyszczeniu filtra gwałtownie ustępują.
Nauczyłem się, że jest mus i czyszczę.
Krasnale są, ale nie takie epickie jak Twoje. Chylę czoła.
Czapka z głowy.

Jak planujesz ziemię, to nie planuj zbrojnika. Kopie jak wariat dziury na dużą głębokość. Rozwiązaniem dorywczym jest kokos pęknięty wzdłuż i zakopany częściowo w piasku. Wtedy zbrojnik zamieszkuje w nim (przykleja się od spodu kokosa) i odgania inne pomniejsze ryby (czytaj wszystkie) ze swojego terytorium.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Za małe mam szkiełko na zbrojnika ;) Filtr czyściłem raz na 3-4 tyg. i faktycznie zieloną wodę z niego wylewałem...

Kurcze powyciągałem większość roślin i zaczynam je czyścić, tak żeby jutro jak najszybciej wszystko ogarnąć. Nawet sobie nie zdawałem sprawy ile ja tego tam mam! Spróbuje jutro w akwarystycznym jeden korzeń obrośnięty Microsorium opylić. H. corybosa mimo maskary z krasnalami ma bardzo mocny system korzeniowy więc w ogóle się już o nią nie boję. Ozeloty oskubane i też będzie dobrze. Z Monte Carlo mogę się chyba pożegnać... V. gigantea ma się świetnie.

Kurcze nie mam jak tego upchać spowrotem xD Będzie ciężkie kombinowanie jutro...

PS. Spokojnie 300 litrów bym dał radę tym zielskiem obsadzić...
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Raori pisze:Jak ja nie wyczyszczę filtra co tydzień to krasnale mi robią taki sam szturm.
Po wyczyszczeniu filtra gwałtownie ustępują.
Tak sobie czytam i kilka spraw mi nie styka .
Filtra nie czyściłem od założenia a jedynie co ok 3-4 tygodnie zasys i to raczej profilaktycznie , jutro zamierzam drugi raz wodę podmienić i glonom cos nie pasuje w tym zbiorniczku ...
Więc może ten filtr jest nieodpowiedni albo jego konfiguracja?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

"raori" to mistrz glonów,zależy jakie masz filtry.ja u siebie w 54l mam 2 wewnętrzne i kubełek i tez czasem mam krase mimo iż nie dozuję CO2 a światła 39w świecę 9h
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

goldi_ nie wiem co Ci mam napisać...
Nie jestem pewien też czy to akurat w tym wątku.

Jak są krasnale, to przy czyszczeniu filtr puszcza dużo pylisto-ziarnistego syfu o specyficznym zapachu, z górnej komory, tam gdzie drobna gąbka jest. Miałem kilka razy i każdorazowo to obserwowałem.

Jak mam sinice to gąbka zawiera bąbelki licho wie jakiego gazu + małe ślimaki.

Jak mam zielenice, to z dolnego filtra, tam gdzie gruboziarnista gąbka jest, wyciągam małe krewetki, duży z ty problem jest bo potem muszę je odławiać z wiadra i wpuszczać na powrót do zbiornika.

Próbowałem kilka razy eksperymentu z nie czyszczeniem filtra, po 2 tygodniach gwałtownie pogarsza się jakość wszystkiego w zbiorniku + spada drastycznie przepustowość filtra (patrz czyszczenie filtra górnego co tydzień = brak krasnali).

Poukładaj to sobie jakoś.
Ja się dostosowałem.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Luzik panowie, nie przeszkadzają mi dyskusje w tym wątku :)

Zacząłem, 8 godzin później (sorry za jakość):
Obrazek

Później zajmęsię poprawkami i chowaniem sprzętu. Zostało trochę Monte do obsadzenia.

Pleców nie czuje. Teraz tylko czekać aż zarośnie, no i odświeżona obsada :)

PS. Chcialem cos a'la piaszczysta lacha w wolnoplynacej CW, wyszlo?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Bardzo ładnie Ci to wyszło. Aż miło jest popatrzeć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Niestety, zrobiłeś to dobrze, nawet bardzo. Jest ładnie.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Dziękuję za komentarze i oceny :)
Kurcze trochę zeszło z tą odsłoną. Jestem bardzo zadowolony, bo to pierwszy ziemniak jaki postawiłem i nawet nie narobiłem syfu wszędzie. Do tego korzeń od zera był robiony przeze mnie.

Podłoże: ziemia ogrodowa bez dodatków (centralna sekcja i prawy tył), warstwa przepłukanego żwirku (żeby ziemia nie wypływała) i wszystko obsypane drobnym piaskiem do piaskownic wymieszanym z troszkę większą frakcją.

Zostało jeszcze monte carlo do nasadzenia, jest mocno zaglonione i przy tym delikatne.... nie wiem jak to zrobić. Przytrzymać w ciemnicy ze dwa dni?

Trochę martwię się, że piasek się poprzesuwa mimo jakichś 12-15 separatorów powtykanych tu i tam.

Ogólnie podoba mi się. Czekam, aż wszystkie rybki pójdądo nowych właścicieli i jadę na zakupy ;)

Chciałem teraz ławicę jakichś tetr, na dno kiryski i parkę pielegniczek. Może macie jakieś pomyśły jak dobrać obsadę? Wszelkie sugestie mile widziane :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Pielegniczki Agassiza zawsze mi się podobały, do nich bez problemu dobierzesz i kiryski i tetry [ja się zakochałem w oklepanych neonach czerwonych- przy gęstym zielsku coś pięknego].
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Ile bym dał za taki korzeń :D Człowiek się męczy z trytytkami żeby to wszystko pospinać a i tak wychodzi jak wychodzi :)

Bardzo ładnie!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nim doradzę Ci cokolwiek z obsady proszę o podanie aktualnych parametrów wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Wodę mam średnio twardą i zmiękczam destylowaną z odsuszacza. Wg. dostawcy ok. 200 mg/l CaCO3; pH 6,7 pewnie troche spadnie, bo nowy korzeń i ziemia ogrodowa.

Tymczasem czekając na odpowiedź wrzucam fotki w lepszej jakości. Czerwone tetry i kiryski idą dzisiaj do nowego domu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zacząłem szukać ryb z rodzaju Apistogramma ze stadkiem neonek powinny współgrać. Dobrze myślę? Pytanie tylko, czy szukać jakichś dennych jeszcze.
Zablokowany