RO po raz kolejny

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Jeszcze tak mnie dziś naszło...
Co jest lepsze:
1. podmiana wody raz w tygodniu 70l
2. podmiana wody raz dziennie ~10l

Przy opcji 2 miałbym załatwiony problem dolewki odparowanej wody (akwarium będzie otwarte i do tego akwaponika)

Do realizacji całego pomysłu trochę czasu jeszcze upłynie, ale wolałbym zawczasu przemyśleć wszystko aby później już tego nie poprawiać ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Uważam że częste a stosunkowo niewielkie podmiany są lepsze . Unikasz w ten sposób skoków parametrów .
Duże podmiany raz w tygodniu wynikają z naszych możliwośći bardziej niż potrzeb ryb. Mało kto ma na tyle determinacji aby codziennie biegać z wodą.

Co innego jeśli do tego zaprżegniesz automat albo choćby jakiś system nadzoru
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

OK, właśnie zamówiłem filtr. Żona mnie zabije ale co tam, raz się żyje :D

Filtr zawiśnie tymczasowo przy spłuczce i jak dobrze rozumiem muszę dodać dwa zawory: przed filtrem i za filtrem. Później jak będę przenosił w docelowe miejsce to zamykam zawory, robię przenosiny, odkręcam zawory i wszytko działa bo filtr był cały czas zalany wodą.

Na cały automat przyjdzie jeszcze czas ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

No nie żartuj - za stówe? :))

Dokładnie tak jak napisałes
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

100zł to teraz RO, a w międzyczasie buduję filtr kasetowy, kupiłem akwarium trochę roślin etc Planuję też zrobić oswietlenie, a do tego uruchamiam dwa akwaria w jednym czasie ;)
Ale teraz już cicho... jeszcze nic nie wie o RO, przeciąganiu wężyków w domu, całej automatyce itd.
Ostatnio miałem wyjazd służbowy i dzieciaki poszły do sklepu na zakupy (wiedzieli, że trzeba jeszcze poczekać, ale jak to dzieciaki) kupili 5x Red Cherry i 2x skalar. No i zgadnij kto najwięcej na dzień dzisiejszy zagląda do akwarium? Tak, tak moja zona, a cały czas mówiła "mnie to nieinteresuje" Teraz dzieciaki się śmieją "przecież Ciebie to nieinteresuje!" :D

Tematu jeszcze nie zamykam bo w niedalekiej (bliżej nieokreślonej) przyszłości pociągnę temat automatyki.

Gdyby ktoś chciał pomóc odnośnie wody, ryb etc to zapraszam TUTAJ
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Jeszcze takie małe, głupie pytanko odnośnie filtra RO...
Jeżeli kończę go używać to zawór zakręcam na wejściu czy wyjsciu-brudna, czysta woda?
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Ja zakręcam tylko wejście. Filtr działa, ponad 2 lata, parametry w normie, czyli zerowe twardości.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Dzięki @majkel ;)
Filtr podlaczony i robi się pierwsze płukanie. Już wiem dlaczego pierwszy start zaleca się zrobić bez membrany, woda normalnie czarna.

Teraz pytanie zasadnicze i najważniejsze... W jaki sposób podmienić bezboleśnie wodę w akwarium?
Wczoraj robiłem test i wyszło mi NO2=0 więc cykl azotowy się zamkną.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Bezboleśnie podmienić? No nie wiem. Ja wylewam trochę wody, ok 1/4 i nalewam tyle samo + to co odparowało. Leję tylko RO, mineralizator leję bezpośrednio do akwarium. Kiedyś mierzyłem wszystko dokładnie itd, teraz na oko, po prostu wiem ile czego lać. Od czasu do czasu robię kontrolę, parametrów, ale nie za często.

Jeśli chodzi o start filtra RO, to czarna woda nie powinna się pojawić. To pewnie pył z filtra węglowego, nie szkodliwy, ale lepiej sprawdź czy wszystko dobrze podłączyłeś. Wydaje mi się, że węgiel powinien być przed membraną. Jeśli tak jest, a mimo to pył trafia na wylot, coś jest nie tak.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

majkel pisze:Bezboleśnie podmienić? No nie wiem. Ja wylewam trochę wody, ok 1/4 i nalewam tyle samo + to co odparowało. Leję tylko RO
OK, ale zbiornik u mnie właśnie dojrzał na kranówce i co teraz zrobić aby wszystkiego nie "rozwalić"?

Co do filtra... źle to napisałem ;)
majkel pisze:czarna woda nie powinna się pojawić. To pewnie pył z filtra węglowego
Dokładnie tak, filtr węglowy-pierwsze uruchomienie było bez membrany. Woda zrobiła się "normalna", przelałem jeszcze 20 minut wodę i wsadziłem membranę. Po ponownym puszczeniu, woda przez pierwszą chwilę była żółtawa, a teraz jest już OK. Zrzuciłem wiadro 10l w jakieś 75 minut
Wyleję jeszcze wiadro i myślę, że już będzie wszystko OK :)
majkel pisze:lepiej sprawdź czy wszystko dobrze podłączyłeś.
Sprawdzałem kilkukrotnie czy wszystko jest OK.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Podmiany rób tak jak planowałeś. Mieszaj kranówkę z RO, skok twardości nie będzie taki drastyczny. Ja popełniłem błąd i pierwszą podmianę zrobiłem dużą i na samo RO. Rybom nic się nie stało, ale wyskoczyły glony. W sumie nie wiem czy to było przyczyną, ale kto wie...
Na wszelki wypadek zbadaj wodę z filtra, tzn twardość, pH i jakie tam masz jeszcze testy.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

majkel pisze:Podmiany rób tak jak planowałeś. Mieszaj kranówkę z RO, skok twardości nie będzie taki drastyczny.
Czyli robić codzienne podmiany 10l (5l RO + 5l kran)?
majkel pisze:Na wszelki wypadek zbadaj wodę z filtra, tzn twardość, pH i jakie tam masz jeszcze testy.
Posiadam: pH, GH, KH, NO2 i NO3
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Codziennie to aż za dobrze. :) Ale tak, przy tych proporcjach twardość będzie spadała dość wolno.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Mogę dać 10l RO, ale czy to nie będzie zbyt dużo?
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Zależy jaką twardość chcesz uzyskać i jaką masz w kranie.
ODPOWIEDZ