Forum akwarystyczne Akwaforum Strona G堯wna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomo軼iPrywatne wiadomo軼i   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Potrzebna porada

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona G堯wna -> Akwarystyka s這dkowodna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
WaTu

Do陰czy: 08 Wrz 2018
Sk康: Zakopane

PostWys豉ny: 13 Wrz 2018 19:36    Temat postu: Potrzebna porada Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam.
Jako 瞠 prawdopodobnie wyzby貫m si problemu z mojego wcze郾iejszego tematu postanowi貫m Was zapyta czy wszystko dobrze robie i jak poprawi to co robi/zrobi貫m 幢e.
Na pocz徠ek opisze co mam:
-Zbiornik 112L profilowane (80x35x40)
-Pokrywa
-O鈍ietlenie LED:
*4x9W 11000K bia豉 zimna
*50x0,16 czerwonych 10x0,16 niebieskich 10000K (ta鄉a)

-Filtr 6W 450L/h (hanza hj-611b)
-Grza趾a 100W z termostatem
-Termometr
-Ska豉 DRAGONSTONE 2,5kg
-Pod這瞠 AQUA SOIL grubo嗆 oko這 2cm
-眨irek r騜nej gradacji od du瞠j gradacji tu przy ziemi po najdrobniejsz wy瞠j troch przemieszana dla ozdoby
-Niebieski 篤irek
-Korze japo雟ki raczej ma造
-Ceramiczne rurki (3 takie po陰czone)
-Ro郵iny z in vitro:
*Alternanthera Reineckii sp. MINI
*Bacopa Caroliniana
*Echinodorus Tenellus
*Eleocharis Acicularis
*Hemianthus Micranthemoides
*Heteranthera Zosterifolia
*Limnophila Aromatica
*Micranthemum Monte Carlo
*Cladophora aegagropila
*Rotala sp Vietnam

-Od篡wki microplus i macroplus z Aquahobby
-Testy NO2, NO3, NH3
-Rybki:
*Gupik 1 samiec 6 samic 6 ma造ch 10 najm這dszych
*Danio 5-6
*Zbrojnik 1 zwyczajny 2 z這te 1 weloniasty wszystkie m這de
*Kirysek niestety tylko jeden

Akwarium ju dzia豉 oko這 6 tygodni o ile si nie myl, niekt鏎e ro郵iny uros造 豉dne a z innych zosta豉 篡wa 這dyga. Niekt鏎e wida 瞠 maj czarne korzenie inne maj je nienaganne. Na jednej ro郵inie wida jakby z li嗆mi by這 co nie tak, s tak jakby po豉mane, przyciemnia貫.
Je郵i chodzi o ryby to puki co wszystko si trzyma kupy, ruchliwe i od prawie tygodnia bez zgon闚. filtr czy軼i貫m ju 2 razy, przy pierwszym razie po 2-3 tygodniach i wtedy te wymieni貫m domy郵ny w璕iel na bio-ceramik, jednak nie wiem czy dobrze zrobi貫m gdy nie wiele jej wesz這 do zbiorniczka.
Wczoraj Filtr bym masakrycznie zapchany wi璚 go wyp逝ka貫m i jest lepiej jednak woda troch zm皻nia豉. A w czasie pisania tego posta spali豉 si jedna z 4 diod

Teraz pora poprosi Was o rady:
1. Czy stosowa deszczownic czy domy郵ny spos鏏 napowietrzania ?
2. Czy dokupi/pozby si jakich rybek ?
3. Chce si skupi g堯wnie na gupikach i glonojadach, czy musze wymieni pod這瞠 ?
4. Czy mam wszystko co potrzebne dla ro郵in ? Potrzebne mi CO2 ?
5. Czy mog co zrobi 瞠by lepiej ros造 czy to zale篡 tylko od czasu ?
6. Czy potrzebuje jeszcze jakich test闚 ?
7. Czy o鈍ietlenie jest wystarczaj帷e ?
8. G逝pie pytanie ale kiedy glonojady osi庵aj dojrza這嗆 ?
9. Czy wymiana w璕la aktywnego na bio-ceramik by這 dobrym posuni璚iem ?
10. A mo瞠 wymieni filtr na filtr zewn皻rzny ?
11. Czy je郵i o鈍ietlenie jest w陰czone d逝瞠j ni 12h to szkodzi ? (np. 15h)
12. Nie mog si doszuka 2 glonojad闚 i jednego kiryska, zw這k te nie ma, musze przetrzepa akwarium 瞠by zw這ki si nie rozk豉da造 ?
13. Czy powinienem jeszcze co dokupi ?
14. Wybiera drobne zanieczyszczenia z dna ? Jak tak to kiedy i jak najlepiej to zrobi ?
15. Gupiki cz瘰to ganiaj za jedzeniem glonojad闚 i cz瘰to glonojady musz je odgania, jak temu zapobiec ?
16. 2 z 4 glonojad闚 nic nie jedz i s znacznie mniejsze mimo i by造 kupione w podobnym rozmiarze, co mog z tym zrobi ?

Za po鈍i璚ony czas Bardzo Dzi瘯uje Smile

Zdj璚ia akwarium:
https://zapodaj.net/a5aae0a074716.jpg.html
https://zapodaj.net/b935aec242145.jpg.html

Edit:
17. Czy warto mie 鈍iat這 UV do akwarium ? s造sza貫m 瞠 zabija bakterie oraz wydaje mi si 瞠 mo瞠 przyjemnie wygl康a
Powr鏒 do g鏎y
Zobacz profil autora Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
bbxdd

Do陰czy: 30 Gru 2017
Sk康: Gorz闚 Wielkopolski

PostWys豉ny: 13 Wrz 2018 21:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Je郵i kirysek 篡je typ go oddaj. Kiryski musz mie piasek. 眨irku nie potrafi przesiewa przez skrzela. Niebieski 篤irek wyrzu, wygl康a nienaturalnie i mo瞠 nie mie atestu (nie wszystko z zoologicznego go ma). Farba mo瞠 odnosi i p造wa luzem. Wybiera zanieczyszczenia z dna? Kup odmulacz i rob to przy podmianie wody. Nie masz filtra zewn皻rznego? To lepiej zakup od razu. Gdybym si zna na rzeczy to bym kupi minikani zamiast Claro. Je郵i zechcesz pos逝cha tej rady, wiedz, 瞠 nie musisz umie軼i tam chocia cz窷 starych medi闚. Danio si pozb康 jak chcesz si skupi na gupikach. Kup testy na pH, KH, GH i sprawd, czy parametry co pasuj. Glonusie ci chyba choruj, oraz to w dziale choroby. Deszczownica powinna da rad, ew. Do陰czysz do niej jakie brz璚zyk. ζdna gupiczka (z niebieskim ogonem), wygl康a jak moja Endlerka Very Happy .

45l
Woda: KH: 11 stopni niemieckich, GH: 16 stopni niemieckich, pH: 7,7-7,8
Obsada: 3x 郵imak helena + gupiki Endlera (1+2)

Odkry貫m Ameryk
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=23823
Powr鏒 do g鏎y
WaTu

PostWys豉ny: 13 Wrz 2018 21:28    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

I samiec do kompletu jak narazie m鎩 naj豉dniejszy gupik Very Happy
https://zapodaj.net/e4b3ae40e7060.jpg.html
W zwyk造m 鈍ietle jest czarny w mocniejszym fioletowy.

A co do filtra, to po zakupie zewn皻rznego zostawi wewn徠rz ten kt鏎y dzia豉 ?
眨irek niebieski z internetu ale nie wygl康a 瞠by co si z nim niedobrego dzia這 a strasznie podoba si to mojej dziewczynie i w sumie mi nawet te to jak jaka ska豉 wystaj帷a z morza.
Co do czyszczenia dna, w moim temacie w chorobach jeden u篡tkownik napisa 瞠 dobrze 瞠 nie ruszam dna, temu dopytuje.
"jakie brz璚zyk" co masz na my郵i ?
Powr鏒 do g鏎y
bbxdd

PostWys豉ny: 13 Wrz 2018 21:53    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Brz璚zyki pompuj powietrze atmosferyczne do wewn徠rz akwarium. Na razie spr鏏uj z deszczownic. Z nie wzruszaniem pod這瘸 chodzi這 o to, by nie pozabija obsady. Je郵i nie masz odpowiednich 郵imak闚 (do tego najlepsze 鈍iderki) w pod這簑 masz tzw. Strefy beztlenowe. Zawarte w nich szkodliwe substancje mog ci kogo pozabija. Gdy uruchomisz odmulacz w strefie beztlenowej uwolni si ona we wn皻rzu odmulacza i zostanie wyssana razem z drobnymi zanieczyszczeniami, szcz徠kami ro郵in, brudn wod i odchodami. Odmulacze mog by r騜ne. Najprostsze (mam taki), z zaworem zwrotnym (what?) (podobno najlepsze), na baterie, tr鎩k徠ne itd. Podobno mo積a nawet zrobi samemu. Co do filtra: Mo瞠sz trzyma na czarn, mo瞠 by wspomagaczem, mo瞠 by ko貫m zapasowym na weekend. Je郵i chcia豚y trzyma na czarn, to chocia cz窷 medi闚 musisz prze這篡 do nowego.

P.S. Przepi瘯n masz park Very Happy

45l

Odkry貫m Ameryk
Powr鏒 do g鏎y
WaTu

PostWys豉ny: 13 Wrz 2018 22:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czy ten odmulacz nie powyrywa trawki ?
https://www.youtube.com/watch?v=hRsa-KRiTnE
Jak wida na tym filmiku powyrywa by wszystko (2:10) Very Happy
Co do filtra to prawdopodobnie tak zrobi.
Mo瞠 znasz odpowied na pozosta貫 pytania kt鏎e mnie nurtuj ?
Te 2/4 glonojady nie jedz co prawda jedzenia kt鏎e im daje ale 鄉igaj po szybach 瞠 a si mi這 patrzy.

A t park b璠 chcia zmiesza z jakim innym fajnym kolorkiem np Snow white
Powr鏒 do g鏎y
bbxdd

PostWys豉ny: 13 Wrz 2018 22:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie wydaje mi si 瞠by powyrywa. Ten mia w豉郾ie zaw鏎 zwrotny i kolo uruchomi go bez picia wody z akwa (mniam, mniam). 450l/h to du穎 za ma這. Ja mam w 45l 600l/h. Ten sobie zostaw na weekendowe ko這 zapasowe. Na CO2 si nie znam. UV mo瞠 mie skutki uboczne. Nie zaleca豚ym dawa przy filtrze wewn皻rznym bo jeszcze ci go zabije. Gupiki lubi gania za jedzeniem dla ryb dennych. Moje Endlery uwa瘸j mnie za wszechmocnego dobroczy鎍 i wszystko, co ze mn zwi您ane (odmulacz te) s逝篡 do jedzenia. Musia貫m zrezygnowa z karmienia Helenek karm dla skorupiak闚. Ty nie pytaj o dojrza這嗆 a ciesz si 瞠 glonusie s m這de. Jak dorosn, to przestan Ci szyby czy軼i. To bardziej te twoje gupiki (篡cz 豉dnych narybk闚) Ci szyby czyszcz ni glonki. A jak czyszcz szyby zamiast je嗆 to co jest nie tak.

45l

Odkry貫m Ameryk
Powr鏒 do g鏎y
WaTu

PostWys豉ny: 14 Wrz 2018 16:24    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzi瘯i za wszystkie rady Very Happy czekam jeszcze czy kto podziela Twoje zdanie, Je郵i tak to kupuje ten filtr, bo wiesz 200-300 z piechot nie chodzi
Powr鏒 do g鏎y
bbxdd

PostWys豉ny: 14 Wrz 2018 16:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Co do filtra na pewno kto mnie poprze. Tylko nie wiem jaki konkretnie model.

45l

Odkry貫m Ameryk
Powr鏒 do g鏎y
WaTu

PostWys豉ny: 14 Wrz 2018 20:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Taki filtr da rady ?
https://allegro.pl/filtr-kubelkowy-1000l-h-zewnetrzny-akwarium-i7453199825.html
Powr鏒 do g鏎y
bbxdd

PostWys豉ny: 14 Wrz 2018 20:24    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie wiem. Tu ju musi Ci poradzi kto inny. Ja ci mog pom鏂 jedynie w doborze 郵imaka Very Happy . To jest moja specjalizacja Smile

45l

Odkry貫m Ameryk
Powr鏒 do g鏎y
WaTu

PostWys豉ny: 14 Wrz 2018 22:31    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To w sumie napisa貫 瞠 je郵i bym mia 郵imaki to nie b璠 mia strefy beztlenowej, czy to znaczy 瞠 nie b璠 musia rusza pod這瘸 ?
Je郵i tak to jakie 郵imaki si do tego nadaj tak 瞠by si nie namno篡造 ?
Powr鏒 do g鏎y
MarJan
Akwarysta

Do陰czy: 23 Kwi 2017
Pom鏬: 103
Sk康: Stargard

PostWys豉ny: 14 Wrz 2018 22:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

WaTu napisa:
Taki filtr da rady ?
https://allegro.pl/filtr-kubelkowy-1000l-h-zewnetrzny-akwarium-i7453199825.html

"Da rady", obejrzyj filmiki na YT z recenzjami- wpisz jego nazw- HW 302.
WaTu napisa:
Czy stosowa deszczownic czy domy郵ny spos鏏 napowietrzania ?

Jak b璠ziesz mia ten kube to deszczownia niech daje wod na tafl tworz帷 lekk fal- to jest wystarczaj帷e napowietrzanie.
WaTu napisa:
Czy dokupi/pozby si jakich rybek ?

Uwa瘸m, 瞠 gupiki powinny 篡 w wodzie cieplejszej jak danio lub danio w ch這dniejszej jak gupiki...kirysk闚 koniecznie wi璚ej, zbrojnik jest bardzo plastyczny, powinien si dostosowa [tylko nie przegina z ta plastyczno軼i崧
og鏊nie przejrzyj atlasy ryb
WaTu napisa:
Chce si skupi g堯wnie na gupikach i glonojadach, czy musze wymieni pod這瞠 ?

Ze wzgl璠u na to, 瞠 zbrojniki s rybami dennymi, lubi kopa , powinny mie piasek jako pod這瞠, piasek jest dobry tez z innych wzgl璠闚- pozwala utrzymywa czysto嗆- resztki jedzenia, rybie odchody, gnij帷e cz窷ci ro郵in...nie zalegaj mi璠zy szczelinami piachu- od razu to widac i 豉two odmuli.
WaTu napisa:
Czy mam wszystko co potrzebne dla ro郵in ? Potrzebne mi CO2 ?

Masz za ma這 鈍iat豉, aby dozowac CO2 wed逝g mnie. 0,3W/l pozwala na ro郵iny ma這 wymagaj帷e, przy tym 鈍ietle zielsko i tak nie spo篡tkowa這by nawo瞠nia gazem- zwierz皻a te daj CO2, dla tego 鈍iat豉 gaz, kt鏎y powstaje naturalnie powinien wystarczy.
WaTu napisa:
Czy mog co zrobi 瞠by lepiej ros造 czy to zale篡 tylko od czasu ?

J.W. na ro郵iny ma wp造w pod這瞠- grube przeszkadza si ukorzeni, za drobne mo瞠 okaza si zbyt zbite; 鈍iat這- r騜ne ro郵iny preferuj inn moc 鈍ietln-utar這 si, 瞠 0,3w/l wystarcza dla ma這 wymagaj帷ych, 0,5W/l dla wiekszo軼i ro郵in [mo積a ju podawa CO2 dla lepszych efekt闚] i powy瞠j 0,5W/l dla ro郵in wymagaj帷ych, w鈔鏚 kt鏎ych jest wi璚ej kolorowych, ale wi捫e si to cz瘰to jednocze郾ie z nawo瞠niem w to i podawaniem CO2 [鈍iat這 陰czy sie z nawo瞠niem i gazem, bo jak zapewnisz jedno a drugiego b璠zie niedob鏎 to i tak efekt ko鎍owy mo瞠 by marny];
nawo瞠nie- trzeba rozumie ro郵iny- wiedzie czego im brakuje- pocz徠kowo testy bardzo pomagaj, z czasem mo積a po wygl康zie ro郵iny nauczy si jak nawozi...tak w skr鏂ie.
WaTu napisa:
Czy potrzebuje jeszcze jakich test闚 ?

Testy, kt鏎e mi si przydawa造 to pH,GH, KH, NO2, NO3- oczywi軼ie mo積a i wi璚ej, ale te po prostu by造 mi niezb璠ne.
WaTu napisa:
G逝pie pytanie ale kiedy glonojady osi庵aj dojrza這嗆 ?

a tego nie wiem Rolling Eyes
WaTu napisa:
Czy wymiana w璕la aktywnego na bio-ceramik by這 dobrym posuni璚iem ?

Tak.
WaTu napisa:
A mo瞠 wymieni filtr na filtr zewn皻rzny ?

Dobry pomys, zreszt ju wybierasz Wink
WaTu napisa:
Czy je郵i o鈍ietlenie jest w陰czone d逝瞠j ni 12h to szkodzi ? (np. 15h)

My郵, 瞠 tak- ro郵iny korzystaja w naturze tyle ile maj s這鎍a, a potem odpoczywaj, mo瞠 tak jak "my" musz odpowiednio du穎 czasu na niego mie- ja stosuj przerw w 鈍ieceniu podczas po逝dnia- taka "siesta" pozwala mi wyd逝篡 czas 鈍iecenia wieczorem, ro郵inom nie wida by dzia豉 si krzywda.
WaTu napisa:
Nie mog si doszuka 2 glonojad闚 i jednego kiryska, zw這k te nie ma, musze przetrzepa akwarium 瞠by zw這ki si nie rozk豉da造 ?

Prawdopodobnie pozosta貫 zbrojniki zjad造 padlink...
WaTu napisa:
Czy powinienem jeszcze co dokupi ?

...czas poka瞠- nie kupuj na za, bo mo瞠 si przyda- b璠zie potrzeba to wtedy
WaTu napisa:
Wybiera drobne zanieczyszczenia z dna ? Jak tak to kiedy i jak najlepiej to zrobi ?

Kiedy zlewasz wod, aby j podmieni [raz na tydzie zazwyczaj] r鏏 to odmulaczem wci庵aj帷 syfki z dna- masz 2 czynno軼i w jednej.
WaTu napisa:
Gupiki cz瘰to ganiaj za jedzeniem glonojad闚 i cz瘰to glonojady musz je odgania, jak temu zapobiec ?

Nie zapobiegaj temu, oba gatunki nie s agresywne, zbrojniki spokojnie sobie poradz, a jak podrosn to ju sam wielko軼i odstrasz gupiki, ryby g這dne- oba ro郵ino瞠rne- nie dziw si.
WaTu napisa:
2 z 4 glonojad闚 nic nie jedz i s znacznie mniejsze mimo i by造 kupione w podobnym rozmiarze, co mog z tym zrobi ?

Raczej nie masz na to wp造wu, je郵i ryby chore nie s.

WaTu napisa:
Czy warto mie 鈍iat這 UV do akwarium ? s造sza貫m 瞠 zabija bakterie oraz wydaje mi si 瞠 mo瞠 przyjemnie wygl康a

Uwa瘸m, 瞠 ci庵貫 stosowanie takiej lampy nie jest sprzyjaj帷e- sterylizuje akwarium, kiedy dasz co do zbiornika z zewn徠rz- ro郵in/zwierz, to mimo wszystko wprowadzasz nowe bakterie- Twoje zwierz皻a wysterylizowane nagle mog zachorowa "bez powodu". Ju na pewno nie jest zdrowe ani dla Twoich oczu, ani dla ro郵in/ryb, aby takie 鈍iat這 bezpo鈔ednio o鈍ietla這 zbiornik- takie lampy zwyczajowo stosuje si zamontowane wewn徠rz filtra, aby wybija造 wszystko z wody, kt鏎a przez niego przep造wa.

Moje 112l >>klik<< Smile
Powr鏒 do g鏎y
WaTu

PostWys豉ny: 14 Wrz 2018 22:54    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzi瘯i Very Happy
Bardzo mi odpowiedzi bardzo jasne i przej篡ste na pewno zastosuje Twoje porady, zmieni filtr, wzmocnie o鈍ietlenie, oddam kiryska.
Danio na razie zostawi, bo takie rybki sobie wybra豉 c鏎eczka i tylko na nie patrzy.
Z filtra wewn皻rznego chyba zrobi jaki kotnik czy co
Powr鏒 do g鏎y
bbxdd

PostWys豉ny: 14 Wrz 2018 23:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Filtr wewn皻rzny mi寬 by ko貫m zapasowym. Gdy wyje盥瘸sz,i chwilowo ocena pr康, filtr mo瞠 si nie zapali. Drogi filtr zwi瘯sza szanse prze篡cia ryb do twojego powrotu na wypadek awarii pierwszego.

45l

Odkry貫m Ameryk
Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona G堯wna -> Akwarystyka s這dkowodna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz do陰cza plik闚 na tym forum
Mo瞠sz 軼i庵a pliki na tym forum