Narybek barwniaka czerwonobrzuchego

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Weronika2345678
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2018 16:28

Narybek barwniaka czerwonobrzuchego

Post autor: Weronika2345678 »

Witam rozmnożyły mi sie barwniaki 21.09.18 roku w chwili obecnej mają tydzień i 1 dzień.Czytałam ze powinny już zacząć wypływać z groty(doniczki w moim przypadku). Sa w akwarium 25 litrów razem z rodzicami.Nie wiem czy powinnam zacząc je karmić. Temp w akwa 25-26 stopni celsjusza.
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

jeśli widzisz, że w grocie są małe, rybkokształtne stwory które ruszają się gorączkowo acz w promieniu 1 cm, ewentulanie zmieniają miejsce pobytu po przeniesieniu ich tam przez rodziców to nic nie rób. Barwniaki po prostu wypłyną same kiedy skończy im się woreczek żółtkowy i poczują głód. Moje zrobiły to mniej więcej po 9-10 dniach, przy bacznej obstawie rodziców. Możesz na początku podkarmiać je wodną zawiesiną jakiegoś drobnego pokarmu (np. mikrovit tropicala lub Hikari first bites), ewentualnie nicieniami mikro jeśli masz wyhodowane. Z tym, że najlepiej podawać z pipetki prosto "pod nos". Małe barwniaki nie są tak wybredne i problematyczne w wykarmianiu jak inne pielęgnicowate więc sądzę, że spokojnie dasz radę. Jedna ważna sprawa - nie przesadzaj z pokarmem. Niezjedzony szybko zasyfi wodę i może być źle, lepiej karm często (np. 3-5 razy dziennie) małymi porcjami.
Weronika2345678
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2018 16:28

Post autor: Weronika2345678 »

pamparampam pisze:jeśli widzisz, że w grocie są małe, rybkokształtne stwory które ruszają się gorączkowo acz w promieniu 1 cm, ewentulanie zmieniają miejsce pobytu po przeniesieniu ich tam przez rodziców to nic nie rób. Barwniaki po prostu wypłyną same kiedy skończy im się woreczek żółtkowy i poczują głód. Moje zrobiły to mniej więcej po 9-10 dniach, przy bacznej obstawie rodziców. Możesz na początku podkarmiać je wodną zawiesiną jakiegoś drobnego pokarmu (np. mikrovit tropicala lub Hikari first bites), ewentualnie nicieniami mikro jeśli masz wyhodowane. Z tym, że najlepiej podawać z pipetki prosto "pod nos". Małe barwniaki nie są tak wybredne i problematyczne w wykarmianiu jak inne pielęgnicowate więc sądzę, że spokojnie dasz radę. Jedna ważna sprawa - nie przesadzaj z pokarmem. Niezjedzony szybko zasyfi wodę i może być źle, lepiej karm często (np. 3-5 razy dziennie) małymi porcjami.
Dziękuję za tak dużo informacji młode rybki już spacerują z rodzicami po całym akwarium w którym przebywają podaję im mocno roztarte płatki
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

25l to za mało jak na kotnik dla barwniaków czerwonobrzuchych. Podmieniaj wodę regularnie i jak najszybciej przenieś dorosłe ryby do akwarium ogólnego.
Rozumiem, że na maluchy masz zapewniony zbyt?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Weronika2345678
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2018 16:28

Post autor: Weronika2345678 »

BARA pisze:25l to za mało jak na kotnik dla barwniaków czerwonobrzuchych. Podmieniaj wodę regularnie i jak najszybciej przenieś dorosłe ryby do akwarium ogólnego.
Rozumiem, że na maluchy masz zapewniony zbyt?
Można to uznać na egoizm ale nie mam zamiaru pozbawiać maluch rybek rodziców
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

obawiam się że będziedz musiała. Miłość rodzicielska u barwniaków skończy się przed kolejnym tarłem, pozostawienie maluchów z rodzicami grozi im śmiercią.
Weronika2345678
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2018 16:28

Post autor: Weronika2345678 »

Maluchy maja już dwa tygodnie wszystkie żyją i mają się dobrze
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

Super, gratuluję. Jeśli jednak zauważysz, że rodzice czynią przygotowania do kolejnego tarła (wpływanie do groty / doniczki, czyszczenie jej) to radziłbym znaleźć maluchom inny dom. W tym momencie będą przez rodziców traktowane jak intruzi zagrażający ich nowemu przychówkowi i skończą marnie.
Weronika2345678
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2018 16:28

Post autor: Weronika2345678 »

planuje za jakiś tydzien przenieśc samca do 50 l zbiornika a samice zostawić z małymi
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dla barwniaków czerwonobrzuchych minimalny litraż to 112l. Zostawienie samicy z młodymi będzie dla nich ogromnym zagrożeniem, szczególnie w 25l.

Trzymasz ryby w za małych zbiornikach.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

Częściowo zgadzam się z Barbarą i zasugerowałbym inne rozwiązanie - pozostawienie rodziców w większym zbiorniku i odłowienie młodych (tymczasowo) do 25 l. Jak wspomniałem wcześniej, narybek przestanie być skrupulatnie pilnownay przez rodziców za około 3-4 tygodnie kiedy zacznie się swobodnie rozpływać po akwarium więc trzymanie go razem z rodzicami nie ma sensu. Faktycznie zaś, 25 l akwarium jest zbyt małe dla dorosłego barwniaka czerwnonobrzuchego - samiec może dorosnąć nawet do 10 cm i wypada aby miał choć kilkukrotność swojej długości do swobodnego pływania. Oczywiście mówimy to o warunkach minimum a nie tych optymalnych. Na stronie http://www.seriouslyfish.com/species/pe ... s-pulcher/ podają, iż dla jednej pary Twojego barwniaka zbiornik o powierzchni dna 60 x 37 cm byłby OK, co potwierdzam również swoim przykładem. Ryby trzymane w warunkach nazwijmy to dostatecznych są zestresowane a co za tym idzie, znacznie bardziej podatne na różne choroby, z którymi z pewnością poradzilyby sobie gdyby zapewnić im warunki odpowiednie dla ich gatunku. Dlatego też sporo na forach rozpaczliwych postów typu - "poradźcie, padają mi pielęgniczki, dwa lata żyły sobie spokojnie w 10 sztuk w 50 litrach aż tu nagle".

Powyższe nie zmienia faktu, że musisz się rozejrzeć za zbytem / nowym domem dla narynku gdyż i jemu będzie wkrótce zbyt ciasno w 25 l.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

pamparampam pisze:musisz się rozejrzeć za zbytem / nowym domem dla narynku gdyż i jemu będzie wkrótce zbyt ciasno w 25 l.
Bardzo dobrze to ująłeś. Barwniaki bardzo szybko rosną i trzeba dosyć szybko ogarnąć na nie zbyt, co pisałam nieco wcześniej w tej dyskusji, bez odpowiedzi ze strony Autora.

Natomiast co do dorosłych barwniaków czerwonobrzuchych to moim zdaniem minimalna długość akwarium powinna wynosić 80cm. Trzymałam te ryby w swoim akwarium 128l (80x40x40) i miałam wrażenie, że jest dla nich dosłownie na styk. Samiec był bardzo duży, myślę że miał nieco ponad 10cm, samica nieco mniejsza.
Dokładnie takie same uwagi miałby hodowca tych ryb, którego wspominam w Encyklopedii Ryb, bo sam trzymał i rozmnażał barwniaki czerwonobrzuche w zbiornikach od 160l i więcej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Weronika2345678
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2018 16:28

Post autor: Weronika2345678 »

BARA pisze:
pamparampam pisze:musisz się rozejrzeć za zbytem / nowym domem dla narynku gdyż i jemu będzie wkrótce zbyt ciasno w 25 l.
Bardzo dobrze to ująłeś. Barwniaki bardzo szybko rosną i trzeba dosyć szybko ogarnąć na nie zbyt, co pisałam nieco wcześniej w tej dyskusji, bez odpowiedzi ze strony Autora.

Natomiast co do dorosłych barwniaków czerwonobrzuchych to moim zdaniem minimalna długość akwarium powinna wynosić 80cm. Trzymałam te ryby w swoim akwarium 128l (80x40x40) i miałam wrażenie, że jest dla nich dosłownie na styk. Samiec był bardzo duży, myślę że miał nieco ponad 10cm, samica nieco mniejsza.
Dokładnie takie same uwagi miałby hodowca tych ryb, którego wspominam w Encyklopedii Ryb, bo sam trzymał i rozmnażał barwniaki czerwonobrzuche w zbiornikach od 160l i więcej.
powiem tak w 50 l mam 2 pilegnice severum albo jakąś mieszake bo nie sa zbyt duze 1 welonka i 2 gurami nic wiecej nie mam noi ta para barwniaków.

moje barwniaki nie są ogromne

nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Gurami powinien wycisnąć w 160 ale jego optymalny litraż to 200l! Welonka nie mniej niż 60, optymalnie 80+ i JEDNOGATUNKOWO! Obawiam się, że żadna z tych ryb nie może żyć w tym litrażu.
Pozdrawiam.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Weronika2345678 pisze:
powiem tak w 50 l mam 2 pilegnice severum albo jakąś mieszake bo nie sa zbyt duze 1 welonka i 2 gurami nic wiecej nie mam noi ta para barwniaków.

Daj zdjęcie, bo nie wierzę. :twisted: ...50 l czy 500? Pominę już, że welonka zupełnie nie pasuje wymaganiami. Ale każda z tych ryb potrzebuje o wiele większego akwarium.
Serio, trzeba będzie zrobić porządek z obsadą...
ODPOWIEDZ