Dobór grzałki - 112L akwarium odkryte

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
hector83
Posty: 8
Rejestracja: 16 wrz 2017 9:11

Dobór grzałki - 112L akwarium odkryte

Post autor: hector83 »

Dobry wieczór,

Uszkodziła mi się termostat w szklanej grzałce 100W (ustawiony na 19 stopni, nagrzewa wodę do 24)

Zamierzam kupić nową grzałkę AQUAEL ULTRA HEATER, i stoję przed dylematem 50W, 75W czy 100W...

Akwarium 112L odkryte.

Moja obsada według rybyakwariowe.eu powinna być trzymana w temperaturze 22-26C

Mieszkam w bloku
Ponieważ zaczął się sezon grzewczy aktualna temperatura w pokoju to 24 C.
Na co dzień więc grzałka nie jest za bardzo potrzebna.

Zanim w bloku "zaczęli grzać" temperatura wynosiła 21 C
I w tym momencie grzałka się przydawała.

Zastanawiam się czy jest sens kupować grzałkę 100W, która jest trochę droższa, a przede wszystkim większa.

Czy może wystarczy mniejsza 50W ?
Jako taka "na wszelki wypadek"


Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 01 paź 2018 11:07 przez hector83, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ja mam w 128l dwie grzałki: 25W i 5W. Więcej mi nie potrzeba, chociaż czasami w pokoju temperatura spada nawet do 18 stopni (kot wychodzi przez okno na podwórko i jakoś nie chce mu się tego okna zamykać...)

Do 112l daj maksymalnie 50W i będzie ok.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hector83
Posty: 8
Rejestracja: 16 wrz 2017 9:11

Post autor: hector83 »

Dziękuję serdecznie za odpowiedź Basiu,

Również mamy kota nazywa się Aktor wzięliśmy go ze schroniska jak był malutki.
Również ubolewamy nad tym że nie zamyka za sobą okna, mało tego sam go sobie również nie otwiera :-)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kot, który jest u mnie, trafił do mnie dwa lata temu po śmierci swojej Pani jako duży, dorosły, silny, ponad 10-cio letni kocur. Okno sobie otwiera sam jak nie jest zamknięte klamką, a tylko przymknięte, niemniej nie zamyka po sobie - co mnie zmusza do ciągłego chodzenia i przymykania (bo zimno...).

Bałam się, że napływ zimnego powietrza do pokoju wpłynie negatywnie na moje akwaria, ale nie - nic takiego się nie dzieje. Woda nie ma tendencji do szybkich skoków temperatury, stygnie i ogrzewa się na tyle wolno, że grzałki się wyrabiają bez problemu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hector83
Posty: 8
Rejestracja: 16 wrz 2017 9:11

Post autor: hector83 »

Zamówiłem więc AQUAEL ULTRA HEATER 50W - za jakiś czas dopisze do tego tematu jak się sprawuje, być może komuś się ta informacja przyda.

Na opakowaniu tej grzałki producent podaje że jest przeznaczona do akwariów do pojemności 15-50L

Pisząc do Auael'a otrzymałem informację:
"Dzień dobry, Panie Marku,
polecamy 100 W, ponieważ zawsze dobieramy grzałkę 1 W na 1 litr wody. Pozdrawiamy"


Odpisałem do nich:
"Dzień dobry, słyszałem o zasadzie 1W na 1L ale to chyba to nie jedyny parametr jaki należy wziąć pod uwagę? Jeżeli temperatura w mieszkaniu to 21stopni a wodę chcemy podgrzewać do 29 to wiadomo że potrzebna mocna grzałka. Ale jeśli w mieszkaniu jest 21-22 a w akwarium chcemy mieć 24, to czy 50W nie wystarczy?"

Odpowiedzieli:
Oczywiście można, ale grzałka 50W będzie dłużej pracować, a to przełoży się na większy pobór mocy.


Zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce :)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jakoś nie zauważyłam różnicy w poborze prądu używając wiele lat grzałki 100W, potem 50W a teraz 25W + stałe 5W (bez termostatu).

Akwarium 128l
Temperatura w zbiorniku w zależności od obsady była utrzymywana na poziomie 26-27 stopni (molinezje), a obecnie 24-25 stopni (razbory klinowe i sumiki szkliste).
Temperatura w pokoju ok 21-22 stopnie, okresowo poniżej 20.

Uważam, że lepiej jest zastosować mniejszą grzałkę lub dwie (trzy) mniejsze grzałki niż jedną dużą - co w przypadku awarii termostatu może przyczynić się do "ugotowania" obsady.

Przeszłam już trzy awarie termostatów, w tym dwa razy zablokował się na tzw. grzaniu i wyłączałam grzałkę 50W mając prawie 30 stopni w zbiorniku. Raz padła mi 25W też na grzaniu, ale po prostu zobaczyłam, że grzałka stale się świeci (dioda) a woda okresowo dobiega do 28 stopni.

Obecnie stałe 5W nie pozwala w przypadku awarii grzałki głównej na spadek temperatury poniżej 22 stopni w akwarium (też się raz zdarzyło). Oczywiście podczas tegorocznych upałów obie grzałki nie pracowały.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ