[DIY] Filtr kasetowy

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

goldi_ pisze:Ruch trochę dyskusyjny bo to czego pompu wirnikowe(odśrodkowe) najbardziej nie lubią to zdlawienia (zwiększenia oporów ) ssania .
Czyli pompa na ssaniu powinna mieć jak najgrubszą gabkę natomiast gęsta powinna być za pompą aby miało to jakiś sens .
Wszystko zaczęło się od tego :)
Na początku całej drogi jak woda płynie mam gąbkę 30ppi i woda jest filtrowana, ale nie zatrzymuje chyba jakiś drobin i stąd pomysł na drobniejszą gąbkę. Twój wpis troszkę mnie zbił z tropu i stąd już lawina pytań ;)
goldi_ pisze:wydaje sie że w Twoje sytuacji niczego już nie kombinuj a jedynie kup kilka gąbek aby w drodze eksperymentu dobrać na wstępie na tyle drobną aby nie zapychała sie w jakimś absurdalnie krótkim czasie i po sprawie
Obstawiam że będzie to ok 30ppi
Jak wcześniej pisałem, chcę dać gąbkę 45ppi lub 60ppi. Problem jest taki, że nigdzie nie można takich kupić w większych arkuszach-potrzebuję 44x8cm grubość 5cm
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Tak zapytam z innej strony.jak będzie u ciebie wyglądało czyszczenie tego filtra?Gąbka 30ppi jest dobra ,i nie powinieneś raczej jej zmieniać ani dodawać żadnej watoliny czy co tam kombinujesz,jeśli miałeś wodę brudną to zapewne od wkładów i się przefiltrowała ,nie potrzebujesz też gąbek w pobliżu tych woreczków ale pompa nie powinna stać na woreczkach tylko powinieneś mieć nad nad nimi półeczkę na której będzie stała pompa.Tak w ogóle to myślę ,że nie przemyślałeś budowy tego filtra :DI jak możesz to daj fotkę.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

@wojtass9, tak normalnie :lol:
- filtr jest otwarty od góry
- gąbkę wysuwam do góry (jest na prowadnicach) i czyszczę
- wyciągam pompę i mam dostęp do woreczków z mediami filtracyjnymi
Do woreczków często nie będę raczej zaglądał bo i po co, a czyszczenie gąbki raz tydzień, dwa. Akcja czyszczenia gąbki to max dwie minutki.

Aż z ciekawości wyciągnąłem teraz gąbkę :)

Obrazek

Filtr pracuje tydzień z małym haczykiem. Nie wiem czy to widać, ale gąbka pięknie pracuje cała powierzchnią. Przy płukaniu dość sporo syfu wypłukałem.

Nie kombinując, szukam drobniejszej gąbki.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Czyli jak wyciągasz gąbkę syf wraca do akwa?
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

wojtass9 pisze:nie powinieneś raczej jej zmieniać ani dodawać żadnej watoliny czy co tam kombinujesz,jeśli miałeś wodę brudną to zapewne od wkładów i się przefiltrowała
Może masz rację, ale jak dorwę drobną gąbkę to wypróbuję na pewno.
wojtass9 pisze:nie potrzebujesz też gąbek w pobliżu tych woreczków
Chcę dać tam gąbkę bo uważam, że pomysł Basi (@BARA) jest bardzo doby tzn. "przepływ wody przez media będzie równomierniejszy"
wojtass9 pisze:Tak w ogóle to myślę ,że nie przemyślałeś budowy tego filtra
To nie jest mój pomysł, pomysł zaczerpnięty z Klubu Malawi. Tam chłopaki używają kaseciaki, ale z dużo większymi pompami. Pompy jakie używają to nawet 10tyś, 12tyś l/h, a kaseciaki niedużo większe od mojego ;)
wojtass9 pisze:I jak możesz to daj fotkę.
Ciężko zrobić fotkę aby było coś widać.

Obrazek

Obrazek

Docelowo filtr zasłonią wysokie rośliny.
Filtr miałbyć czarny, ale w Castoramie mieli tylko płyty: zielone, czerwone i niebieskie.
wojtass9 pisze:Czyli jak wyciągasz gąbkę syf wraca do akwa?
Wszytko czepia się gąbki, podobnie jak w filtrze hamburskim.
wojtass9 pisze:pompa nie powinna stać na woreczkach tylko powinieneś mieć nad nad nimi półeczkę na której będzie stała pompa.
Próbowałem, ale jak pompa dotyka obudowy to wszytko warczy, a jak sobie stoi na woreczkach to jest niesłyszalna.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

pimowo pisze: wojtass9 napisał:
pompa nie powinna stać na woreczkach tylko powinieneś mieć nad nad nimi półeczkę na której będzie stała pompa.

Próbowałem, ale jak pompa dotyka obudowy to wszytko warczy, a jak sobie stoi na woreczkach to jest niesłyszalna.
Też nie dostrzegam powodów dla których pompa nie miałby stać na tych woreczkach .
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Ważne ,że ja dostrzegam :D
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

czyli wiem ale nie powiem ? :)
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Może i głupie pytanie, ale...
W filtrze mam gąbkę 30ppi, teraz kupiłem 45ppi czy jak podmienię gąbkę to nie zrobię krzywdy dla biologi filtra? Ceramiki i lawy oczywiście nie ruszam.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie zrobisz krzywdy.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Dzięki Kolego ;)
Pytam ponieważ na gąbce zapewne też siedzą jakieś bakterie ;)

Jutro przytnę gąbkę na wymiar, wymienię i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wyciśnij starą gąbkę na nową (brązowy szlam) i w tej sposób zapoczątkujesz kolonie bakterii przyspieszając ich rozwój.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

@BARA, tak zrobię ;)
Podpytuję ponieważ nie byłem pewny tych bakterii-wymieniam gąbkę, ale ceramiki i lawy nie ruszam (2.5l) Jakby nie patrząc to gąbka ma pojemność ~1.7l więc i tam też na pewno siedzą kolonie bakterii.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tak, masz rację, w gąbce też są kolonie bakterii, stąd moja podpowiedź w poście powyżej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ