[105l] Obszerny temat

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Adxero
Posty: 9
Rejestracja: 20 sie 2018 16:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Adxero »

A jak to u Ciebie wygląda z czyszczeniem tego? ludzie piszą że trzeba odkażać, często czyścic i wymieniać już sam nie wiem :lol: a inwestować odrazu w butle CO2 też bym nie chciał, raczej za jakiś czas.
Wrzucam foto to krasnorost i sinica :shock: ? dzisiaj poszła dawka x4 carbo.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/641ec7607d6ca449
https://www.fotosik.pl/zdjecie/057d381cdac095e5
Pozdrawiam i dzięki wszystkim za odpowiedzi :)
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Wymieniam tylko zacier i wodę z oczyszczalni no i dyfuzor przecieram co jakiś czas, nie słyszałem żeby po za tym trzeba było coś jeszcze robić, no i co tydzień wymieniam zacier na nowy.
Adxero
Posty: 9
Rejestracja: 20 sie 2018 16:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Adxero »

A są jakieś widoczne zmiany po przedawkowania carbo? Czytałem, że zmetnienie wody i przyducha ryb, u mnie nic z tych rzeczy czuje się jakbym wodę lał :|
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

jak przedawkujesz carbo ale z rozsądkiem to ani przyduchy ani żadnego zmętnienia nie będzie.to jest taki turbo nawóz z aldehydem,który parzy głównie krasnorosty :)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Kiedy przedawkowywałem carbo to rzeczywistym minusem było "sparzenie" roślin. Mchy dostają w (_!_), w mniejszym stopniu microsorium [stare liście potrafią czernieć i wyglądać jak jesienne-suche] i w najmniejszym kryptokoryny
[również największe liście żółkną i obumierają].
Nie jest to jakaś apokalipsa, ale widać było, że roślinom dostało się rykoszetem po glonach...z tym, że ja chyba więcej dawałem jak czterokrotną dawkę.

Pewnym jest, że carbo zabija glony, ale nie polecam przedawkowywać ponad miarę :wink:

Nigdy nie miałem zmętnienia czy przyduchy.

edit:
chyba forum nie działa w pełni sprawnie- dubluje posta przy jego edytowaniu.

Usunąłem dubel
MOD krzych_100
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Trzeba zdać sobie sprawę że głownym składnikiem carbo cos tam jest środek który używany jest do np sterylizacji a więc środek biobójczy. W niewielkim stężeniu nie robi szkody a jest źródłem węgla ale przedawkowanie zakłóca biologię w zbiorniku co może skutkować właśnei zmętnieniem wody. Zwykle po 1-2 dniach sprawa wraca do normy bo zwykle nie cała biologia pada.
Tak wiec jak doszło do zmęt nienia oznacza to że przekroczono bezpieczną dawkę
Adxero pisze:a inwestować odrazu w butle CO2 też bym nie chciał, raczej za jakiś czas.
Jak już będziesz miał butle to nie wyjdziesz z podziwu jak długo mogłeś sie bawić z bimrownią
Adxero
Posty: 9
Rejestracja: 20 sie 2018 16:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Adxero »

Leje sporo tego carbo od 3 dni a efektu 0. Robi się gorzej szare/czarne nitki atakują rośliny a filtr i kamień jest pokryty taka jakby zielona galeretka :/
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

jakiej firmy carbo używasz?
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Adxero
Posty: 9
Rejestracja: 20 sie 2018 16:59
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Adxero »

Bicarbon wet. Niby skład tych carbo dużo się nie rozni
Dzisiaj patrzyłem to ani się nie pogorszyło ani nie jest lepiej. Jakoś tlen się słabiej rozpuszcza? Bo zaczęły mi bąbelki na tafli wody się unosić a wcześniej odrazu pekaly/rozpuszczly się szybciej
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

może to być tak zwany film bakteryjny.jak zobaczysz na tafli smugę to możesz ją delikatnie zebrać sitkiem albo siatką do wyławiania rybek
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ