[DIY] Filtr kasetowy

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Ta pompa będzie leżała na tych workach?
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

@wojtass9, dokładnie tak.
Planowałem zrobić jakąś rampę na pompę, ale dziś zauważyłem, że jak pompa tylko troszkę dotyka obudowy to działa jak traktor.
Myślę, że jak będzie stać na workach to będzie OK (tak jak w kartonowym modelu) Można by dać-tak mi się wydaje-watolinę pod pompę.

Teraz będę wszystko testował i wszystko wyjdzie w praniu.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Myślę, że warto będzie dać dodatkową warstwę gąbki pomiędzy woreczki z wkładami a pompą. Taką o grubości maks 2-4 cm, żeby pompa nie leżała na wkładach. Gąbka powinna być dopasowana do bocznych ścian filtra, wtedy też - mam takie wrażenie - przepływ wody przez media będzie równomierniejszy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

To jest dobry pomysł z tą gąbką i tak zrobię. Gąbkę kupiłem o wymiarach 50x50x5cm, więc trochę jej jeszcze zostało ;)
Warto dodać też gąbkę między woreczkami? Tak jest chyba zrobione w filtrach zewnętrznych.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Cienkie warstwy gąbki pomiędzy woreczkami to dobry pomysł.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Jednak gąbka 30ppi nie nadaje się, za duże ma oczka :(
Cały czas miałem wodę lekko zieloną, dziś na zasys dałem drobną watolinę i po paru godzinach woda zrobiła się czysta-nie super klarowna, ale czysta.
Muszę namierzyć sklep gdzie kupię gąbkę 60ppi i grubą na 5cm
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Chyba 10 ppi.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Ilość ppi to czasem nie ilość oczek na cm2? Czyli im więcej ppi tym więcej oczek, a co za tym idzie gąbką jest drobniejsza.
Oczywiście mogę się mylić.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

pimowo pisze:Ilość ppi to czasem nie ilość oczek na cm2
ilośc oczek na cal (per inch)
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

OK, ale czy dobrze myślę, że im więcej ppi tym gąbką drobniejsza, a im mniej ppi tym gąbką rzadsza?
Jeżeli chcę bardziej filtrować wodę to gąbką ma mieć więcej czy mniej ppi od teraźniejszej 30ppi? Zgłupiałem już teraz normalnie.

W sklepach, na aukcjach często opisują "gąbka drobnoziarnista", "gąbka gruboziarnista" i bądź tu mądry co kupić :)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

im więcej oczek na cal kw. tym pory drobniejsze
czyli 10PPI gąbka bardzo gruba nadająca sie na prefiltry czy innych miejsc do zgrubnego /wstepnego oczyszczania

30-40 PPI gabk aśrednia - mozna rzec uniwersalna

50-80 bardzo gęsta do filtracji finisch
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Pomyślałem aby moją gąbkę, którą mam na wejściu filtra wymienię na drobniejszą. Może lepszym wyjściem będzie gdy zostawię jak jest, a przed samą pompą dam coś drobnego?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Ruch trochę dyskusyjny bo to czego pompu wirnikowe(odśrodkowe) najbardziej nie lubią to zdlawienia (zwiększenia oporów ) ssania .
Czyli pompa na ssaniu powinna mieć jak najgrubszą gabkę natomiast gęsta powinna być za pompą aby miało to jakiś sens .

Musisz to sobie przemyśleć lub poeksperymentować ale z doświadczenia powim że drobna gabka na ssaniu to proszenie sie o kłopoty
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

goldi_, teraz mam tak: gąbką 30ppi->ceramika->lawa wulkaniczna->pompa
No i co tu mądrego wymyśleć aby bardziej wodę filtrować? Dać kapturek z watoliny na rurze wylotowej?

Chcę jeszcze dołożyć gąbkę jak podpowiadała @BARA
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Nie pytaj mnie o konkrety bo sceptycznie podchodzę do całej koncepcji filtra kasetowego .

Pompa powinna tłoczyć do jakies przegrody /komory z drobniejszą gąbką ale trudo to zrealizować i jakoś nie pamiętam aby koś tak robił .

Zresztą nawet to co zrobiłeś wydaje sie ... nielogiczne .
Zdrowy rozsądek nakazuje przefiltrować wodę a potem ją skierować przez media typowo biologiczne a Ty zamierzasz relatywnie brudną wodę przepuszczać przez media bioogiczne a potemją doczyścić . Im rzadziej dotykasz mediów biologicznych tym lepiej i tutaj nie ma chyba kwestii.

Gdym pomimo mojego sceptycyzmu zabrał sie za kaseciak zrobiłbym komorę z filtrem wstępnym (gąbka 10ppi) a potem pompa tłoczyłaby do uszczelnionej przegrody z drobnymi gąbkami aby wreszcie na swobodnym przepływie woda przechodziła np przez lawę czy temu podobne medium

edit:
wydaje sie że w Twoje sytuacji niczego już nie kombinuj a jedynie kup kilka gąbek aby w drodze eksperymentu dobrać na wstępie na tyle drobną aby nie zapychała sie w jakimś absurdalnie krótkim czasie i po sprawie
Obstawiam że będzie to ok 30ppi
ODPOWIEDZ