Białe wypryski u neonka.

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
urwiis
Posty: 3
Rejestracja: 22 wrz 2018 9:26

Białe wypryski u neonka.

Post autor: urwiis »

Akwarium 74l, na chwilę obecną 1 kirysek, 4 neonki, 2 ślimaki helenka.
Temperatura 24 st C,
pH = 7,6-8
NO3 = 100 mg/l
NO2 = 0 mg/l
GH = 18
KH = 6
Cl2 = 0 mg/l
Podmiana wody około 10% co 2 tyg.
Akwarium stoi 5 lat.
Filtr aquael unifilter 500
Oświetlenie świetlówka aquastar T8 15W
Grzałka z termostatem 50W
W akwarium jest duży korzeń oraz żywe rośliny. Podłoże to drobny żwir.
Od tygodnia zaczęłam stosować nawozy dla roślin aqua makro plus, gainer plus, carbo, potassium.


Około dwóch tygodni temu dokupiłam nowe ryby (neonki i kiriski), po wpuszczeniu padło mi 5 neonek i 3 kiriski. Nie zrobiłam kwarantanny nowym rybkOM i przypuszczam że niestety przyniosły jakąś chorobę...
Dziś natomiast zauważyłam na ciele jednego neona dwa białe wypryski, są one wypukłe (najlepiej widać to na zdjęciu). Ryba zachowuje się normalnie. U pozostałej obsady na razie nie zauważyłam zmian na ciele ani w zachowaniu.
Nie wiem czy powinnam wyłowić rybkę żeby odizolować ją od innych?
Może to jest ospa? Jednak średnio wygląda to na ospę ponieważ te plamki są wypukłe.
Przy okazji chciałabym prosić o polecenie jakiegoś preparatu do odkażenia nowo kupionych ryb czy roślin.

Zdjęcia (przepraszam że nie są dość wyraźne, ale trudno było mi go uchwycić)
https://drive.google.com/open?id=1Gs4r6 ... yNvj8BZWh4
https://drive.google.com/open?id=178xCZ ... qXEPtKPlEi
https://drive.google.com/open?id=16zp8e ... rUraXrK9Rh
Proszę o pomoc.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Przy takich parametach wody dziwne że cokolwiek jeszcze żyje .
Toże za twardo to najmniejszy problem ale poziom NO3 !
Temperatura dla neona czerwonego też za niska

W tak syficznej wodzie wszystko jest możłiwe .
Na ospę jakoś mi to nie wygląda , Plesniawka oznacza większe problemy niż ospe.
Ale może to być początek jeszcze czegoś gorszego ale nie będę krakał bo tego sie nie leczy i oznacza zagłade całego zbiornika .
Na razie tego neonka odłów i spróbuj go leczyć w inym zbiorniku albo od razu go zabij .

Zbiornik do posprzątania parametry do wyrównania i jakieś leczenie profilaktyczne
urwiis
Posty: 3
Rejestracja: 22 wrz 2018 9:26

Post autor: urwiis »

goldi_ pisze:Przy takich parametach wody dziwne że cokolwiek jeszcze żyje .
Toże za twardo to najmniejszy problem ale poziom NO3 !
Temperatura dla neona czerwonego też za niska

W tak syficznej wodzie wszystko jest możłiwe .
Na ospę jakoś mi to nie wygląda , Plesniawka oznacza większe problemy niż ospe.
Ale może to być początek jeszcze czegoś gorszego ale nie będę krakał bo tego sie nie leczy i oznacza zagłade całego zbiornika .
Na razie tego neonka odłów i spróbuj go leczyć w inym zbiorniku albo od razu go zabij .

Zbiornik do posprzątania parametry do wyrównania i jakieś leczenie profilaktyczne
Takie NO3 wychodzi mi z paska https://drive.google.com/file/d/1juyTRV ... bG5k6/view
Niestety na chwilę obecną nie jestem w stanie zrobić dokładniejszych testów.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Patrząc na ten pasek to NO3 może być jeszcze wyzsze, kolor mieści się między 100, a 250mg/l

Podmień wodę.
Filtr działa 24h?
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

goldi_ pisze: Temperatura dla neona czerwonego też za niska
To raczej neon innesa, 24 mu wystarczy. Ale pH jest zdecydowanie za wysokie. Zwłaszcza, że to wskazanie pasków JBL, które mocno zaniżają wynik pH. Może tam być powyżej 8...

Przydało by się zdjęcie całego akwarium, szczególnie podłoża i ewentualnych ozdób.
urwiis
Posty: 3
Rejestracja: 22 wrz 2018 9:26

Post autor: urwiis »

pimowo pisze:Patrząc na ten pasek to NO3 może być jeszcze wyzsze, kolor mieści się między 100, a 250mg/l

Podmień wodę.
Filtr działa 24h?
Tak, filtr działa cały czas.
Kupię testy kropelkowe na pH i NO3 i wtedy będę miała dokładniejsze parametry wody.

Tylko co z rybą? to może być plistoforoza?
Czy ospa? czy pleśniawka?
kupić jakiś preparat?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Oczywiście innesa - gdzie ja miałem oczy ? :)

Do wachlarza możliwych chorób możesz jeszce dołożyć "chorobę bawełnianą " - też łatwo pomylić .

Te wszystkie choroby zupełnie inaczej sie leczy . Więc jeśli uda Ci się go wyleczyć tym samym będzie wiadomo co to za paskudztwo się przyplątało i pozwoli na rokowania całego towarzystwa .

Plistoforoza to najgorsze co Cię mogłoby spotkać i oznaczą że akwarium będziesz zakładała od nowa i wszelkie inwestycje są daremne.

Nie wiem jakimi lekami dysponujesz . jest sobota to pewni nic już niezałatwisz ale może masz w domu roztwór nadmanganianu potasu wówczas kąpiel w oddzielnym baniaku wskazane i do tego mozna sie pokusić o pedzelkowanie (wyłowiona rybę smarujemy np pedzelkiem bardziej stężonym roztworem)
Jak nie masz tego to możesz kapiele w roztworze soli . Wprawdzie dośc sceptycznie to tej kuracji podchodzę z uwagi na niewielką skueczność ale jak nie wyleczysz to przynajmniej zachamujesz/opóźnisz rozwój .
Leczenie tej ryby ma o tyle sens że jeśli uda sie ja wyleczyć to możesz wykreślić najgorszy scenariusz dla pozostałej obsady
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

do pomiarów parametrów wody najlepiej używać testów kropelkowych bo paskowe są tylko poglądowe i często zawyżają parametry a w tym przypadku NO3
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
irek1644
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2018 19:39

Post autor: irek1644 »

Generalnie jest to tzw. Choroba neonowa. Mam to samo u siebie. Niestety jedna ryba była zarazona i w konsekwencji wszystkie są jej nośnikiem. Powiedzieli mi, że nie ma sensu robic kwarantanny bo to nic nie da ponieważ zaraz wyskoczy na innych. Polecili mi żebym poczekal aż wszystkie dokonają zywotu i kupic nowe.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Super porada-poczekać aż ryby wyzdychają i można kupować nowe.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

choroba neonowa to jest to co wykrakałem . Własnie neony najcześciej na to zapadają stąd takie ( jak mi się wydaje ) nazewnictwo . Chyba że jest to jakaś choroba o której nie słyszałem ...

Jeśłi to jest to to niestety ale dokładna dezynfekcja absolutnie wszystkiego i akwarium praktycznie zakłądasz od nowa .
pimowo pisze:Super porada-poczekać aż ryby wyzdychają i można kupować nowe.
tego sie nie leczy ale czekac aż sie same wykończa ?! ... ja wszystkie uśmierciłem
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mi to nie wygląda na chorobę neonową, tylko na zwykłe cysty kulorzęska czyli rybia ospę. Powinny być wypukłe i są wypukłe. Jak pękną to wypuszczą z siebie mnóstwo pływek kulorzęska i zarażenie nimi innych ryb to tylko kwestia czasu. Złe warunki panujące w akwarium, czyli parametry wody nie nadające się do trzymania neonów spowodowały osłabienie ryby i atak pasożyta.

Radzę szybko zaopatrzyć się w preparat Ichtio firmy Zoolek i rozpocząć kurację, nim kulorzęsek się namnoży i powybija całą obsadę.

Choroba neonowa objawia się zanikiem neonowego paska, a nie cystami pasożyta...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ