Welony - krwiste ogony

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ElektrykOliG
Posty: 3
Rejestracja: 02 paź 2018 15:21

Welony - krwiste ogony

Post autor: ElektrykOliG »

Na początek witam wszystkich - to mój pierwszy post na forum :D

Dzisiaj zauważyłem problem u moich dwóch welonów. Na ogonach mają czerwone kreski, jakby krew tam była. Ale najpierw akwarium:

-Akwarium 120L wymiary 80 na 35 na 45cm (długość szerokość wysokość)
-Obsada: 2 welony jeden teleskop i jeden "normalny"
-Jedzenie: King British Goldfish Pellets, Aquarian Goldfish pellets i płatki I Love Fish Coldwater Flakes, czasami pokruszone Tetra Algae PlecoWafers naprzemiennie, wszystko jest dobrze rozmaczane w wodzie z akwarium przed podaniem. Jedzenie podaje wieczorem. Raz w tygodniu głodówka.
-Temperatura: W dzień około 22.5-23 stopnie Celsjusza zależy czy dzień ciepły, w nocy obniżana do 22 stopni Celsjusza. Parametry nieznane.
-Poza rybkami innych zwierząt brak
-Wodę podmieniam raz na tydzień około 10 litrów wylewam, 20 wlewam bo paruję, przy okazji odmulanie.
-Akwarium ma jakieś 3 lata, ryby może 3 lata i 3 miesiące bo najpierw były w 15l :? rok temu była przeprowadzka, ryby z filtrem przewiezione zostały w wiaderku a akwarium opróżnione z wody i po transporcie zalane nową wodą, ryby przeżyły tą przeprowadzkę bez żadnych "powikłań"
-Filtr był Interpet PF3 wewnętrzny dwie zwykłe gąbki i 5 ceramicznych wałków, tydzień temu został wymieniony na kubełek Betta 1050UV (lampa wyłączona), wkłady ze starego filtra przełożyłem do tego kubełka, wsadziłem je zamiast węgla. Oświetlenie sam wykonałem z 3-watowych diod LED, świeci od 9:00 do 21:15, do tego światło dzienne. Grzałki brak.
-Rośliny: Moczarka kanadyjska bodajże to jest, włożona tydzień temu, jedna.
-Akwarium ma dwie małe sztuczne ozdoby, domek Spongeboba i Sandy, ryby ciągle je przewracają
-Podłoże to drobny żwirek akwarystyczny ze sklepu

Objawy choroby:
Ryby jak na razie zachowują się jak zawsze, spokojnie pływają po akwarium w ciągu dnia, wieczorem robią się bardzo aktywne bo wtedy je karmie, w nocy jak zdarzy mi się przebudzić i coś zobaczyć to nie pływają prawie wcale.
Obie ryby mają na ogonach niewielkie czerwone kreseczki i przebarwienia, wczoraj jeszcze nic nie było widać. Srebrna rybka ma również zaczerwienienia u podstawy płetwy górnej.

Daję zdjęcia ryb i całego akwarium:
Srebrna rybka, trzeba się trochę przypatrzeć
https://drive.google.com/file/d/1A0S1WI ... sp=sharing

Teleskop, kreska na ogonie jest czerwona nie wiem czemu na zdjęciu wydaje się czarna
https://drive.google.com/file/d/1sHDzHL ... sp=sharing

Całe akwarium
https://drive.google.com/file/d/1uZk4Ai ... sp=sharing

Wklejam linki bo opcja "dodaj załącznik" nie chce mi działać.

Moje pytanie jest czy to jest choroba czy tylko moja panika o nic i ewentualnie jak podjąć się leczenia? Za ewentualną pomoc dziękuję.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Ja nie widzę nic niepokojącego w wyglądzie ryb.Ale podłoże raczej zmień na piasek,pewnie zauważyłeś ,że one lubią przekopywać podłoże.
ElektrykOliG
Posty: 3
Rejestracja: 02 paź 2018 15:21

Post autor: ElektrykOliG »

Ok, będę je dalej obserwował podłoże w weekend może załatwię mi się też ten żwirek średnio podoba. Są jakieś konkretne wymagania czy taki zwykły akwarystyczny (ze sklepu akwarystycznego nie z plaży) będzie dobry? I czy trzeba go wygotowywać bo każdy ma inne zdanie?

Dzięki.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Może być piasek do piaskownic z atestem, w sklepie budowlanym za ok 10 zł możesz kupić worek. I mógłbyś zasadzic jakieś kryptokoryny nie byłoby tak pusto.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tydzień temu wymieniłeś filtr i chociaż wkłady dałeś stare, to podejrzewam mimo wszystko wzrost związków azotowych w wodzie. Radzę zrobić większą podmianę, nawet 40% i potem co tydzień 30%. Wodę należy dolewać tylko destylowaną/demineralizowaną, ponieważ właśnie taka paruje. Jeżeli dolewasz zwykłą, to raz na miesiąc rób większą podmiankę, nawet 50%.

Co do podłoża to już Wojtas Ci napisał.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ElektrykOliG
Posty: 3
Rejestracja: 02 paź 2018 15:21

Post autor: ElektrykOliG »

Ok dzięki za info testy kropelkowe (paski to syf) zamówię pewnie na dniach i sobie sprawdzę jak to u mnie jest. BARA, zastosuję się do twoich rad, na piasek zmienię później chcę żeby filtr najpierw dobrze dojrzał. Z rybkami nic się nie dzieje, obserwuję je cały czas i są normalne jak zawsze. Temat w sumie można zamknąć.
ODPOWIEDZ