Prośba o rzetelną opinię w sprawie Filtra/wkład OKAPU

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Zablokowany
cyran00
Posty: 4
Rejestracja: 05 paź 2018 11:13

Prośba o rzetelną opinię w sprawie Filtra/wkład OKAPU

Post autor: cyran00 »

Witam
znalazłem w domu filtr do okapu, a raczej matę jaką daje się do okapu/wyciągu kuchennego
link poniżej.

https://www.obi.pl/akcesoria-do-wyciago ... /p/2812006

Mata ta zawiera aktywny węgiel, proszę więc o informację czy taki materiał może być użyty w filtrze zewnętrznym przelewowym jako ostatnia warstwa filtrująca, bilogiczna ?

Pytam, ponieważ chciałbym tego użyć zamiast jakiejś wwaty bądź innego materiału.

Jeśli NIE nadaje się , proszę o informację co z domowego sprzętu/metariału można użyć aby spełniało funkcję ostatniej warstwy biologicznej filtra.

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Ja bym nie ryzykował. Może się nadaje, może nie. Nie wiadomo co oprócz węgla w tym siedzi. Może uwalniać coś do wody, nawet nie chodzi o toksyczne substancje, ale jakieś drobiny, włókna czy coś...

Jak medium biologiczne, nadaje się praktycznie wszystko obojętne chemiczne i porowate. Klasyka to keramzyt, pumeks, czy po prostu gąbka.
cyran00
Posty: 4
Rejestracja: 05 paź 2018 11:13

Post autor: cyran00 »

dziekuje za odpowiedz
a cos co moge posiadac w domu, np jakas wata, badz bandarz, jak to widzicie? nadaje sie?
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Nie, bawełna się nie nadaje, a na dodatek, bandaże czy wata często są nasączane środkami antybakteryjnymi.

Dla czego w domu? Keramzyt kupisz w kwiaciarni, jest bardzo tani.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Moim zdaniem, akwarystyczne media filtracyjne to nie są jakieś wielkie sumy, więc nie warto kombinować.
cyran00
Posty: 4
Rejestracja: 05 paź 2018 11:13

Post autor: cyran00 »

i ostatnie potwierdzenie poprsze ?:)
czy ten Kermazyt, nalezy dokładnie wypłukać i mogę go dać na górna warstwe filtra?

Na dole filtra mam porcelanke takie krążki, później mam coś w woreczku i do końca nie wiem co to , wygląda jak mały biały żwirek, i na to chciałbym dać coś jeszcze, ponieważ filtr ( koszyk) wydaje mi się, że nie do końca jest wypełniony.
W drugim koszyczku mam gąbkę nową i czy coś tam jeszcze dać ?
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Keramzyt trzeba przepłukać, bo będzie pylił. Ale jak nie wypłuczesz, nie stanie się nic strasznego. Może być w ostatniej warstwie, ale jest lekki, zwykle pływa, więc lepiej dać na niego jeszcze jakąś gąbkę, czy siatkę.
Ten biały żwirek to może być zeolit, może wapień. Ciężko stwierdzić. :) Jak nie jesteś pewien, lepiej wyjąć.
Tak jak napisał Pimowo, ceramika w zoologicznym, to też nie majątek. Jeśli nie potrzebujesz tego na prawdę bardzo dużo, może warto się zainteresować.
cyran00
Posty: 4
Rejestracja: 05 paź 2018 11:13

Post autor: cyran00 »

Oki
dziekuje za odpowiedzi i zamykam temat. Dzis rusze do zoologika po reszte wypelnienia filtra:)

Milego weekendu życzę.
Zablokowany