Kto się spotkał z pasożytami które atakują zbrojniki.

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

pyrek_1980
Posty: 11
Rejestracja: 15 wrz 2018 8:37

Kto się spotkał z pasożytami które atakują zbrojniki.

Post autor: pyrek_1980 »

Mam zbiornik 200 l. Do tej pory było wszystko ok. Miałem zbrojniki ale od jakiś 2 tygodni padły mi 3 dorosłe sztuki. Dwa samce i samiczka z których mam młode. Młode w dobrej formie żywe aktywne. Dziś rano wyciągnęłem samiczkę już martwą. ZaUważylem że jej ciało pokryte było jakimś gęstym śluzem jakby galaretką. Inne ryby zdrowe i nie padają. Mam głupiki 2 kosiarki 3 Kiryski 1 bocja wspaniała i 4 danio. Głupiki jak to głupiki jest około 20 sztuk z małymi.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Jakie masz parametry wody w akwarium?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Tak - odpowiedź na powyższe pytanie jest kluczowe ale nawet bez tego zachodzi podejrzenie o niewłaściwe warunki .
Zbrojniki potrzebują wody miekkiej i kwaśnej zas GUPIKI potrzebują wody twardej i zasadowej ( o innych gatunkach na razie nie wspominam .
Z tego wyynika że albo zbrojniki powinny padać albo gupiki . Jeśli masz kranówkę to na bank masz bardziej lub mniej zasadową i bardziej lub mniej twardą więc gupikom pasuje .
To nie jest tak że twarda woda zabija zbrojniki ale skazując je na niekorzystne warunki obizasz drastycznie ich wytrzyłałość (zresztą zależy jak bardzo twarda i zasadowa - tem samo to może je wykończyć )
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie ma takiego gatunki ryb jak "głupiki". Są gupiki.

Podaj nam informacje o akwarium zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.

Na bocje wspaniałe masz za małe akwarium.

Czy masz w zbiorniku drewno niezbędne dla zbrojników do pozyskiwania celulozy koniecznej im do trawienia?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pyrek_1980
Posty: 11
Rejestracja: 15 wrz 2018 8:37

Post autor: pyrek_1980 »

NO3-10
NO2-0
KH-7
pH-8
Cl-0
Z tego co czytałem jedną bocja na 200 l to nie jest za mało. Mam korzenie w akwarium. Jak już pisałem młode zbrojniki zachowują się normalnie.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Zbrojniki w pH8 - życzę powodzenia .

Bocje to ryby wybitnie stadne z badzo złożonymymi relacjami stadnymi więc trzymanie bocji samodzielnie nie wchodzi w rachubę a stadko 6-10 bocji przyjmując nawet Twoje założenia daję 1000litrów

Podobnie kosiarki : 2szt t nie ławica (a to ryby ławicowe )

No i wreszcie danio które oprócz tego że ławicowe (4 szt to nie ławica) wymgają wody zimnej w przeciwieństwie do całej reszty

Więc nie pisz że jakies ryby (oprócz może gupików) mają sie dobrze
pyrek_1980
Posty: 11
Rejestracja: 15 wrz 2018 8:37

Post autor: pyrek_1980 »

Ludzie chce tylko wyleczyć moje zbrojniki. Wiem że wszyscy będą pisać że mam złą obstawe w akwarium. Jak mogę pomóc zbrojnikom dodałam już szyszki olchy na zmiekczenie wody narazie 5 szt co jeszcze mogę zrobić.

Nie chce lać chemii by nie zaszkodzić innym rybkOM w akwarium mam 25 stopni Celsjusza. Jak mogę zmiekczyć wodę. Jestem początkującym akwarystą i po waszychvwpisach myślę że chyba zrezygnuje nie chce zabijać rybek ani ich męczyć A wszystko co zrobiłem jest zle. Nie no tak łatwo się nie poddam. Proszę o pomoc narazie dla zbrojników później pomyślimy co z innymi rynkami.


Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać, użyj opcji "zmień". POsty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dodawanie szyszek nic nie da przy tak wysokim pH.

Proszę zmierz twardości wody, GH i KH, zacznij od mieszania wody do podmian w wodą destylowaną/demineralizowaną żeby zmniejszyć te twardości i dopiero potem zabieraj się za zakwaszanie wody.

Poczytaj w dziale Woda tematy dotyczące przygotowywania wody do podmian.

Proszę podaj nam informacje zgodnie z Regulaminem Działu Choroby i wstaw zdjęcie zbiornika.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

pyrek_1980 pisze:. Jak mogę zmiekczyć wodę.
Nie sądzę, aby to był obecnie ten najbardziej potrzebny krok, który uratuje zbrojniki, ale skoro pytasz...
Aby woda stała się miękka należy obniżyć jej twardość poprzez mieszanie obecnej z wodą najlepiej bez twardości, czyli z destylowaną lub z filtra odwróconej osmozy [RO] bądź jeżeli mieszkasz daleko od "urbanizacji" że tak powiem [gdzieś na wygwizdowie typu tajga/tundra] to deszczówka zebrana będzie dobra [bez metali ciężkich].
Dawanie szyszek olchy, torfu, lanie herbaty czy kwasu/aquacidu nie zmiękczy wody w ogóle, jedynie na chwilę zakwasi [zakwaszanie jest trwałe przy dosyć niskiej twardości- przy wysokiej takie zakwaszanie u mnie było nietrwałe, po za tym bez sensu jest mieć wodę twardą i kwaśną- w przyrodzie takiej nie ma i ryby akwariowe w takiej nie występują].

A jak już zmiękczysz i obniżysz pH to co się stanie z rybami, którym obecne warunki odpowiadają? Wybierz co ma w tym zbiorniku zostać bo wszystko razem nie powinno.

Baśka wyprzedziła :D
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

pyrek_1980 pisze:Ludzie chce tylko wyleczyć moje zbrojniki.
Wszyscy to rozumiemy tyle że bez stworzenia rybom odpowiednich warunków to walka z wiatrakami . W odpowiednich warunkach nawet drobne infekcje czy ogólnie niektóre patogeny nie są w stanie rybie zaszkodzić ale jeśli bytuje w złych warunkach byle co ja zabija na zasadzie : na krzywe drzewo to i koza wlezie .

Też kiedyś miałem twarda wodę i też chciałem mieć zbrojniki ale jakoś długo nie chciały zyć . teraz mam odpowiednie warunki (w sensie woda ) i jakoś żaden nie che opuścić tego świata . Przypadek?
pyrek_1980
Posty: 11
Rejestracja: 15 wrz 2018 8:37

Post autor: pyrek_1980 »

Kochani ile mam wlać tej wody dedykowanej żeby nie przesadzić. Nie wiem jak dodać zdiecie
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

pyrek_1980 pisze:Nie wiem jak dodać zdiecie
Zobacz tutaj:
viewtopic.php?t=24479&highlight=
6 post
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

pyrek_1980 pisze: ile mam wlać tej wody dedykowanej żeby nie przesadzić.
Zależy jakie parametry chcesz osiągnąć- twardość łatwo policzyć w przybliżeniu, musisz tylko znać obecne wartości kranówki.
Jeśli masz kranówkę z 18 GH i wymieszasz ją pół na pół z destylką to twardość zmniejszy się również o połowę, czyli 9 GH[około].
Ostatnio zmieniony 17 wrz 2018 14:05 przez MarJan, łącznie zmieniany 1 raz.
pyrek_1980
Posty: 11
Rejestracja: 15 wrz 2018 8:37

Post autor: pyrek_1980 »

Moje akwarium
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

pyrek_1980 pisze:Moje akwarium
Co "moje akwarium"?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ